مسایل سیاسی روز

همبستگی بین المللی با مبارزۀ پرشور فرهنگیان کشور

همبستگی سندیکا های معلمان جهان با مبارزات حق طلبانه معلمان و فرهنگیان ایران

 

با شروع مرحلهٔ دیگری از کارزار حق‌طلبانه معلمان ایران در آذر ماه جاری که شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران سازمان‌دهی و رهبری آن را به عهده دارد، موج قدرتمندی از همبستگی جهانی با این کارزار فرهنگیان ایران به راه افتاد. آموزش بین‌الملل (ای‌آی) -کنفدراسیون جهانی سندیکاهای معلمان جهان- در کانون این موج همبستگی قرار دارد. این کنفدراسیون در هفته‌های گذشته بار دیگر از دولت جمهوری اسلامی ایران خواست که طبق درخواست و فراخوان آموزش بین‌الملل و سازمان‌های عضو آن در سراسر جهان، به معلمان اجازه دهد که بدون ترس از خشونت و پیگرد یا دستگیری خودسرانه، از حق خود برای مطالبهٔ حقوق صنفی عادلانهٔ خود و دفاع از آزادی همکاران زندانی‌شان استفاده کنند. از جمله خواست‌های فرهنگیان ایران، دریافت حقوق منصفانه متناسب با رتبه‌بندی یا طبقه‌بندی مشاغل و تورّم، آزادی رهبران زندانی تشکل‌های صنفی معلمان، برخورداری از بیمهٔ درمانی جامع و مزایای بازنشستگی، پایان دادن به تبعیض در نظام آموزشی، و مهار خصوصی‌سازی در آموزش و پرورش و حفظ آموزش عمومی رایگان است.

کمیتهٔ دفاع از حقوق مردم ایران “کودیر” که در حدود ۳۰ سال است در کشورهای انگلیسی‌زبان جهان فعالیت می‌کند، در هفته‌های اخیر برای جلب پشتیبانی تشکل‌های صنفی زحمتکشان جهان از مبارزهٔ فرهنگیان ایران در احقاق حقوق صنفی خود، و همبستگی با “شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران” تلاش‌هایی کرد. در نتیجهٔ این تلاش‌ها، رهبری سندیکاهای معلمان در بریتانیا و ایالت اونتاریو-کانادا پیام‌های همبستگی پُرشوری خطاب به معلمان و فرهنگیان ایران منتشر کردند که ترجمهٔ فارسی متن آنها را در ادامه می‌خوانید.

 

  بیانیه فدراسیون معلمان مدارس متوسطه انتاریو (کانادا)

دربارهٔ اعتراض‌های سراسری فرهنگیان ایران

 

به شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران

۱۴ ژانویه ۲۰۲۲ [۲۴ دی ۱۴۰۰]

 

فدراسیون معلمان مدارس متوسطه انتاریو(OSSTF/FEESO) ۶۰هزار معلم و فرهنگی را در استان انتاریو در کانادا نمایندگی می‌کند. سازمان ما موضوع حقوق بشر و دموکراسی را بسیار جدّی می‌گیرد و بر همین اساس، ما این نامه را برای ابراز همبستگی خود با شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی و فرهنگیان ایران و جامعهٔ بزرگ‌تر کارگری در ایران به شما می‌نویسیم. از دیدگاه ما، معلمان و فرهنگیان حق تشکل‌یابی و حق آزادی بیان و تجمع، از جمله حق برگزاری گردهمایی‌های مسالمت‌آمیز دارند. اقدام‌های ضدکارگری، ضدسندیکایی، و ضدکارگری مستمر دولت ایران غیرقابل قبول است. همانند رفقایمان در آموزش بین‌الملل (EI)، فدراسیون معلمان مدارس متوسطه انتاریو نیز همبستگی خود را با همهٔ کارگران ایران، و به‌ویژه شاغلان در حوزهٔ آموزش، اعلام می‌کند. فدراسیون معلمان مدارس متوسطه انتاریو از خواست شما برای افزایش حقوق، آزادی رهبران کارگری زندانی، از جمله اسماعیل عبدی، دبیر کانون صنفی معلمان (تهران)، بیمه و بازنشستگی مقرر، پایان دادن به تبعیض در نظام آموزشی و پایان دادن به خصوصی‌سازی، تأمین آموزش همگانی و رایگان، و تعمیر و نگهداری ساختمان‌های مدارس پشتیبانی می‌کنیم.

ما همچنین حمایت خود را از خواستاران آموزش زبان‌ کردی و دیگر زبان‌های غیرفارسی در ایران اعلام می‌کنیم. تمایل دولت ایران در حل کردن همهٔ غیرفارس‌های ایران [در جمعیت فارس] و فارسی کردن همهٔ آنها، و زدودن زبان و تاریخ آنها از حافظهٔ جمعی نسل‌های جدید پذیرفتنی نیست. به‌ویژه، ما همبستگی خود را با زهرا محمدی، معلم زبان کردی، و دیگر کسانی که به‌خاطر فعالیت در راه حفاظت از زبان‌های غیرفارسی در ایران با زندان روبه‌رو می‌شوند اعلام می‌کنیم.

فدراسیون معلمان مدارس متوسطه انتاریو، هم‌صدا در کنار متحدان خود در شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران می‌ایستد. ما خواستار پایان دادن به خشونت دولتی علیه تظاهرات اعتراضی مسالمت‌آمیز هستیم، و از دولت ایران می‌خواهیم که با نمایندگان شورای هماهنگی دیدار کند و دربارهٔ موضوع‌های مربوط به سیاست آموزشی، معلمان، و فرهنگیان با آنها وارد گفت‌وگوی جدّی شود.

 

با همبستگی

کارن لیتل‌وود

رئیس فدراسیون معلمان مدارس متوسطه انتاریو (OSSTF/FEESO)

رونوشت: کمیته دفاع از حقوق مردم ایران (کودیر – کانادا)

codir-canada@gmail.com

 

 

پیام اتحادیهٔ سراسری آموزش و پرورش بریتانیا

لندن،‌ انگلستان به شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران،

رفقای گرامی،

ما در مقام دبیرکل‌های مشترک اتحادیهٔ سراسری آموزش و پرورش (NEU) در بریتانیا همبستگی این اتحادیه را با معلمان و کارکنان آموزش و پرورش در سراسر ایران ابراز می‌کنیم که هزاران تن از آنها در روزها و هفته‌های اخیر، دست به اعتراض زده‌اند.

ما حمایت کامل این اتحادیه را از اعتراض کارکنان آموزشی به بودجهٔ ناکافی آموزش و پرورش، اجرا نکردن طرح رتبه‌بندی معلمان، و سر باز زدن از یکسان‌‌سازی مناسب حقوق بازنشستگی معلمان بازنشسته اعلام می‌کنیم.

همچنین، ما همبستگی کامل خود را با رهبران اتحادیه‌های صنفی معلمان ابزار می‌کنیم که مقام‌های ایران آنها را به زندان انداخته‌اند، از جمله اسماعیل عبدی، که می‌دانیم از سال ۲۰۱۵ [۱۳۹۴] در شرایط سختی در زندان است و سلامتش همچنان مایهٔ نگرانی است؛ و رسول بداغی، عضو هیئت مدیره کانون صنفی معلمان ایران-اسلام‌شهر، که طبق خبرها، در جریان اعتراض‌های روز شنبه دستگیر شده است.

حق اعتراض، حق تشکیل اتحادیهٔ صنفی و پیوستن به آن، و حق اقدام جمعی به عنوان فعالان اتحادیه‌یی، جزو حقوق بنیادی بشر است. اتحادیه سراسری آموزش و پرورش بریتانیا، که سازمانی متعهد به حقوق اتحادیه‌یی و حقوق بشر است، خواستار آزادی اسماعیل عبدی، رسول بداغی، و همهٔ رهبران اتحادیه‌های صنفی دستگیر شده در ایران است.

ما از مقام‌ها و مسئولان ایران می‌خواهیم که حق معلمان و کارکنان آموزشی را برای سازمان‌دهی، آزادی تشکل، و آزادی بیان، از جمله حق تجمع مسالمت‌آمیز، بدون ترس از مداخله، تضمین کنند. همچنین، ما خواهان پایان دادن به اذیت و آزار، و اجحاف به خانواده‌های رهبران اتحادیه‌های صنفی دستگیر شده هستیم.

 

با همبستگی،

مِری بوستِد، دبیرکل مشترک کِوین کورتنی، دبیرکل مشترک

به نقل از «نامۀ مردم»، شمارۀ  ۱۱۴۷، ۲۷ دی  ۱۴۰۰

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا