اعلامیه هامسایل سیاسی روز

بیانیۀ حزب تودۀ ایران: تشدید و گسترش همه گیری کرونا و ضرورت مبارزه با سیاست های مخرب و فاجعه بار حکومت ضدمردمی

روابط عمومی وزارت بهداشت در روز ۱۸ مردادماه اعلام کرد که، طی ۲۴ ساعت گذشته ۵۸۸ نفر از بیماران مبتلا به کرونا در ایران جان خود را از دست داده‌اند. افزون بر این، بر اساس آخرین آمار اعلام شده از سوی وزارت بهداشت، مجموع جان باختگان کووید-۱۹ در ایران به ۹۴ هزار و ۶۰۳ نفر رسیده و مجموع بیماران نیز از مرز ۴ میلیون و ۱۹۹ هزار و ۵۳۷ نفر گذشته است. دکتر ایرج حریرچی، معاون وزارت بهداشت، در سخنانی که از سوی خبرگزاری ها منتشر شد، ازجمله گفت: “متأسفانه تا یک ماه آینده تعداد موارد ابتلای به کرونا در کشور افزایش خواهد یافت و تا یک ماه و نیم دیگر، موارد مرگ و میر صعودی خواهد بود”. دکتر حریرچی در ادامه همین مطلب افزود: “پیش‌بینی چندین مرجع بین‌المللی این است که متأسفانه تا یک ماه آینده، تعداد موارد ابتلا در کشورمان افزایش خواهد یافت و تا یک ماه و نیم دیگر، موارد مرگ، صعودی خواهد بود. این در حالی است که در داخل کشور هم عامل تشدید کننده تجمع نداشته باشیم، زیرا این ارزیابی با توجه به شرایط عادی انجام شده است”.

توجه به این نکته نیز اهمیت دارد که بر اساس اظهارات مقام های پزشکی و مطلع ایران به دلیل عدم وجود سیستم کارآی آزمایش و شناسایی مبتلایان به کووید-۱۹، در واقع  تعداد واقعی جانباختگان حداقل ۲.۵ برابر آمار رسمی اعلام شده است.   گفته می شود که در حال حاضر تعداد جانباختگان کرونا در ایران بیش از رقم رسمی کشته شدگان جنگ ۸ ساله با عراق می باشد. از آغاز شیوع همه‌گیری کووید-۱۹ در کشور ما، سیاست‌های مخرب و ضد مردمی رژیم ولایت فقیه و رهبری آن مردم و میهن ما را با فاجعه‌ای ملی رو به‌رو کرده‌اند. پنهان نگه داشتن شیوع همه‌گیری کووید-۱۹ به‌خاطر برگزاری هرچه “پرشکوه”‌تر نمایش انتخاباتی مجلس شورای اسلامی که ابتلاهای به آن از شهر قم آغاز شد تا خودداری نابخردانه رژیم از بستن اماکن عمومی و مذهبی برای جلوگیری از همه‌گیر شدن این ویروس در کشور، و – طبق روال معمول رژیم در اموری که با هستی مردم مرتبط می‌شود- نداشتن برنامه‌ای ملی و در این مورد نداشتن برنامه برای واکسنیاسیون مردم آنچنان فاجعه ‌ی را بر پا کرده است که هر روز صدها تن از هم‌میهنان ما را به ورطهٔ مرگ می‌کشاند.  یکی از مشکل‌های اساسی میهن ما این واقعیت است که کشور ایران یکی از پایین‌ترین نرخ‌های واکسیناسیون در جهان را دارد.  سیاست های سودجویانه و ضد مردمی رژیم، از تهیه «واکسن داخلی» تا فروش واکسن های خارجی با قیمت های کمر شکن در بازار ازاد از جمله ابعاد دیگر فاجعه ای است که میهن ما امروز با آن رو به روست.

لازم به یادآوری است که رهبر جمهوری اسلامی در سخنانی سخیف که در ۱۹ دی‌ماه سال گذشته بیان کرد، ازجمله گفت: “ورود واکسن آمریکایی و انگلیسی کرونا ممنوع است.” خامنه‌ای در بخش دیگری از همین سخنان که نشانگر بی‌اطلاعی کامل او از واکسن‌های موجود و دروغ‌پردازی‌های مضحکش دربارۀ هدف‌های پنهان در پشت واکسن‌ها بود، با اشاره به میزان تلفات روزانهٔ کرونا در آمریکا، افزود: “اگر کارخانه فایزر آنان می‌تواند واکسن درست کند، اول برای خودشان مصرف کنند. … شاید اینها می‌خواهند واکسن را روی ملت‌های دیگر آزمایش کنند.” سازمان بهداشت جهانی در همان هنگام و در واکنش به سخنان ولی فقیه رژیم، از زبان مایکل رایان، مدیر اجرایی برنامه فوریت‌های سلامت سازمان بهداشت جهانی، اعلام کرد: “این سازمان بارها تأکید کرده که کرونا را سیاسی نکنید و حالا هم می‌گوید لطفاً ماجرای واکسن را سیاسی نکنید.”

در روزهای اخیر پیام‌هایی صوتی و تصویری از پزشکان و پرستاران بیمارستان‌ها در گوشه و کنار کشور منتشر شده است که از وضعیت به‌شدت وخیم و بحرانی تشدید همه‌گیری کرونا در سراسر ایران حکایت دارد. بر اساس آمار وزارت بهداشت، درحال حاضر ۳۳۶ شهر ایران در وضعیت قرمز، ۸۴ شهر در وضعیت نارنجی، و ۲۸ شهر در وضعیت زرد قرار دارند. نبود امکانات اولیه، از سرم و آب مقطر گرفته تا تخت و پرسنل و برانکارد گرفته تا خستگی توان‌فرسای پرسنل بیمارستان‌ها، وضعیتی به‌شدت نگران کننده و فاجعه‌بار پدید آورده است که بی‌شک باز با آغاز مراسم عزاداری ماه محرم به همه‌گیری کرونا شدت و دامنه‌ای بیشتر خواهد داد.

حزب ما در ماه‌های اخیر ضمن محکوم کردن اظهارات نابخردانه و ضد مردمی علی خامنه‌ای و دیگر سران رژیم و دروغ‌پردازی و شارلاتانیسم آنان در مورد “واکسن ایرانی” که گویا به‌وسیلهٔ سپاه درحال تهیه شدن است، و به‌موازات آن‌ها به‌راه انداختن بازار سیاه فروش واکسن از سوی وابستگان رژیم، معتقد است که تنها با اعتراض‌های همگانی می‌توان رژیم را از سیاست‌های مخربش در این زمینهٔ حیاتی به‌عقب‌نشینی وادار کرد. ضرورت تهیه واکسن برای همهٔ مردم و تأمین مجانی آن برای همهٔ شهروندان ضرورتی بی‌چون‌وچرا، جزو حقوق مردم، و اقدامی درنگ‌ناپذیر است. حزب تودهٔ ایران بار دیگر همۀ نیروهای آزادی‌خواه و مخالف دیکتاتوری حاکم را فرامی‌خواند تا با همکاری و اتحاد با یکدیگر به تلاش مردم رنج‌دیده کشورمان برای بهبود زندگی‌شان یاری‌ برسانیم. به‌ویژه درحال حاضر مقابلهٔ‌ حیاتی با همه‌گیری کرونا و دفاع از اولویت‌های سلامت همگانی را باید بی‌چون‌وچرا به هدفی ملّی تبدیل کنیم!

 

حزب تودۀ ایران

۲۰ مردادماه ۱۴۰۰

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا