اعلامیه ها

حزب توده ایران از اعتصاب رانندگان زحمتکش اتوبوسرانی تهران و دیگر کارگران و زحمتکشان حمایت می‌کند! بازداشت گسترده فعالین صنفی و کارگری محکوم است!

طی روزهای اخیر کارگران و رانندگان شرکت اتوبوس‌رانی تهران و حومه اعتصاب هماهنگی علیه نقض شدید حقوق حقه خود سازمان داده‌اند. خواست رانندگان زحمتکش افزایش عادلانهٌ دستمزد، برخورداری از حق بیمه، تامین امنیت شغلی، بهبود وضعیت معیشتی و استعفای شهردار تهران عنوان شده‌است.

شهرداری تهران و شخص شهردار در واکنش به‌این اقدام به‌حق زحمتکشان شرکت واحد اتوبوس‌رانی تلاش ورزید با وعده و وعید و عوام‌فریبی صدای معترضان را خاموش نماید. همچنین نیروهای امنیتی و انتظامی با ایجاد فضای امنیتی و بازداشت گروهی از رانندگان و فعالان سندیکایی کوشش کردند تا مانع از تداوم اعتصاب و بازتاب آن در جامعه به‌ویژه در اوضاع ملتهب کنونی شوند. این اعتصاب به‌دلیل هم‌زمانی با اعتراض‌های مردمی علیه سیاست‌های ضدملی اقتصادی – اجتماعی حکومت جمهوری اسلامی و افزایش قیمت‌ها از اهمیت برخوردار است.

برای ایجاد رعب و وحشت به هدف شکستن اعتصاب، قبل از 26 اردیبهشت و در دو روز 26 و 27 اردیبهشت، نیروهای امنیتی و پلیس نزدیک به 20 نفر از کارگران را بازداشت کردند که از وضعیت آنها اطلاعی در دست نیست. حمایت از اعتراض‌های مردمی با سازماندهی مبارزات اعتصابی کارگران می‌تواند توان و امکانات جنبش مردمی برضد دیکتاتوری حاکم را تقویت و تحکیم کند. در روزهای گذشته علاوه بر فعالین صنفی و کارگری ده‌ها تن از کنش‌گران اجتماعی، فرهنگی و سیاسی توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده‌اند. این بازداشت‌های هدفمند و پرونده‌سازی‌های مشمئزکننده نمی‌تواند جنبش روبه‌گسترش توده‌های تهی‌دست جامعه و کارگران و زحمتکشان میهن مارا متوقف سازد.

حزب توده‌ایران ضمن پشتیبانی از خواسته‌های توده‌های تهی‌دست، از اعتصاب و مبارزات کارگران و زحمتکشان علیه دیکتاتوری و فقر و فلاکت با تمام امکانات خود حمایت کرده و می‌کند. حزب ما خواستار آزادی فوری و بی‌قید و شرط همهٌ بازداشت‌شدگان اعم از معترضان خیابانی، پژوهشگران و کنش‌گران اجتماعی و مبارزان سندیکایی است.

درود پرشور به‌کارگران و زحمتکشان کشور که برای احقاق حقوق خود برضد دیکتاتوری حاکم پیکار می‌کنند.

آزادی برای همهٌ زندانیان سیاسی و بازداشت‌شدگان اعتراض‌های اخیر.

کارگر زندانی آزاد باید گردد!

پیش به‌سوی تشدید مبارزه و سازماندهی اعتصاب برای تامین خواسته‌های کارگران و زحمتکشان!

حزب توده ایران، ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا