اعلامیه ها

بیانیۀ حزب تودهٔ ایران دربارهٔ کودتای نظامی در سودان

بر اساس گزارش‌های دریافت شده دربارهٔ کودتای نظامی در سودان در نخستین ساعت‌های روز دوشنبه ۲۵ اکتبر ۲۰۲۱ (۳ آبان ۱۴۰۰)، که از طرف حزب کمونیست سودان به اطلاع ما رسید، کمیتهٔ مرکزی حزب تودهٔ ایران نگرانی خود را نسبت به وضعیت پیش آمده ابراز می‌کند. ما این اقدام ننگین و غیرقانونی نیروهای نظامی سودان و بقایای رژیم استبدادی عمر البشیر را قاطعانه و به‌صراحت محکوم می‌کنیم و خواستار بازگشت سریع و بی‌قیدوشرط به روند انتقال قدرت به نمایندگان قانونی سیاسی و غیرنظامی مردم سودان مطابق برنامهٔ زمان‌بندی قبلی هستیم.

طبق گزارش‌های رسیده، در وضعیتی که ظاهراً اینترنت در خارطوم قطع شده است، نيروهای نظامی به ساختمان راديو و تلويزيون سودان در اُم‌درمان، شهر کناری خارطوم، حمله کرده‌اند، و به گفتهٔ وزارت اطلاعات آن کشور- که تا کنون در برابر نظامیان کودتاچی مقاومت کرده است- کارمندان حاضر در ساختمان را دستگیر کرده‌اند. ارتش و واحدهای شبه‌نظامی مخوف «نیروهای پشتیبانی سریع» (RSF)، در سراسر خارطوم مستقر شده‌اند، بزرگراه‌های عمدهٔ پایتخت بسته شده است، و نیروهای کمکی از سراسر کشور وارد خارطوم می‌شوند.

حزب تودهٔ ایران، در کنار حزب کمونیست سودان و دیگر نیروهای مترقی سودان، ربودن عبدالله حمدوک، نخست‌وزیر آن کشور و انتقال او به محلی نامعلوم را محکوم می‌کند. بنا به گزارش‌ها، وی به علّت نگرانی از کشتار خشن و گستردهٔ ارتش، از صدور بیانیه در حمایت از کودتا و دستگیری چند وزیر و سیاستمدار غیرنظامی خودداری کرده بود و به همین دلیل ربوده شد. حزب ما گزارش‌های رسیده در مورد درگیری‌های خشونت‌آمیز در پایتخت را با نگرانی دنبال می‌کند. به نظر می‌آید که ارتش و شبه‌نظامیان “نیروهای پشتیبانی سریع” در حال مقابله با افراد شجاعی‌اند که به فراخوان‌های حزب کمونیست سودان و انجمن مشاغل حرفه‌یی سودان برای آمدن به خیابان‌ها و سرپیچی از کودتا در چارچوب کارزارِ نافرمانی مدنی پاسخ مثبت داده‌اند.

از دیدگاه حزب تودهٔ ایران، زمان وقوع این رخداد اخیر نیز سؤال‌برانگیز است. این کودتا به دنبال نمایش چشمگیر اخیر حمایت مردم از نمایندگان غیرنظامی “شورای سیادت سودان”، در شرایطی که روند گذار دموکراتیک در سودان از حکومت نظامی [به حکومت غیرنظامیان منتخب] طبق برنامهٔ زمانی از پیش تعیین شده در جریان بود، در حالی که خواست مردم برای تحویل دادن البشیر جنایتکار، حاکم مستبد سابق سودان،‌ به دادگاه کیفری بین‌المللی برای محاکمه به اتهام جنایت علیه بشریت در دورهٔ حکومت او مطرح شده بود، و به فاصلهٔ چند روز از برگزاری تظاهرات عظیم در سالگرد پیروزی انقلاب مردمی با شکوه سودان در روز ۲۱ اکتبر ۱۹۶۴ صورت گرفت. همچنین، قابل توجه است که این کودتا چند روز پس از دیدار جفری فلتمن، فرستادهٔ ویژهٔ آمریکا، با نظامیان سودان صورت گرفته است. در آن دیدار تضمین‌هایی از سوی عبدالفتاح البرهان، رئیس نظامی کنونی شورای حاکم انتقالی تقسیم قدرت، به حمدوک، نخست‌وزیر آن کشور، داده شد، مبنی بر اینکه ارتش به انتقال قدرت در سودان طبق زمان‌بندی قبلی پایبند خواهد بود. با وجود دادن چنین تضمین‌هایی در حضور فرستادهٔ آمریکا، ارتش برای غصب قدرت به‌زور اقدام کرده است.

بسیار روشن است که فقط نیروهای ارتجاعی منطقه، دولت نژادپرست اسرائیل، و امپریالیسم آمریکا از توقف روند گذار دموکراتیک قدرت در سودان و بازگشتن به حکومت نظامی سود می‌برند. در شرایطی که انحلال دولت و وضعیت اضطراری در سودان توسط البرهان اعلام شده است، حزب تودهٔ ایران از تمام نیروهای مترقی و جامعهٔ بین‌المللی می‌خواهد که از مردم سودان و نمایندگان سیاسی غیرنظامی برحق آنها حمایت کنند. به‌هیچ‌روی نباید حکومت نظامیان را پذیرفت. نظامیان باید بی‌درنگ به پادگان‌ها بازگردند.

حزب تودهٔ ایران از فراخوان‌های حزب کمونیست سودان و انجمن مشاغل حرفه‌یی سودان در راه‌اندازی کارزار نافرمانی مدنی و ترغیب مردم به آمدن به خیابان‌ها و سرپیچی از این تصاحب شرم‌آور قدرت به‌وسیلهٔ ارتش حمایت می‌کند. ما از همهٔ حزب‌های برادر و نیروهای مترقی در سراسر جهان نیز می‌خواهیم که هرچه سریع‌تر به حمایت از مردم و نیروهای مترقی سودان برخیزند.

حزب تودهٔ ایران

۲۵ اکتبر ۲۰۲۱ / ۳ آبان ۱۴۰۰

به نقل از «نامهٔ مردم»، شمارهٔ ۱۱۴۱، ۳ آبان ۱۴۰۰

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا