مسایل بین‌المللیمسایل سیاسی روز

پیام همبستگی حزب تودهٔ ایران به کنگرهٔ حزب کمونیست عراق

یازدهمین کنگرهٔ سراسری حزب کمونیست‌ عراق با موفقیت در روزهای ۴ تا ۶ آذر ۱۴۰۰ (۲۵ تا ۲۷ نوامبر ۲۰۲۱) در بغداد برگزار شد. مراسم گشایش کنگره در روز چهارشنبه ۳ آذر در هتل فلسطین در قلب شهر بغداد برگزار شد. در این مراسم بیش از ۶۰۰ نفر، از جمله نمایندگان طیف گسترده‌ای از حزب‌های سیاسی، اتحادیه‌های کارگری، انجمن‌های حرفه‌ای، سازمان‌های اجتماعی-مدنی، و شخصیت‌های مردمی عراق شرکت داشتند.

حضور رفیق کریم احمد، شخصیت برجستهٔ تاریخی و رزمندهٔ حزب کمونیست عراق، در مراسم با وجود ضعف و بیماری رفیق، بسیار احساس‌برانگیز بود.  رفیق کریم احمد اکنون ۱۰۱ سال دارد و در دهه‌های پیش از اعضای هیئت سیاسی حزب کمونیست عراق بوده است. در مراسم گشایش کنگره، رفیق احمد ساعت مچی رفیق شهید فهد (یوسف سلمان یوسف) دبیرکل پیشین حزب را به رفیق راید فهمی دبیر کمیته مرکزی اهدا کرد. رفیق فهد این ساعت را در لحظه خداحافظی پیش از اعدامش در سال ۱۹۴۹ به رسم یادگاری به رفقای هم‌زندانش هدیه داده بود.

جلسه گشایش کنگرهٔ یازدهم حزب برادر با پخش سرود جمهوری آغاز شد. پس از آن، رفیق رضا الظهیر، مسئول ادارهٔ مراسم، حاضران را به رعایت یک دقیقه سکوت برای گرامیداشت و  احترام به خاطره شهیدان حزب و نهضت ملی و قیام تشرین (اکتبر) در راه آزادی و دموکراسی دعوت کرد. سپس رفیق راید فهمی، دبیر کمیتهٔ مرکزی حزب برادر، سخنرانی کرد. وی به ادامه بن‌بست سیاسی در عراق پس از انتخابات اخیر در آن کشور، که حزب کمونیست آن را تحریم کرده بود، اشاره کرد. او خطاب به حاضران به صراحت گفت: “پیش‌بینی می‌شود که با عمیق‌تر شدن تناقض‌های بین اقلیت مرفه مسلط، که قدرت و ثروت را در انحصار خود گرفته است، و اکثریت مردمی که دچار محرومیت و فقر فزاینده‌اند، تنش‌های سیاسی و اجتماعی… تشدید شود. این وضع نتیجه حاکم بودن نظام سیاسی قومی-فرقه‌یی و فساد است.” در ردیف اول حاضران در مراسم گشایش کنگره، نمایندگان دولت و ریاست‌جمهوری و سران حزب‌های سیاسی عراق نشسته بودند. رفیق فهمی جنبش اعتراضی مردمی را که از سال ۲۰۱۱ آغاز شد و با خیزش مردمی در پاییز ۱۳۹۸ (اکتبر 2019) به اوج خود رسید، ستود و گفت که آن خیزش “مقطع حساسی” در زندگی سیاسی کشور بود و ضرورت تغییر را در دستور کار جنبش مردمی و نیروهای سیاسی و اجتماعی کشور قرار داد. وی تاکید کرد که حزب کمونیست عراق تلاش دارد نیروهای مدنی و میهن‌دوست دموکرات را متحد کند تا راه برای ایجاد دولت مدنی دموکراتیک مبتنی بر عدالت اجتماعی باز شود.

دکتر بهرام صالح، رئیس‌جمهور عراق، در پیامی به مناسبت گشایش کنگرهٔ سراسری حزب کمونیست عراق، به نقش حزب برادر به مثابه پیشگام در جنبش ملی-میهنی عراق اشاره کرد. وی فداکاری‌های عظیم کمونیست‌های عراقی در راه مبارزه برای “میهن آزاد” را ستود و به آنها درود فرستاد. پیام رئیس‌جمهور عراق را خانم “ميسون الدملوجی”، مشاور رئیس‌جمهور برای حاضران خواند. در این پیام آمده است که در وضعیتی “که کشور ما در حال عبور از آن است، و تجربه دموکراسی نوپایی که در حال شکل گرفتن است” برگزاری کنگرهٔ ۱۱ حزب کمونیست عراق قابل تحسین است. “[تلاش کمونیست‌های عراق نشان‌دهندهٔ] میزان احساس مسئولیت در مواجهه با چالش‌ها و تلاش در راه حفظ و توسعه دموکراسی و پیشبرد روند سیاسی است، روندی که آغشته به اشتباه‌ها و بحران‌ها است.” رئیس‌جمهور عراق در پیامش برای کنگرهٔ حزب کمونیست عراق آرزوی موفقیت کرد. مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر عراق، نیز پیامی به کنگره فرستاده بود که ارکان شهاب الشيبانی، وزیر ارتباطات عراق، آن را برای حاضران خواند. رفیق کاوه محمود، دبیرکل حزب کمونیست کردستان عراق نیز از سخنرانان اصلی در مراسم گشایش کنگره بود.

به مناسبت برگزاری این کنگره، شمار زیادی از حزب‌های کمونیست و کارگری جهانی پیام‌های تبریک به رفقای عراقی فرستاده بود. از طرف کمیتهٔ مرکزی حزب تودهٔ ایران نیز پیام تبریکی به این کنگره فرستاده شده بود که در ادامه، بخش‌هایی از آن را می‌خوانید.

“رفقای عزیز،

در آستانه برگزاری یازدهمین کنگرهٔ حزب کمونیست عراق، حزب تودهٔ ایران درود و همبستگی برادرانه خود را به نمایندگان، اعضا، رهبری، و هواداران حزب برادر تقدیم می‌کند. ما از شرایط دشواری که این کنگره در آن برگزار می‌شود آگاهیم. …حزب ما وضعیت سختی را که رفقای عراقی ما در آن برای دستیابی به پیشرفت در مسیر هدف‌ها و مبارزات و زندگی مردم عراق تلاش می‌کنند، کاملاً درک می‌کند. ما مشارکت فعال شما را در زندگی اجتماعی-سیاسی مردم عراق در راه پایان دادن به نظام مبتنی بر تقسیم قدرت قومی-فرقه‌یی، فرقه‌گرایی سیاسی، و فساد گسترده، و تلاش برای دستیابی به آلترناتیو دموکراتیک مدنی و تحقق عدالت اجتماعی، تقویت اتحاد ملی، و بازگرداندن کامل حاکمیت و استقلال پس از تهاجم و اشغال کشور در اسفند 1382/مارس ۲۰۰۳ و ده‌ها سال آشفتگی از نزدیک دنبال می‌کنیم. مشارکت فعالانه کمونیست‌های عراق در قیام اکتبر ۲۰۱۹ و کوشش‌های اثرگذار حزب شما در روند تحولات سیاسی در عراق، از جمله کارزار حزب در تحریم هوشیارانه خیمه شب بازی انتخاباتی اخیر و فعالیت روزمره رفقای عراقی در سراسر کشور، به‌ویژه در میان زحمتکشان عراق، نشان‌دهنده دقت و پشتکار کمونیست‌های عراقی در اوضاع بسیار دشوار موجود است.

…شرایط نگران کنندهٔ ناشی از تحولات جاری بین‌المللی، به‌ویژه بحران عمیق سرمایه‌داری جهانی، مبارزات ما را ناگزیر پیچیده‌تر می‌کند. خطر وقوع درگیری‌های گسترده‌تر منطقه‌یی، حتی جهانی، بار دیگر سایهٔ شومی بر تحولات کشورهای ما افکنده است. دخالت مستقیم و غیرمستقیم جمهوری اسلامی ایران، عربستان سعودی، ترکیه، و امپریالیسم آمریکا در امور داخلی عراق، فعالیت مجدد گروه‌های وابسته به داعش و القاعده در عراق، نقشه‌های متعدد برای بی‌ثبات کردن کردستان عراق، و استفاده از خاک عراق به عنوان میدان نبرد نیروهای نیابتی با هدف سلطه بر مردم رنج‌کشیدهٔ عراق، همگی موجب تضعیف حاکمیت ملی عراق و مانع فاصله گرفتن آن کشور از گذشتهٔ نه‌چندان دورش است. جولانگری شبه‌نظامیان شیعه در عراق فقط به سود نقشه‌های بدخواهانه و زهرآگین مرتجعان و مانع اجرای تغییرات اساسی ضروری در عراق است. حزب تودهٔ ایران بار دیگر مخالفت پیگیر و بی‌قیدوشرط خود با این مداخله‌گری‌ها و حمایت کامل خود از عراق یکپارچه، فدرال، سکولار، و دموکراتیک را اعلام می‌کند. مردم عراق باید این آزادی را داشته باشند که مستقلانه و بدون دخالت و نقشه‌های نیروهای منطقه‌یی و جهانی، مسیر آیندهٔ خود را تعیین کنند.

…ما برای کنگره شما در تصمیم‌گیری‌های جمعی و تدوین سیاست‌های استراتژیک و تاکتیکی لازم، و برای مبارزه بی‌وقفهٔ شما در راه رهایی از قید و بندهای نظام فرقه‌یی کنونی و حرکت به سوی جامعه‌ای عادلانه، دموکراتیک، و مرفه آرزوی موفقیت داریم.” [بخش عمده پیام حزب مان در شماره ویژه  ”طریق الشعب” به مناسبت کنگره در روز شنبه ۶ آذرماه منتشر شد.]

به نقل از “نامۀ مردم” شمارۀ  ۱۱۴۴، ۱۵ آذر۱۴۰۰

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا