کارگران و زحمتکشان

به‌مناسبت روز جهانی همبستگی با مردم فلسطین

جنبش جهانی سندیکایی از حقوق مردم فلسطین حمایت می‌کند!

به‌مناسبت روز جهانی همبستگی با مردم فلسطین در ۲۹ نوامبر ۲۰۲۱ (۸ آذرماه ۱۴۰۰)، فدراسیون جهانی سندیکاهای کارگری از سوی ۱۰۵ میلیون عضوش در ۱۳۳ کشور جهان، بر همبستگی بین‌المللی‌اش با مردم قهرمان فلسطین تأکید و حمایتش از مبارزات آنان را اعلام می‌کند. سال گذشته با تشدید تجاوزات دولت اسرائیل علیه مردم نوار غزه همراه بود. این تجاوزها با حملات وسیع هوایی صورت گرفت و درنتیجه ۱۲۰ فلسطینی کشته و ۸۵۰ نفر زخمی شدند. ما حمایت کامل و همیشگی‌مان از مردم فلسطین و مبارزات آنان در راه به‌دست گرفتن امور سرزمین مستقل‌شان را  اعلام می‌داریم. ما فعالانه نسل‌کشی علیه برادران و خواهران فلسطینی که به‌دست امپریالیست‌های جنایتکار و دولت اسرائیل انجام می‌گیرد را محکوم می‌کنیم. قطعنامه‌های سازمان ملل مبنی بر شناسایی حقوق فلسطینی‌ها به‌دلیل منافع اقتصادی و سیاسی دولت اسرائیل و متحدانش هرگز اجرایی نشده‌اند. در این وضعیت غیرقابل‌پذیرش، سازمان ملل و اتحادیهٔ اروپا و سایر سازمان‌های بین‌المللی مسئولیت بزرگی برعهده دارند، اینان در حرف خود را خواهان اجرای عدالت نشان می‌دهند ولی در عمل از سیاست‌های دولت اسرائیل حمایت می‌کنند. چنین روش و نگرشی در برخی از سازمان‌های صنفی نیز وجود دارد که در حرف از حقوق مردم فلسطین حمایت می‌کنند اما در عمل متحد سیاست‌های جنایت‌کارانهٔ دولت اسرائیل و هیستادروت۱ بوده و مجری برنامه‌های دولت‌ها و اتحادیه‌های امپریالیستی هستند. اینان با روش خود متهم و قربانی را در یک موقعیت قرار می‌دهند. در اوضاع کنونی، ضروری است که کارگران فلسطینی روابط برادرانه‌شان خود را با ‌فدراسیون جهانی سندیکاهای کارگری تقویت کنند. فدراسیون  از هنگام تأسیس در سال ۱۹۴۵ (۱۳۲۴) تا به‌امروز در کنار خواست‌های مردم فلسطین ایستاده است. اتحادیه‌های کارگری می‌توانند و باید رهبران فاسدی را ‌که آلت دست اتحادیه‌های زرد هستند طرد کنند. فدراسیون در این مدت ۷۶ سال همبستگی‌اش را در عمل و در خلال ملاقات‌ها، دیدار‌ها، اعتراض‌ها، تظاهرات، و برنامه‌های عملی در صحنه‌های بین‌المللی به‌منظور کمک به مردم فلسطین نشان داده است. فدراسیون جهانی سندیکاهای کارگری در کنار مبارزات کارگران چهارگوشه گیتی قرار دارد. همبستگی جهانی کارگری همیشه سنگ‌پایه سیاست و برنامه فدراسیون بوده و خواهد بود. ما به انترناسیونالیسم و همبستگی جهانی پایبندیم

در همین رابطه، فدراسیون از همه دوستان و اعضا و سندیکاهای همکار می‌خواهد مبارزاتشان را تشدید کرده و با شرکت در همایش همبستگی بین‌المللی با مردم فلسطین و کارزار سازمان‌دهی شده آن مشارکت کنند.

ما اجرای موارد زیر را خواهانیم:

– شناسایی دولت فلسطین بر اساس مرزهای ۱۹۶۷/ ۱۳۴۶ به‌پایتختی شرق شهر اورشلیم،

– پایان دادن به شهرک‌سازی و تخلیه مناطقی که از سال ۱۹۶۷/ ۱۳۴۶مسکونی و اشغال شده است،

– تخریب دیوار جدا کننده در شهر اورشلیم،

– تضمین حق بازگشت برای همه پناهنده‌های فلسطینی به خانه‌های‌شان و بر اساس تصمیمات سازمان ملل متحد،

– حذف قوانین محدود کننده به‌ضد فلسطینی‌های نوار غزه و ساحل غربی رود اردن،

– آزادی سریع همه فلسطینی‌های زندانی و دیگر زندانیان سیاسی که در زندان‌های اسرائیل به‌بند کشیده شده‌اند،

– خروج کلیه نیروهای اسرائیلی از تمامی مناطق اشغالی سال ۱۹۶۷/ ۱۳۴۶، شامل بلندی‌های جولان و درهٔ (مزارع) شبعا در جنوب لبنان.

فدراسیون جهانی سندیکاهای کارگری تا پیروزی نهایی مردم فلسطین در کنار آنان است و خواهد بود.

درود پرشور به مردم فلسطین!

[همایش کارگری در حمایت از مبارزات مردم فلسطین در ۲۹ نوامبر ۲۰۲۱ /۸ آذرماه ۱۴۰۰ با موفقیت برگزار شد.]

به‌نقل از سایت فدراسیون جهانی سندیکاهای کارگری، ۱۳ آبان‌ماه ۱۴۰۰

Invitation to the WFTU International Symposium in Solidarity with the Palestinian People – November 29th, 2021

————————————————-

۱.‌ هیستادروت، اتحادیه عمومی کارگران اسرائیل است که در سال ۱۹۲۰ / ۱۲۹۹ خورشیدی برای کارگران یهودی تأسیس شد. این اتحادیه غالباً به‌عنوان بازوی کارگری جنبش یهود و جنبش صهیونیستی معرفی می‌شود. در سالیان اخیر سازمان‌های مترقی، چپ و فعالان سندیکایی اسرائیلی و فلسطینی این اتحادیه را به‌حمایت از گروه‌بندی‌های قدرتمند مالی و کارفرمایان متهم می‌کنند. همچنین می‌توان هیستادروت را با خانهٔ کارگر حکومت اسلامی ایران قیاس کرد. هردوی این تشکل‌های زرد در نقش مدافع سیاست‌های حکومتی علیه منافع کارگران فعالیت می‌کنند.

به نقل از ضمیمۀ کارگری “نامۀ مردم” شمارۀ  ۵۳، ۱۵ آذر ۱۴۰۰

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا