اعلامیه هاکارگران و زحمتکشان

از مبارزۀ کارگران صنایعِ مس حمایت کنیم

در دو ماه اخیر کارگران شرکت ملیِ صنایعِ مس ایران در کرمان و آذربایجان تجمع‌های اعتراضی به دستمزدهای ناچیز خود، عدم پرداخت مزایا و پاداش، عدم اجرای طرحِ طبقه‌بندی مشاغل به صورت عادلانه، و قراردادهای کاری کوتاه مدت برگزار کرده‌اند. بنا بر گزارش‌های منتشره در شبکه‌های کارگری، قرارداد کاری کارگران معدن مس سونگون ورزقان پایان یافته بود و مدیرعامل شرکت ملی مس ایران وعده داده بود که قرارداد همۀ کارگران یکساله تمدید خواهد شد.

شامگاه یکشنبه ۳۰ آبان‌ماه، در اعتراض به بسته شدن کارت حدود ۶۰ نفر از نمایندگان کارگران، حدود دو هزار کارگر از شرکت‌های پیمانکاری آهن آجین (معدن)، آهن آجین (لیچینگ)، مبین، زحل، نوآوران، پارس اولنگ و خدمات اکتشافی، شاغل در مجتمع مس سونگون ورزقان از حضور در سرکار خودداری کرده و اعتصابی را آغاز کردند. در سومین روز اعتصاب کارگران مس سونگون در دوم آذرماه، کارگران اعلام کرده بودند که “در مقابل اخراج همکاران خود خواهند ایستاد و تا زمانی که قرارداد تمامی پرسنل امضا نگردد به اعتصاب ادامه خواهند داد.”

روز ۱۱ آذرماه سومین روز از دور جدید اعتصاب ۲۰۰۰ نفر از کارگران شرکتهای پیمانکاری شاغل در مجتمع مس سونگون است و در هوای سرد، کارفرمایان و مسئولین دولتی سرویس تردد و ایاب و ذهاب، آب آشامیدنی و اینترنت را قطع کرده اند. در ادامه سیاست ارزان‌سازی نیروی کار و آزادسازی مزد، ‌رژیم ضدمردمی ولایت فقیه به تحمیل دلالان و پیمانکاران نیروی کار وابسته به رهبران ارشد رژیم به طبقۀ کارگر کشورمان اصرار دارد. در حمایت از مبارزه زحمتکشان علیه سیاست تعدیل ساختاری رژیم، حزب توده‌ی ایران قاطعانه از مبارزۀ کارگران کشورمان علیه سیاست‌های ضدکارگری رژیم ولایی حمایت می‌کند.

حزب تودۀ ایران

۱۴ آذر ۱۴۰۰

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا