اعلامیه هامسایل بین‌المللی

اعلام همبستگی حزب توده ایران با مبارزهٔ مردم و نیروهای سیاسی ترقی‌خواه سودان

اعلام همبستگی حزب توده ایران با مبارزهٔ مردم و نیروهای سیاسی ترقی‌خواه سودان، به‌ویژه حزب کمونیست سودان و ائتلاف ترقی‌خواهان سودان، بر ضد دیکتاتوری نظامی حاکم و در راه برقراری حکومت ملی و دموکراتیک غیرنظامی!

بر پایهٔ گزارش‌های منتشر شده در رسانه‌ها، تظاهرات میلیونی اخیر مردم سودان علیه حکومت نظامیان و برای برقراری دولت مدنی غیرنظامی، در روزهای پنجشنبه ۹ تیر و جمعه ۱۰ تیر در خارطوم و دیگر شهرهای آن کشور ادامه یافت. دور تازهٔ اعتراض‌های مردم از ۳ آبان ۱۴۰۰ آغاز شد که نظامیان سودان به رهبری ژنرال عبدالفتاح برهان علیه دولت موقت سودان پس از برکناری عمر البشیر کودتا کردند و قدرت را برای تأمین منافع خود به دست گرفتند. بر اساس اطلاعیهٔ ۱۰ تیر ۱۴۰۱ خانم میشل باشله، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد، نیروهای انتظامی و امنیتی سودان به تظاهرات روز پنجشنبه مردم حمله کردند که در آن دست‌کم نُه نفر، از جمله یک نوجوان ۱۵ ساله، کشته و صدها نفر زخمی شدند. نیروهای پلیس علاوه بر استفاده از گلولهٔ جنگی، از گاز اشک‌آور و ماشین آب‌پاش برای یورش به تجمع مردم سودان استفاده کردند. طبق بیانیهٔ ۱۰ تیر حزب کمونیست سودان، در روز جمعه نیز “نیروهای سرکوبگر به تظاهرکنندگان انقلابی یورش بردند… همچنین، نیروهای انتظامی محل دفتر مرکزی حزب را که تظاهرکنندگان در آن پناه گرفته بودند، محاصره کردند و گاز اشک‌آور و بمب صوتی به داخل ساختمان پرتاب کردند که به مجروح شدن شماری از افراد داخل ساختمان انجامید.»

در گزارش خانم باشله آمده است که «از زمان کودتای نظامیان در سال گذشته تا کنون ۱۱۳ نفر به دست نیروهای سرکوبگر کشته شده‌اند و هنوز هیچ‌کس برای این کشتارها مؤاخذه نشده است.» در تظاهرات اخیر مردم سودان، دست‌کم ۳۵۵ نفر در سراسر کشور دستگیر و بازداشت شده‌اند که ده‌ها زن و کودک در میان آنهاست. خانم باشله در گزارشش خواهان «تحقیق شفاف و دقیق و بی‌طرفانه دربارهٔ برخورد نیروهای انتظامی و امنیتی با تظاهرکنندگان، مطابق با معیارهای بین‌المللی، از جمله پروتکل مینه‌سوتا در مورد تحقیق دربارهٔ مرگ‌های بالقوه غیرقانونی» (و مشکوک) شده است.

حزب تودهٔ ایران همیشه از پیکار مردم سودان و نیروهای ترقی‌خواه آن کشور، به‌ویژه حزب کمونیست سودان، علیه رژیم‌های دیکتاتوری و سرکوبگر و برای دستیابی به عدالت اجتماعی و دموکراسی مردمی پشتیبانی کرده است. ما بار دیگر موج تازهٔ سرکوب خونین و کشتار و بازداشت معترضان به دست نظامیان کودتاچی را محکوم و همبستگی خود را با مبارزهٔ مردم سودان و نیروهای سیاسی ترقی‌خواه آن کشور، به‌ویژه حزب کمونیست سودان و ائتلاف ترقی‌خواهان سودان، بر ضد دیکتاتوری نظامی حاکم و در راه برقراری حکومت ملی و دموکراتیک غیرنظامی اعلام می‌کنیم.

حزب توده ایران

۱۱ تیرماه ۱۴۰۱

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا