اسنادمسایل سیاسی روز

حزب تودۀ ایران یورش وحشیانهٔ نیروهای امنیتی رژیم به مردم و کشاورزان اصفهان را شدیداً محکوم می‌کند!

بر اساس گزارش‌های رسیده، نیروهای امنیتی رژیم ولایت ‌فقیه در شبانگاه چهارشنبه سوم آذرماه ۱۴۰۰ در یورشی وحشیانه‌ به کشاورزانی که برای اعتراض به سیاست های فاجعه بار رژیم در مورد مدیریت آب تحصن و در بستر زاینده‌رود چادر زده بودند شمار زیادی را مجروح و دستگیر کردند و چادرهای کشاورزان را به‌آتش کشیدند. ادامۀ این یورش در روزهای پنجشنبه و جمعهٔ چهارم و پنجم آذرماه به مردم معترض اصفهان با مقاومت گسترده و زدوخورد مردم با گزمگان رژیم همراه بود. اعتراض‌های گستردهٔ مردمی به بی‌آبی که از دو هفته پیش نخست از سوی کشاورزان اصفهان آغاز شده بود و با استقبال هزاران تن از شهروندان اصفهانی روبه‌رو شد، به شهرکُرد مرکز استان چهارمحال بختیاری و دیگر شهرهای حومه اصفهان گسترش پیدا کرد. پیش از این هم در خلال روزهای ماه‌های گذشته مردم در سراسر خوزستان به بی‌آبی در سرزمین رودخانه‌های جاری به‌اعتراض برخاسته بودند. این اعتراض‌ها به رغم تلاش های رژیم برای دامن زدن به اختلاف های قومی و منطقه ای بار دیگر گستردگی تنفر و انزجار مردم از حاکمیت ظالم و ضد مردمی فقیهان و دستگاه‌های امنیتی و سرکوبگر سپاه و بسیج را در گوشه‌وکنار میهن‌مان نشان می‌دهند.  شلیک گلوله‌های ساچمه‌ای به‌سوی مردم در اعتراضی مدنی و صلح‌آمیز و کتک زدن وحشیانهٔ خون‌بار همراه با دشنام سالمندان، زنان، کودکان، و مردمی جان‌به‌لب رسیده‌ که ادامۀ حکومت ستمگرانهٔ جمهوری اسلامی دیگر برایشان تحمل‌ناپذیر شده در کنار عمیق‌تر شدن بحران اقتصادی-اجتماعی و دامنه‌دار شدن اعتراض‌های گوناگون کارگران، معلمان، بازنشستگان، و دانشجویان نیز آشکارا نشان دهندهٔ شرایط بحرانی عمیق حاکمیتی ارتجاعی است که تنها پاسخش تشدید هرچه بیشتر جو سرکوب و اختناق است.

بر اساس آخرین گزارش‌های رسیده، به‌دنبال ورود نیروهای انتظامی و امنیتی که با ضرب و شتم و تیراندازی به‌سوی معترضان همراه بوده، دستکم ۲۱۴ نفر ازجمله ۱۳ کودک بازداشت شدند. دست‌کم ۱۹ نفر از مجروحان اعتراض‌های روز گذشته تنها در بخش‌های چشم‌پزشکی مراکز درمانی بستری هستند و منابع رسمی حال ۲ تن را نامساعد گزارش کرده‌اند. بر اساس گزارش خبرگزاری هرانا )ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران(، اغلب بازداشت‌شدگان ابتدا به مقر سپاه پاسداران به‌نام “صاحب‌الزمان” واقع در بلوار صوفه یا به پایگاه بسیج به‌نام “قدوسی” واقع در خیابان گلزار جنوبی منتقل شده‌اند. تعدادی از این شهروندان به‌شرط دادن تعهد و تحویل مدارک شناسایی‌شان تا ساعت‌های پایانی شب آزاد شدند و حدود ۱۵۰ تن نیز به محل‌های دیگری ازجمله زندان اصفهان، زندان خمینی‌شهر، و ندامتگاه زنان اصفهان منتقل شدند.

محمدرضا میرحیدری، فرمانده نیروی انتظامی اصفهان، در مصاحبه با صداوسیمای رژیم، از همکاری نیروی انتظامی، بسیج، سپاه، و دستگاه اطلاعاتی برای سرکوب و بازداشت معترضان خبر داد. به‌گفتهٔ او شماری از معترضان زخمی شده و برخی از نیروهای امنیتی و انتظامی نیز مجروح شده‌اند. روزنامهٔ کیهان شریعتمداری، بلندگو و ارگان تبلیغاتی علی خامنه‌ای، شهروندان معترض اصفهان را “اراذل اجاره‌ای” نام داد. کیهان در یادداشتی این اعتراض‌ها را مشابه اعتراض‌های آبان ۹۸ و مستلزم “برخورد انتظامی و قضایی قاطعانه‌” با آن‌ها دانست.

حزب تودۀ ایران یورش وحشیانهٔ دیگر بار گزمگان رژیم ولایت ‌فقیه به مردمی جان‌به‌لب رسیده که به اعتراض‌هایی مسالمت‌آمیز بر ضد ظلم و استبداد حاکم دست زده‌اند به‌شدت محکوم می‌کند و از همه نیروهای مترقی و آزادی‌خواه جهان می‌خواهد تا با ابراز همبستگی با مبارزات مردم میهن‌مان، آزادی فوری و بدون قیدوشرط شمار زیاد دستگیر شدگان روزهای اخیر را خواستار شوند.

اوج‌گیری دوبارهٔ  اعتصاب های کارگری از جمله در ایران خودرو، معادن و صنایع تولیدی در کنار اعتراض‌های مردمی در گوشه‌وکنار کشورمان از بحران علاج‌ناپذیر رژیمی ضد مردمی و ضد انسانی‌ای که امروز به‌باور اکثریت قریب به‌اتفاق مردم میهن‌مان سد اساسی راه پیشرفت و استقرار آزادی، دموکراسی و عدالت اجتماعی در ایران است حکایت می‌کند. ضرورت ابراز همبستگی‌ای مردمی و هماهنگ و به‌چالش طلبیدن همگانی رژیم که درواقع فلج کردن چرخ‌های دستگاه‌های حکومتی است یگانه تدبیر گشودن راه به گذار از حکومتی است که ادامه آن مترادف ادامهٔ فاجعه، فقر، محرومیت، و بدبختی در کشور است. حزب تودۀ ایران همه نیروهای مترقی و آزادی‌خواه را به تلاشی مشترک برای سازمان دهی اقدام های موثر و همکاری‌ای دوشادوش با جنبش مردمی رو به‌گسترش میهن‌مان فرامی‌خواند.

 

حزب تودۀ ایران

۷  آذر ۱۴۰۰

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا