مسایل سیاسی روز

سخنرانی رفیق دورایسامی رجا دبیر کل حزب کمونیست هند

رفقای محترم،

به نمایندگی از حزب کمونیست هند، درودهای انقلابی خود را به مجموعهٔ رهبری حزب و اعضا و هواداران حزب تودهٔ ایران تقدیم می‌کنم.

این روزها، مناسبت مهمی است. حزب تودهٔ ایران ۸۰مین سالگرد بنیادگذاری خود را جشن می‌گیرد. ما می‌دانیم که حزب تودهٔ ایران چگونه در میان سختی‌ها، مشکلات، و چالش‌ها، در راه بسیج افکار عمومی بین‌المللی و نیز بسیج مردم ایران در مبارزه‌شان برای ایجاد ایرانی مدرن و شکوفا رزمیده است.

رفقا،

فاجعه‌ای که در خاورمیانه [دیده می‌شود]، از درون آشفتگی‌های سیاسی گذشته است، و امروزه چالش‌های بزرگی در راه حفظ صلح و آرامش وجود دارد. در عین حال، چالش‌هایی نیز در راه دفاع از حقوق دموکراتیک و حقوق بشرِ ملت‌های همهٔ کشورهای منطقه، به‌ویژه در دفاع از امنیت، عزت، حقوق دموکراتیک، و حقوق مبتنی بر قانون اساسی زنان در همهٔ این کشورها وجود دارد. من می‌دانم که حزب تودهٔ ایران این مبارزه را به پیش برده و تلاش کرده است هر کاری که در شرایط معیّن و مفروض ممکن است، انجام دهد، تا پیام این مبارزه را به مردم ایران منتقل و آنها را بسیج کند. کار بسیار سختی است، اما حزب تودهٔ ایران این کار را کرده است. حزب تودهٔ ایران متعهد به پیکار برای ساختن دنیایی دیگر است.

حزب ما، حزب کمونیست هند، نیز برای ساختن دنیایی نو، رها از جنگ، رها از گرسنگی، رها از بی‌سوادی، رها از بیماری پیکار می‌کند. ما در کشور خودمان برای ایجاد تغییر و ساختن هندی بهتر، رها از کاسْت، طبقه، ظلم و ستم، و علیه مردسالاری که حتیٰ امروز شاهد آن هستیم، مبارزه می‌کنیم.

به این ترتیب، این مناسبت ۸۰ مین سالگرد بنیادگذاری حزب شما، بزرگداشت روز تأسیس حزب شما، مناسبت بزرگی است. شما می‌توانید بسیار افتخار کنید که ۸ دهه است، در شرایطی بسیار دشوار، در راه دفاع از منافع مردم ایران، برای ساختن ایرانی بهتر، و دنیایی بهتر، فعالیت می‌کنید. از طرف حزبم، حزب کمونیست هند، می‌گویم که ما نیز همان نگرانی‌ها و دیدگاه‌های مشترک با شما را داریم که باید برای ساختن دنیایی نوین، دنیایی سوسیالیستی، بکوشیم. بدیل [نظام کنونی] سوسیالیسم است. در قرن بیست‌ویکم، همهٔ ما باید نیروهایمان را کنار هم قرار دهیم و برای تحقق سوسیالیسم مبارزه کنیم، و در کشورهایمان، مردم را بسیج کنیم. در روزهای آینده [جشن‌های ۸۰سالگی] برای حزب تودهٔ ایران و رهبری آن آرزوی موفقیت دارم و به شما تبریک می‌گویم.

خیلی متشکرم.

به نقل از «نامهٔ‌مردم»، شمارهٔ ۱۱۴۰، ۱۹ مهر ۱۴۰۰

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا