مسایل سیاسی روز

سخنرانی رفیق رائد فهمی دبیرکل حزب کمونیست عراق

رفقای عزیز،

به نمایندگی از کمونیست‌های عراق و دوستانشان، گرم‌ترین درودهای خود را به مناسبت ۸۰ مین سالگرد تأسیس حزب برادر، حزب تودهٔ ایران، به شما تقدیم می‌کنم. به همین مناسبت، ادای احترام می‌کنیم به بنیان‌گذاران قهرمان حزب طبقهٔ کارگر ایران که در راه تحقق آرمان‌های عالی کمونیسم، دفاع از منافع طبقهٔ کارگر و مردم ایران، و تحقق آرزوهای مردم ایران برای رهایی، استقلال، دموکراسی، و پیشرفت اجتماعی، جان خود را فدا کردند.

حزب شما امروزه همان مسیر پرافتخار ۸۰  سال گذشته را ادامه می‌دهد که طی آن حزب شما در معرض انواع سرکوب‌ها و پیگردها و آزار و اذیت‌های خونین قرار داشته است. حزب سَلَف شما، حزب کمونیست ایران، پس از ممنوع شدن فعالیت‌هایش در حکومت رضاشاه در دههٔ ۱۹۳۰/۱۳۱۰ مجبور به فعالیت در شرایط بسیار دشواری شد. و همین وضع بار دیگر در زمان جمهوری اسلامی برای شما رخ داد. به مناسبت سالگرد بنیادگذاری حزب تودهٔ‌ ایران، کمونیست‌های عراق ضمن گرامیداشت ۸۰ سالگی حزب شما، از رابطهٔ منحصر به فردی یاد می‌کنند که طی دهه‌های گذشته بین دو حزب ما و در رژیم‌های ضددموکراتیک و ضدکمونیست شکل گرفت؛ رژیم‌هایی که در آنها کمونیست‌ها و دموکرات‌ها قربانی تروریسم فاشیستی و اعدام‌های جمعی شدند. این روحیهٔ انترناسیونالیستی بین دو حزب ما، به‌ویژه در دههٔ ۱۹۸۰/۱۳۶۰ در جریان جنگ عراق و ایران مشهود بود، جنگی که هشت سال ادامه یافت و پیامدهای فاجعه‌باری در هر دو کشور به بار آورد. در همان دوره بود که کمونیست‌های عراقی و ایرانی پیشگام راه‌اندازی کارزاری بین‌المللی برای پایان دادن به جنگ و دستیابی به صلح و دموکراسی در هر دو کشور شدند و آن را به پیش بردند.

رفقای گرامی،

به مناسبت سالگرد تأسیس حزب شما، که جایگاه ویژه‌ای در زندگی حزب برادر شما [حزب کمونیست عراق] دارد، ما بار دیگر بر حمایت خود از آرمان‌های برحق مردم ایران برای برخورداری از صلح و دموکراسی تأکید می‌کنیم. ما ضمن محکوم کردن تهدیدهای امپریالیست‌های خارجی و تحریم‌های اقتصادی اعمال شده توسط آمریکا علیه ایران و مردم آن، معتقدیم که مبارزه با این نقشه‌ها و تلاش برای حفظ صلح، پیوند تنگاتنگی با مبارزه در راه حقوق بشر و حقوق دموکراتیک ملت‌های منطقه دارد. این مبارزه نیاز به تقویت همبستگی بین‌المللی با همهٔ نیروهای چپ و خواهان دموکراسی، پیشرفت، و سوسیالیسم دارد. هر دو ملت عراق و ایران، همراه با بقیهٔ ملت‌های منطقه، خواهان راه‌حل‌های مسالمت‌آمیز برای مناقشه‌های موجود، ایجاد و حفظ وضعیت پایدار، و برقراری روابط برابر با یکدیگر و با کشورهای دیگر بر اساس منافع مشترک و احترام به حاکمیت ملی یکدیگرند. این روابط باید مبتنی بر حقانیت بین‌المللی، دخالت نکردن در امور داخلی کشورهای دیگر، و احترام به حق هر ملت برای انتخاب نظام حکومتی خود مطابق با خواست و ارادهٔ خود باشد، تا از آزادی و زندگی شایسته، بدون دخالت خارجی، برخوردار شود.

رفقای عزیز،

در این ۸۰ مین سالگرد باشکوه تأسیس حزب برادر، حزب تودهٔ ایران، ما این سالگرد را به همهٔ اعضا و هواداران حزب شما شادباش می‌گوییم. ما خواهان تقویت و توسعهٔ پیوندهای دوستی بین دو حزب، و همچنین پیوندهای تاریخی بین مردم ایران و عراق هستیم، و آرزوی بهروزی و پیشرفت برای هر دو ملت داریم.

با گرم‌ترین درودهای رفیقانه.

به نقل از «نامهٔ‌مردم»، شمارهٔ ۱۱۴۰، ۱۹ مهر ۱۴۰۰

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا