مسایل سیاسی روز

دربارۀ اقدام ماجراجویانه سپاه پاسداران در حمله موشکی به اربیل

بر اساس گزارش رسانه های جهان در ساعت های اولیه بامداد روز یکشنبه ۲۲ اسفند (۱۳ مارس) ۱۲ موشک بالیستیکی از شرق کردستان ایران به استان اربیل واقع در اقلیم کردستان شلیک شد.  مقام های رسمی جمهوری اسلامی و فرماندهان سپاه پاسداران  در روز یکشنبه تائید کردند که  در این حمله به ساختمان هایی در مجاورت کنسولگری ایالات متحدآمریکا در اربیل صدماتی وارد شده است.

ما معتقدیم که اقدام به چنین حرکت های تحریک آمیزی از سوی رژیم ولایت فقیه در شرایط ملتهب منطقه و به ویژه ادامه و گسترش تهاجم نظامی روسیه به اوکراین با هر توجیهی که انجام شده باشد اوج بی مسئولیتی و سیاستی ماجراجویانه و نابخردانه است.

دولت عراق حمله موشکی رژیم به استان اربیل واقع در اقلیم کردستان را شدیداٍ” محکوم کرد.  شورای عالی امنیت ملی عراق نیز ضمن تقبیح این حمله موشکی، این حمله را نقض حسن همجواری و قوانین بین‌المللی خواند و تبدیل‌شدن این کشور به میدانی برای تصفیه حساب‌های منطقه‌ای را به‌شدت محکوم کرد. مقتدا صدر، که رهبر بزرگ ترین  فراکسیون در پارلمان عراق است نیز با صدور بیانیه ای این اقدام ماجراجویانه را محکوم کرد و از دولت عراق خواست که با فراخواندن سفیر ایران اعتراض رسمی خود به مقام های رژیم حاکم در ایران رسماٌ اعلام نماید.

دفتر سیاسی حزب کمونیست عراق در بیانیه ای به تاریخ ۲۲ اسفندماه حمله موشکی سپاه پاسداران رژیم را محکوم کرد و نوشت:

 

حزب کمونیست عراق: بمباران اربیل یک عمل بزدلانه و مذموم است!

بار دیگر شهر اربیل مورد حمله‌ای شریرانه قرار گرفت؛ این بار با موشک‌های بالستیک. این حمله و ‏حمله‌های قبلی به مرکز اقلیم کردستان، نقض آشکار امنیت و ثبات کشور ما و تلاش برای ارعاب ‏شهروندان این اقلیم و عراق است‎.‎ اما این اقدام فقط نقض محکوم شدهٔ حاکمیت عراق و دخالت آشکار در امور آن نیست، بلکه اقدامی است ‏که پیامدهای روشنی دارد، و صرف‌نظر از آنچه دربارهٔ چند و چون محل‌های مورد هدف گفته شده است، ‏حامل پیام‌های سیاسی است.‏ هر گروه و دسته‌ای که به این حملهٔ موشکی دست زده- که از خارج از خاک عراق صورت گرفته است- ‏یا مسئولیت آن را بر عهده گرفته است، نمی‌تواند آن را توجیه یا از آن دفاع کند. این حمله نقض حاکمیت ‏عراق و حریم هوایی و زمینی عراق، نقض قوانین و هنجارهای بین‌المللی، نقض دیپلماسی و مناسبات ‏بین‌المللی، و تلاش برای تحمیل برنامهٔ سیاسی از طریق موشک است.‏

نهادهای گوناگون دولتی نباید فقط تجاوز را محکوم و تقبیح کنند، بلکه برای متوقف کردن این حمله‌های ‏مکرر، هر چه منبع آنها باشد، باید تمام اقدام‌های مناسب را به کار گیرند، و عاملان این حمله‌ها را مورد ‏پیگرد قانونی قرار دهند. علاوه بر این، نهادهای دولتی همیشه باید تلاش کنند تا از کشیده شدن اقلیم ‏‏[کردستان] و عراق به درگیری‌هایی که در خدمت برنامه‌هایی‌اند که مردم کردستان و عراق نفعی در آنها ‏ندارد، جلوگیری کنند.‏

ما این جنایت فجیع را محکوم می‌کنیم و از همهٔ دیگر نیروهای سیاسی عراق می‌خواهیم که محکوم بودن ‏این جنایت را اعلام کنند. آنها بر این اساس که حاکمیت مفهومی واحد و تجزیه‌نشدنی است، در عمل و ‏در کلام باید از حاکمیت، امنیت، و ثبات عراق دفاع کنند.

 

‏دفتر سیاسی حزب کمونیست عراق

۱۳ مارس ۲۰۲۲ [۲۲ اسفند ۱۴۰۰]‏

به نقل از «نامۀ مردم»، شمارۀ ۱۱۵۱، ۲۳ اسفند ۱۴۰۰

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا