اعلامیه هامسایل سیاسی روز

بیاینۀ حزب تودۀ ایران: اعتراض های فرهنگیان کشور نمونه قابل تحسینی از مبارزۀ هماهنگ اجتماعی بر ضد سیاست های ضد مردمی رژیم ولایت فقیه

در ماه‌های اخیر به دنبال فراخوان‌های تشکل‌های صنفی فرهنگیان، ما شاهد مبارزه تحسین‌برانگیز، متحد و گستردۀ آموزگاران و فرهنگیان کشورمان هستیم. این اعتراض‌ها در ده‌ها شهر کشور علیه خصوصی‌سازی آموزش، برای تحصیل رایگان، برای آزادی همکاران و یاران دربندشان، برای تحقق کامل رتبه‌بندی شاغلان با اختصاص اعتبار حداقل ۷۶ هزار میلیار تومان و افزایش حقوق حداقل تا هشتاد درصد هیات علمی دانشگاه و تا خط فقر ۱۲ میلیون تومانی درماه، همسان‌سازی حقوق بازنشستگان مبتنی بر قانون مدیریت خدمات کشوری، و همچنین در حمایت از مبارزه نیروهای پیش‌دبستانی، حق‌التدریسی و پیمانی، معلمان خرید خدمات آموزشی، نهضت سوادآموزی وغیره برای تبدیل وضعیت شغلی انجام پذیرفته‌است. اعتراض دو روزه و سراسری فرهنگیان و همراهی دانش‌آموزان با اعتصاب معلمان‌شان گسترده‌ترین واکنش صنفی فرهنگیان طی 20 سال گذشته بوده‌است. پس ازاین اعتصاب دو روزه روزنامهٌ جوان وابسته به سپاه پاسداران در یادداشتی به‌تهدید تشکل‌های صنفی فرهنگیان و فعالان صنفی معلمان پرداخت. علاوه براین مجلس نیز در اقدامی حساب‌شده و در هراس از فرهنگیان لایحهٌ نیم‌بند رتبه‌بندی را که مغایر با خواسته‌های فرهنگیان است به‌تصویب رساند. باید یادآوری کنیم تصویب لایحهٌ نیم‌بند رتبه‌بندی در مجلس و مقالهٌ تهدیدآمیز روزنامه وابسته به سپاه پاسداران بدون هماهنگی صورت نگرفته‌است. هدف این اقدام هماهنگ که تهدید و تطمیع را درخود دارد، ازسویی با تصویب لایحهٌ رتبه‌بندی در مجلس درپی ایجاد شکاف و تفرقه در صف‌های فرهنگیان است و ازدیگرسو با انتشار یادداشت تهدیدآمیز، اعلام می‌کند ادامهٌ اعتصاب و اعتراض‌ها با سرکوب و خشونت نیروهای امنیتی و انتظامی همراه خواهدبود. باید با اتحادعمل و حمایت از مبارزهٌ برحق فرهنگیان توطئه رژیم ولایت‌فقیه دراین زمینه را خنثی کنیم.

در اعتراض‌های اخیر فرهنگیان ما شاهد حضور گستردهٌ آموزگاران و طرح خواسته‌های صحیح بودیم. علاوه بر همخوانی سرود “همراه شو عزیز”، “معلم زندانی آزاد باید گردد”، “معلم بپا خیز برای رفع تبعیض”، “اجرای رتبه‌بندی بدون قید و بندی”، ازجمله شعارهای آموزگاران کشورمان در مبارزات خود بوده است. شعارهای معلمان منطبق با واقعیت‌های جامعه و مبارزه زحمتکشان علیه سیاست ویرانگر تعدیل ساختاری رژیم ولایی است. بر اساس نوشته‌های معلمان: آنان که قوانین را وضع کرده‌اند، امروز بزرگترین قانون شکنان هستند. معلمان همچنین می‌گویند: بیش از 14 سال است که فرهنگیان شاغل و بازنشسته، به امید اجرای قانون مدیریت خدمات کشوری و گشایشی در زندگی خود روزگار می‌گذرانند. فرهنگیان مبارز پیروزی و تحقق مطالبات را در گرو همبستگی و اتحاد سراسری خود می‌دانند، و تحصن و اعتصاب بخشی از مبارزات اخیر فرهنگیان بوده است. در قطعنامه پایانی تجمع سراسری معلمان ایران، شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران از تمام فرهنگیان کشور خواست که آزادی فعالیت صنفی و معلمان دربند را به یک مطالبه جدی و عمومی تبدیل نمایند و تاکید کرد که اگر امروز اعتراض نکنیم فردا فرصتی برای جبران نیست.

حزب توده ایران قاطعانه از مبارزه و خواسته‌های به‌حق آموزگاران کشورمان حمایت می‌کند و اعمال خشونت و بازداشت فعالان صنفی فرهنگیان را به‌شدت محکوم می‌کند.

حزب تودۀ ایران

۲۴ آذر ۱۴۰۰

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا