کارگران و زحمتکشان

کارگران و تکنیسین‌های شرکت مخابرات چه می‌خواهند؟! دلال‌های نیروی کار در مخابرات به سپاه پاسداران وابسته هستند!

مبارزه‌ کارگران پیمانکاری شرکت مخابرات به‌ویژه در استان‌های خوزستان، گیلان، و اصفهان دریک سال اخیر برای حذف دلال‌ها و تبدیل وضعیت شغلی خود به قرارداد رسمی ادامه دارد، اما مدیریت شرکت مخابرات باحمایت قاطع رهبری رژیم بر حفظ ساختار کنونی و حضور دلال‌ها تأکید دارد. بعد از خصوصی‌سازی مخابرات در سال ۱۳۸۸ سپاه پاسداران این شرکت مهم را به‌چنگ خود درآورد. مطابق آمارها دولت نتوانسته مالیات معین و درستی از این شرکت بگیرد. هم‌زمان دستمزد کارگران و کارگزاران مخابرات روستایی به‌موقع پرداخت نشده‌ است. پدیدهٔ مزد معوقه در شرکت مخابرات درحالی رواج دارد که هشتم خردادماه یکی از نمایندگان کارگزاران مخابرات روستایی گفت: “شرکت مخابرات ایران از نظر درآمد و سودآوری دومین بنگاه بزرگ اقتصادی بعد از وزارت نفت” است.

حدود ۷۲ نفر از کارگران مخابرات خوزستان چندی پیش به نوع قراردادهای‌شان اعتراض کردند. با استناد به تبصره ۲ ماده ۷ قانون کار، این کارگران به مراجع حل اختلاف شکایت کردند و خواستار تبدیل وضعیت شغلی از نیروی قراردادی به دائمی و بازگشت به کار شدند. خواسته این کارگران از سوی هیئت‌های حل اختلاف و هیئت‌های تشخیص خوزستان تأیید شد، ولی شرکت مخابرات هنوز حکم مراجع قانونی را اجرا نکرده و از بازگشت به‌کار این کارگران ممانعت می‌کند. بعد از ماه‌ها برگزاری تجمع‌های اعتراضی در مقابل مراکز حکومتی گیلان حدود ۶۴۰ نفر از نیروهای شرکتی مخابرات گیلان با خواسته‌هایی شامل حذف پیمانکار و بستن قرارداد مستقیم با خود مخابرات، اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل، و همچنین معترض بودن به نوع قراردادها و پرداخت نشدن منظم بیمه‌ها، در دی‌ماه ۱۴۰۰ به اداره کار شکایت کردند. شرکت مخابرات شرکت پیمانکاری خودش یعنی شرکت شسکام را برای تأمین نیرو و بهره‌کشی وحشیانه از کارگران تشکیل داده است. حسینی، نماینده اهواز در مجلس روز ۳۰ بهمن‌ماه ۱۴۰۰ از ارسال نامه‌ای “به نایب رئیس مخابرات” خبر داد و گفت: “ایشان خودشان عضو هیئت مدیرهٔ شرکت خدمات اول هستند… متأسفانه هیچ جای دنیا نمی‌بینیم که اعضای شرکت کارفرما، در شرکت پیمانکار نیز حضور داشته باشند.”

از سوی دیگر همۀ دستگاه‌های نظارتی و حاکمیتی در اوایل بهمن‌ماه در گیلان و در حضور ابراهیم رئیسی و معاون وزیر ارتباطات، “وعدهٔ حل” مشکلات کارگران گیلان را داده بودند! شرکت مخابرات در واکنش به شکایت کارگران، قرارداد برخی از نیروها را تمدید نکرده‌ است. شرکت مخابرات در واکنش به پیگیری‌های فراوان نیروهای شرکتی مخابرات اصفهان با خواسته اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل، دو نفر از نمایندگان آن‌ها را اخراج و  اثرانگشت باقی نیروها را حذف کرده ‌است.

بر اساس آیین‌نامه استخدامی شرکت و طبق قانون، “بعد از سه سال” کارگران می‌بایست رسمی می‌شدند، نیروهایی هستند که با ۲۲ سال خدمت به‌صورت قراردادی هنوز رسمی نشده‌اند. به‌رغم کاستن از حقوق کارگران برای “صندوق رفاه کارکنان” و بابت هزینهٔ بیمه تکمیلی، به‌دلیل پرداخت نشدن هزینه از سوی بیمه‌گزار، خدمات مناسبی به کارگران ارائه‌ نمی‌کنند و بنا به‌گفته کارگران بدون اطلاع کارگران ، سهامداران شرکت “مبالغ سنگینی” از منابع مالی صندوق برداشته‌اند. سپاه پاسداران نه فقط شرکت مخابرات را با قیمت ناچیز خرید و بدهی‌اش را هم پرداخت نکرد، بلکه بدون پرداخت مالیات و به‌رغم درآمد هنگفتی که دارد، نیروی کار را هم وحشیانه استثمار می‌کند.

به نقل از ضمیمۀ کارگری «نامۀ مردم»، شمارۀ ۶۰، ۳۰ خرداد ۱۴۰۱

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا