مسایل بین‌المللیمسایل سیاسی روز

بیانیهٔ مطبوعاتی همایش مجازی کارگروه تدارک نشست‌های بین‌المللی حزب‌های کمونیست و کارگری و بیانیهٔ همبستگی نشست با کوبا

بیانیهٔ مطبوعاتی

همایش مجازی کارگروه تدارک نشست‌های بین‌المللی حزب‌های کمونیست و کارگری

همایش مجازی کارگروه تدارک نشست‌های بین‌المللی حزب‌های کمونیست و کارگری در روزهای ۵ و ۶ نوامبر ۲۰۲۱ [۱۴ و ۱۵ آبان ۱۴۰۰] برگزار شد. با توجه به ادامهٔ همه‌گیری کووید-۱۹، این همایش تصمیم گرفت که برگزاری ۲۲مین نشست بین‌المللی حزب‌های کمونیست و کارگری تا سال ۲۰۲۲ [۱۴۰۱] به تعویق افتد.

در عین حال، با توجه به ضرورت ارتقای تبادل تجربه، بحث و گفت‌وگو، و تقویت فعالیت مشترک حزب‌های کمونیست و کارگری، تصمیم گرفته شد که همایش فوق‌العادهٔ نشست حزب‌های کمونیست و کارگری با موضوع «تحولات اقتصادی، سیاسی، و نظامی بین‌المللی. تجربهٔ مبارزهٔ حزب‌های کمونیست و کارگری و ملّت‌ها. همبستگی با کوبا، با مردم فلسطین، و با همهٔ ملّت‌هایی که با تحریم‌ها، توطئه‌ها، و تجاوزهای امپریالیستی مبارزه می‌کنند» در روزهای ۱۰ تا ۱۲ دسامبر ۲۰۲۱ [۱۹ تا ۲۱ آذر ۱۴۰۰] برگزار شود. [حزب تودهٔ ایران در سال‌های اخیر عضو کارگروه تدارک نشست‌های سالانهٔ حزب‌های کمونیست و کارگری بوده است.] همچنین تصمیم گرفته شد که در صورتی که پروتکل‌های بهداشتی و داده‌های مربوط به همه‌گیری جاری اجازه دهد، نشست حضوری این کارگروه در بهار ۲۰۲۲ [۱۴۰۱] برگزار شود.

نمایندگان حزب‌هایی که در این همایش شرکت داشتند، به مناسبت صد و چهارمین سالگرد انقلاب کبیر سوسیالیستی اکتبر، بر اهمیت تاریخی آن انقلاب به مثابه رویدادی که جهان را تکان داد، و پایه‌گذار پیشرفت‌های انقلابی و مترقی کارگران و خلق‌ها در قرن بیستم در زیر پرچم سرخ آن برای ساختن جامعه‌ای عادلانه شد، تأکید کردند.

اتحاد شوروی- نخستین دولت کارگری سوسیالیستی در جهان- که در زمان کوتاهی از لحاظ تاریخی به دستاوردهای بی‌سابقه‌ای نایل شد، محرّک و مشوّق توسعه و رشد جنبش کمونیستی و کارگری بین‌المللی شد، سهم قاطعی در شکست دادن فاشیسم داشت، همراه با دیگر کشورهای سوسیالیستی ضامن صلح شد، و به دستاوردهای کارگران در کشورهای سرمایه‌داری، به کامیابی‌های جنبش‌های رهایی‌بخش ملی، و به فروپاشی نظام استعماری یاری رساند.

با در نظر داشتن تحلیل‌هایی که حزب‌های گوناگون تا کنون [از سرنوشت انقلاب اکتبر] ارائه داده‌اند، ما مسئولیت پژوهش و ارائهٔ نتیجه‌گیری‌های درست در مورد علت‌ها و اشتباه‌هایی که به فروریزی اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی منجر شد، و همچنین وظیفهٔ مقابله با جعل تاریخ و دروغ‌های ضدکمونیستی را بر عهده داریم.

دگرگونی‌های ضدانقلابی‌ای که در پایان قرن بیستم رخ داد، اهمیت تاریخی انقلاب اکتبر و سهم و نقش اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی را نفی نمی‌کند. پاسخِ رنج استثمار سرمایه‌داری و بربریت امپریالیستی، سوسیالیسم است؛ سوسیالیسم ضرورت امروز و فردا است.

 

بیانیهٔ همبستگی با کوبا

¡No pasarán!Cuba

 

انقلاب کوبا، که در آستانهٔ ۶۲ سالگی است، نقطه‌عطفی در تاریخ مبارزات طبقاتی است. مردم کوبا در پیکار در راه کسب استقلال، برابری، آزادی، و عدالت، در زیر پرچم سوسیالیسم و انقلاب به همهٔ این دستاوردها نایل آمده‌اند.

با وجود پیامدهای دردناک سال‌ها محاصرهٔ امپریالیستی، انقلاب این امکان را برای نسل‌های جوان کوبایی‌ها فراهم آورده است که از حق آموزش، بهداشت و درمان، علم، فرهنگ، هنر، و ورزش به طور کامل برخوردار باشند، و زندگی از هر لحاظ شرافتمندانه و افتخارآمیزی داشته باشند. هزاران کوبایی که به رهنمودهای انترناسیونالیستی عمل می کنند، و به کمک تهی‌دستان می‌شتابند و برای درمان بیماران می‌کوشند، مایهٔ افتخار بشر هستند.
دقیقاً به همین دلیل است که بربریت سرمایه‌داری، و سنگر کنونی آن آمریکا، نمی‌تواند وجود چنین کشوری را در فاصلهٔ چند کیلومتری‌اش تحمل کند. به همین علت است که آمریکا چندین دهه است که بی‌وقفه به کوبا حمله کرده است. حمله‌های مستقیم و غیرمستقیم متعددی به کمک همدستان ارتجاعی آمریکا در داخل آمریکا، برای به زانو در آوردن انقلاب صورت گرفته است. با وجود شکست این تلاش‌ها و افشای توطئه‌های این نیروها، دولت آمریکا بدون کوچک‌ترین شرمی به حمله‌های خود ادامه داده است. کشوری مانند ایالات متحد آمریکا که نمی‌تواند زخم‌های مردم خود را درمان کند، جایی که هزاران بی‌خانمان نمی‌توانند سرپناه پیدا کنند، جایی که مردم روزها دچار قطع برق می‌شوند، و کشوری که رنگین‌پوستان در آن همچنان تهدید به مرگ می‌شوند، در مقامی نیست که بخواهد «درس دموکراسی» به جهانیان بدهد.

اقدام‌های خرابکارانهٔ ضدانقلاب کوبا، دشمنان داخلی انقلاب، و حامیان خارجی آنها، اکنون به شکل دیگری ادامه دارد. در پی به‌اصطلاح تظاهرات اعتراضی ۱۱ ژوییه [۲۰ تیر] که معلوم شد توطئه‌ای علیه کشور و رهبری آن بود، این عناصر اکنون اعلام کرده‌اند که خود را برای برگزاری تظاهرات دیگری آماده می‌کنند.

ما قصد واقعی این به‌اصطلاح تظاهرات اعتراضی را که برای روز ۱۵ نوامبر [۲۴ آبان] برنامه‌ریزی شده است، می‌دانیم. آنها با این اقدام‌ها، که با حمایت کامل آمریکا صورت می‌گیرد، به دنبال بی‌ثبات کردن کوبا و هموار کردن راه برای مداخله [خارجی] در آن کشورند. نه مردم کوبا و نه انقلابی‌های جهان با این توطئه کنار نخواهند آمد.

ما حزب‌های کمونیست و کارگری عضو کارگروه برگزاری نشست‌های بین‌المللی حزب‌های کمونیست و کارگری (IMCWP) خواستار پایان فوری محاصرهٔ کوبا به وسیلهٔ آمریکا هستیم و همبستگی انترناسیونالیستی خود را با حزب کمونیست و مردم کوبا اعلام می‌کنیم.

ما اعلام می‌کنیم که مخالف هر نوع مداخله، کودتا، و تلاش برای خرابکاری، یا «کودتای نرم» علیه کوبا هستیم. همه آنهایی که چنین هدف‌هایی را دنبال می‌کنند باید بدانند که دیر یا زود شکست خواهند خورد. مردم کوبا هرگز تسلیم نخواهند شد، و هرگز اجازه نخواهند داد که انقلاب و جمهوری سوسیالیستی‌ای که با عرق و خون خود به پا کردند، به دست نیروهای ارتجاعی بیفتد. کمونیست‌ها و دوستان کوبا در سراسر جهان در کنار مردم شرافتمند این جزیره خواهند ایستاد.

در همین ارتباط، از همهٔ حزب‌های کمونیست و کارگری می‌خواهیم که به فراخوان حزب کمونیست کوبا برای اجرای اقدام‌های همبستگی در روزهای ۱۲ تا ۱۵ نوامبر [۲۱ تا ۲۴ آبان] پاسخ مثبت بدهند.

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا