مسایل سیاسی روز

سخنرانی رفیق ورا پولیکارپو، مسئول شعبه بین المللی کمیتۀ مرکزی (آکل)

رفقای عزیز،

کمیتهٔ مرکزی آکل (حزب مترقی زحمتکشان قبرس) گرم‌ترین درودهای رفیقانه و پیکارجویانهٔ خود را به حزب تودهٔ ایران تقدیم می‌کند که در دشوارترین شرایط، نقطهٔ عطف واقعاً مهمی در تاریخ و جنبش زحمتکشان ایران را جشن می‌گیرد: سالگرد تأسیس حزب تودهٔ ایران در ۸۰ سال پیش، به مثابه جانشین شایستهٔ حزب کمونیست ایران.

آکل همراه با شما، مسیر درخشان مبارزهٔ شما را ارج می‌نهد و گرامی می‌دارد؛ سفری انقلابی و رادیکال که شاهد دستاوردهای فراوان و نقش و سهم زیاد حزب شما در تلاش‌های مردم کشورتان برای داشتن ایرانی مستقل و دموکراتیک، برای پیشرفت و رفاه اجتماعی و اقتصادی، و تضمین توسعهٔ همه‌جانبهٔ زندگی کارگران و مردم ایران بوده است. کمونیست‌های ایران و حزبشان، با وجود تمام یورش‌های بسیار بی‌رحمانه و مداوم به آن حزب، به‌رغم جان‌فشانی‌ها و از دست دادن هزاران رفیق، حبس‌ها و شکنجه‌ها، سرکوب‌ها و تبعید اجباری، نه‌فقط هرگز تسلیم نشدند، بلکه محکم ایستادند و در برابر انواع سرکوب‌ها و سیاست‌های ضد حزب، مقاومت کردند. حزب شما بارها اشتباه بودن پیش‌بینی‌های نیروهای امپریالیستی خارجی و ارتجاعی داخلی در مورد زوال قریب‌الوقوع و در نهایت از بین رفتن کامل حزب را ثابت کرده است.

رفقا!

حزب تودهٔ ایران همهٔ این یورش‌ها را پشت سر گذاشته و همواره توانسته است توان خود را بازیابد و مسیر تازه‌ای را برای مبارزه ترسیم کند. حزب شما در این کار موفق بوده است، دقیقاً به این دلیل که ریشه‌های عمیقی در میان مردم دارد، زیرا بازتاب‌دهندهٔ آرزوهای قلبی و چشم‌اندازهای آنها برای ایرانی نوین، در صلح و دموکراسی و سوسیالیسم است. به‌راستی که حزب شما حزب واقعی توده‌ها، و نیرویی به‌واقع میهن‌دوست و در عین حال انترناسیونالیست است. ما نیز به کارزار بین‌المللی خواستار آزادی همهٔ زندانیان سیاسی می‌پیوندیم و بار دیگر بر همبستگی خود با مبارزهٔ شما تأکید می‌کنیم.

منطقهٔ ما به دلیل مداخله‌های دیرینهٔ امپریالیستی خارجی و سیاست‌های صاحبان قدرت و نفوذ و نمایندگان دست‌نشاندهٔ محلی آن، گرفتار مشکلات و درگیری‌های زیادی است که خطرهای تازه‌ای برای صلح و ثبات به وجود آورده است. آشوب‌ها در سطوح فراوانی در جریان است. به همین دلیل است که آکل به طور خستگی‌ناپذیری برای گرد هم آوردن همهٔ نیروهای صلح‌دوست، دموکراتیک، و مترقی به منظور متوقف کردن ماجراجویی‌های تازه می‌کوشد. ما نیز به ضرورت بسیج کردن ملّت‌های منطقه‌مان و به وجود آوردن جنبش صلحی گسترده، متحد، و توده‌یی اعتقاد داریم و در راه تحقق آن می‌کوشیم. به مناسبت سالگرد تأسیس حزب شما، مایلیم قدردانی خود را از حزب تودهٔ ایران به‌خاطر همبستگی همیشگی شما با پیکار ما در راه پایان دادن به اشغال ترکیه و اتحاد مجدد مردم و کشورمان ابزار کنیم.

روابط برادرانه و نزدیک آکل با حزب تودهٔ ایران که بر پایه‌های محکمی بنا شده برای ما بسیار ارزشمند است. ما خواهان تعمیق بیشتر این روابط صمیمانه هستیم، و مثل همیشه، عمیقاً قدردان مواضع و ارزیابی‌های حزب شما در مورد تحوّل‌های جاری نه‌فقط در کشور خودتان، بلکه به طور کلی در منطقه و مسائل بین‌المللی هستیم.

رفقا!

مسیر مبارزهٔ ۸۰ سالهٔ حزب تودهٔ ایران خود گویای روشن واقعیت است. تاریخ به پیش می‌رود. ما ضمن شادباش گفتن به شما به مناسبت هشتادمین سالگرد بنیادگذاری حزب تودهٔ ایران، از سخنان تکان‌دهنده و جاودان یکی از بی‌شمار شهیدان حزب شما، رفیق روزبه، در برابر دادگاه نظامی یاد می‌کنیم: “هرگز لکّه‌ای ابر نمی‌تواند موجودیت خورشید را نفی کند و پس از لحظه‌ای، پرتو مستقیم خورشید به همه گرمی خواهد بخشید. اگر از لحظه اسم می‌برم، مقصودم لحظهٔ تاریخی… است… بدون تردید این طوفان‌ها فروخواهد نشست و حقایق عریان خواهد شد. جامعهٔ ایران روزی را نیز خواهد دید که آزادانه دربارهٔ این گونهٔ مسائل بحث کند و نظرات خود را ابراز دارد. آن روز چندان دور نیست.”

گرامی باد ۸۰مین سالگرد بنیادگذاری حزب تودهٔ ایران!

به نقل از «نامهٔ‌مردم»، شمارهٔ ۱۱۴۰، ۱۹ مهر ۱۴۰۰

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا