اعلامیه هامسایل سیاسی روز

اطلاعیۀ حزب تودۀ ایران: هر روز فاجعه تکرار می شود!

روز دوشنبه برج متروپل، بزرگترین ساختمان اداری – تجاری آبادان فرو ریخت. به گفته مسئولان شهر آبادان و مقام‌های استان خوزستان، این ساختمان یکی از برج‌های دوقلوی مجتمع “تجاری-پزشکی-اداری متروپل” در خیابان امیرکبیر (امیری)، نزدیک بازار ته‌لنجی، بوده که کمی پیش از ساعت یک بعدازظهر فروریخت. بر اساس آخرین گزارش ها تاکنون خبر از جان باختن ۱۹ تن از هم وطنان و شماری بیش از ۱۰۰ نفر زیر آوار مانده اند. بر اساس همین گزارش ها علت فروریختن ساختمان عدم رعایت اصول و استاندارد‌های ایمنی مربوط بە ساخت و ساز و بی توجهی مسئولان فاسد نهادهای حکومتی به‌واسطە روابط رانتی آنان با حسین عبدالباقی مالک این دو برج به رغم هشدارهای مکرر سازمان نظام مهندسی مبنی بر توقف ساخت برج و اجازه ندادن برای افزودن سە طبقە‌ی اضافی دیگر روی این برج بوده است.

روشن است که این فاجعه در کنار همه مصایب دیگری که مردم میهن ما هر روز از آن رج می برند، کمبود آب، تاریک شدن آسمان مناطق جنوب به خاطر ریز گردها، گرانی، تورم افزایش فقر و محرومیت خشم مردم جان به لب رسیده را تشدید کند و مردم برای اعتراض به جکومتی که ادامه حیاتش برای میهن ما هر روز فاجعه ای است به خیابان های آبادان بیایند و علیه رژیم فاسد استبدادی و رهبران آن شعار بدهند. رژیم هراسناک از بالا گرفتن اعتراض های مردمی فوراْ نیروهای سرکوبگر را به آبادان اعزام کرده است تا با سرکوب اعتراض های مردمی بر درد و اندوه مردم بیافزاید. Fv بر اساس آخرین اخبار منتشر شده در فضای مجازی شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت با ابراز تسلیت و همدردی نسبت به به خانواده های جانباختگان ساختمان متروپل اعلام کرده خود را با اعتراضات مردم خشمگین این شهر به بساط مافیایی حاکم که آفرینننده چنین فجایعی است همراه میداند.

در مورد حسین عبدالباقی کافی است اشاره کنیم که او ارتباط تنگاتنگی با فرماندهی فاسد سپاه و پروژه های رانتی آنها دارد و در فروردین ۱۳۹۹ از “سردار حیدر عباس‌زاده” ، فرمانده کل انتظامی استان خوزستان لوح “خیر امنیت‌ساز” گرفت. کمتر از شش ماه قبل هم همین “سردار” نقش کلیدی در سرکوب مرگبار اعتراض‌های آبان ۹۸ در خوزستان و ماهشهر داشت.

حزب تودۀ ایران ضمن ابراز همدردی با مردم سوگوار آبادان، معتقد است که مسئول اساسی این فاجعه ها در میهن ما سران رژیم و فرماندهان سپاه نظام عمیقاً فاسد و مافیایی حاکم بر میهن ماست که بخش اساسی پروژه های بزرگ کشور را در انحصار خود گرفته اند و با پشت پا گذاشتن به همه نیازهای ایمنی و استانداردهای ساختمانی برج های نا امنی را در گوشه و کنار کشور برپا کرده اند که دیر یا زود می توانند زمینه ساز چنین فجایعی بشوند.

در شرایط کنونی باید تمام توان را متوجه نجات هم وطنانی کرد که هنوز زیر آوار مانده اند و نه اعزام نیروهای ضد شورش برای سرکوب مردم خشمگین از رژیم بی کفایت.

 

حزب تودۀ ایران

۵ خرداد ۱۴۰۱

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا