کارگران و زحمتکشان

دستمزد و مستمری زحمتکشان را افزایش دهید! بیانیۀ فدراسیون جهانی سندیکاهای کارگری دربارۀ افزایش قیمت‌ها

تورم، پیامدهای جنگ در اوکراین، سفته‌بازی- به‌ویژه در عرصهٔ کالاهای اساسی، غذا و سوخت- کاهش بیشتر درآمد قشرهای مردم زحمتکش را باعث شده است، درآمد مردمی که قبلاً با بحران طولانی مدت اقتصادی کاهش یافته بود. این بحران با موضع‌گیری ریاکارانۀ ایالات متحده، اتحادیۀ اروپا، و متحدان‌شان در قبال جنگ در اوکراین تشدید می‌شود. آن‌ها به‌جای کاستن از تنش و پایان دادن به جنگ، مدام هیزم در آتش آن می‌‌اندازند. پافشاری آن‌ها بر سیاست تحریم و تشدید درگیری- فراتر از درد و رنج مردم اوکراین و خطر یک درگیری عمومی- بار اقتصادی‌ سنگین دیگری بر دوش مردم اروپا و جهان اضافه می‌کند.

واقعیت این است که افزایش قیمت‌ها به‌طورکلی و به‌طرزی عادلانه بر کل جامعه تأثیر نمی‌گذارد. سفته‌بازی و پیامدهای تورم بیش از همه بر زندگی و معیشت کارگران و مردم عادی‌ای اثر می‌گذارد که دستمزدشان به‌طورعمده صرف مایحتاج اولیه زندگی می‌شود. افزایش قیمت‌ها همراه با دستمزدهای اسمی‌ای که مدام پایین می‌رود، دستمزد واقعی و قدرت خرید کارگران و مردم عادی‌ را کاهش می‌دهد. بنابراین، کسانی که همه‌چیز را تولید می‌کنند- و با توجه به ظرفیت‌های تولیدی امروزی می‌توانستند تمام نیازهای زمان حاضر خود را برآورده سازند- کسانی هستند که حتی در دستیابی به ضروری‌ترین کالاها با مشکلات مواجه هستند.

فدراسیون جهانی سندیکاهای کارگری با مردم اوکراین و مردم سراسر جهان که در رقابت بین‌امپریالیستی و دنبال کردن بی‌وقفۀ سود از سوی آن‌ها قربانی شده و می‌شوند، بار دیگر همبستگی خود را  ابراز می‌دارد. ما سفته‌بازی سرمایه و بی‌تفاوتی دولت‌های بورژوایی را محکوم می‌کنیم. ما کاهش مالیات‌ها، افزایش حقوق و مستمری‌ها، و برداشتن گام‌‌هایی مؤثر به‌منظور مقابله با افزایش قیمت‌ها و تضمین کالاهای ضروری برای قشرهای مردمی را خواهانیم.

دفترهای مرکزی فدراسیون جهانی سندیکاهای کارگری.

[به‌نقل از: سایت فدراسیون جهانی سندیکاهای کارگری، ۳۰ اردیبهشت‌ماه ۱۳۴۱].

http://www.wftucentral.org/comunicado-de-la-fsm-sobre-los-aumentos-de-precios/?lang=es

به نقل از ضمیمۀ کارگری «نامۀ مردم»، شمارۀ ۶۰، ۳۰ خرداد ۱۴۰۱

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا