مسایل سیاسی روز

«پایانی» به یک «جدائی» ناخواسته

در شمارهٔ ۱۱۴۷ «نامهٔ مردم» به خوانندگان نشریه و اعضا و هواداران حزب بازنشر بخش اول کتاب «نظری به جنبش کارگری و کمونیستی در ایران» اثر مهم رفیق فقید عبدالصمد کامبخش را مژده دادیم. 1152-Kambakhseh-1.jpg
آنچه که باعث شد تا این کتاب در چاپ اولیه خود، قبل از انقلاب، در دو جلد منتشر شود آن بود که رفیق کامبخش پیش از تهیه متن کامل کتاب، و در آبان ماه ۱۳۵۰ بر اثر سکته قلبی درگذشت. مطالب دیگری که رفیق کامبخش برای اضافه کردن به این کتاب مدنظر گرفته بود قسمت‌هائی از پایان‌نامه‌ای بود که وی در پایان دورهٔ تحصیل در رشتهٔ «تاریخ نوین» در «آکادمی علوم اجتماعی» مسکو و به زبان روسی تهیه و ارائه کرده بود.
با توجه به اهمیت مطالب مندرج در مقالات کامل شدهٔ این کتاب، حزب تصمیم گرفت که قسمت‌های آماده شده توسط رفیق کامبخش را در یک جلد منتشر نماید. این کتاب در سال ۱۳۵۱ منتشر شد. رفیق زنده‌یاد مسعود اخگر (رفعت محمدزاده) مسئولیت ترجمهٔ بخش‌های موردنظر از پایان‌نامه رفیق کامبخش را بر عهده گرفت و در نهایت این مطالب با عنوان بخش دوم کتاب «نظری به جنبش کارگری و کمونیستی در ایران»، و در سال ۱۳۵۴ انتشار یافت. این چنین بود که این کتاب، ناخواسته در دو جلد به چاپ رسید.
دو ماه پس از اعلام بازنشر جلد اول این کتاب ارزشمند در دی‌ماه ۱۴۰۰، جلد دوم این کتاب برای انتشار آماده شد. در پی اعلام انتشار جلد اول کتاب جمعی از رفقا و دوستان حزب ضمن استقبال از چاپ جدید این کتاب پیشنهاد دادند که به این “جدائی” ناخواسته کتاب به دو جلد یک بار و برای همیشه خاتمه داده شود. شعبهٔ انتشارات از این پیشنهاد استقبال کرد.
شعبهٔ انتشارات حزب توده ایران اکنون با مسرت به اطلاع می‌رساند که کتاب «نظری به جنبش کارگری و کمونیستی در ایران»، اثر گرانقدر رفیق فقید عبدالصمد کامبخش در یک جلد و شامل تمامی مطالب مندرج در بخش‌های اول و دوم چاپ نخست این کتاب، انتشار یافته است. خواندن این کتاب ارزشمند را به تمامی رفقا و دوستان حزب و آنانی که می‌خواهند از زوایای مختلف فعالیت حزب ما در تاریخ معاصر ایران اطلاع یابند پیشنهاد می‌کنیم.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا