اسنادمسایل زنان

پیام هفتمین کنگرۀ حزب تودۀ ایران به زنان آزادی خواه ایران

کنگرهٔ هفتم حزب تودهٔ ایران درودهای آتشین خود را به شما زنان پیکارجو و زحمتکش ایران، به فعالان مدنی ، حقوقی و زیست‌محیطی و کنشگران راه آزادی و برابری زنان که به‌رغم فشارهای طاقت فرسای اقتصادی و اجتماعی دلیرانه پیکار می کنند، تقدیم می‌دارد.

 

زنان مبارز و آزادی‌خواه ایران!

شما با حضور پر شکوه‌تان در عرصه‌های گوناگون پیکاری که هم‌اکنون در میهن ما جریان دارد، بار دیگر پایه‌های استبداد را به‌لرزه درآورده‌اید. امروز هیچ عرصه‌ای از مبارزه نیست که نشان از حضور پررنگ و تأثیرگذار شما نداشته باشد. علاوه بر مبارزه در راستای برابری و رفع تبعیض و خشونت، حضور جسورانهٔ شما در تجمع‌های خیابانی شهرها پس از فروریزی فاجعه‌بار ساختمان متروپل  آبادان و افشای عامل اصلی فاجعه یعنی رژیم فاسد ولایت فقیه، در اعتراض به آلودگی محیط زیست و اعتراض‌های گوناگون معیشتی و پشتیبانی از سایر نیروهای جنبش مردمی مانند ابراز همبستگی با کارگران هفت‌تپه و حمایت از آنان و از کارگران پروژه ای صنعت نفت و گاز، دوشادوش کشاورزان رنجدیده برای خواست تأمین حقابه‌شان، درقامت پیشتازان جنبش پرتوان معلمان، پرستاران زحمتکش، و بازنشستگان معترض، حضور فعال در خیزش‌های اعتراضی اصفهان، خوزستان، و لرستان، همراهی با دادخواهان خاوران و دیگر دادخواهان و بازماندگان فاجعه هواپیمای سرنگون شده از سوی سپاه، کمی پیش‌تر، شرکت مؤثر در اعتراض‌های دی‌ماه ۹۶ و آبان‌ماه ۹۸، و ادامۀ آن در سال های اخیر همگی، از پیکار خستگی‌ناپذیر شما زنان مبارز و آزادی‌خواه ایران بر ضد رژیم‌های استبدادی و ضد مردمی شاهی و ولایی حکایت دارد.

شما درعمل ثابت کردید که می‌توانید نقش تاریخی خود را به‌شایستگی انجام دهید و مسئولیت آن را برعهده گیرید. بر اساس این شایستگی و ظرفیت بالای کنش‌گری شما زنان، رژیم زن‌ستیز جمهوری اسلامی از همان فردای انقلاب سیاست سرکوب و تحقیر و نقض حقوق انسانی‌تان را در دستورکار خود قرار داد و با هجوم بردن و دستبرد زدن به دستاوردهای سال‌ها مبارزهٔ شما و نسل‌های پیشین زنان ایران و تصویب انواع قانون‌های زن‌ستیزانه، تلاش فراوان کرد تا سیاست فرودست نگه‌داشتن و حذف تدریجی‌تان از عرصه‌های گوناگون زندگی اجتماعی و اقتصادی را عملی سازد. پیگیری این سیاست‌های زن‌ستیزانه از سوی رژیم تا کنون ادامه داشته که آخرین موارد آن تلاش‌های مذبوحانهٔ رژیم ولایی در تصویب قانون “جوانی جمعیت” و عملی کردن آن با سلب حق مالکیت زنان بر بدن خویش، ممنوعیت سقط جنین، کنترل بارداری، و دخالت در امور کاملاً خصوصی به‌منظور اجرای سیاست “دستوری” فرزندآوری ولی فقیه، ترویج هرچه بیشتر فرهنگ دین- مردسالاری و قوانینی که زن را نه انسانی آزاد و برابر حقوق، بلکه موجودی در مالکیت مرد، رواج کودک همسری، ممانعت از تصویب قوانینی در حمایت از زنان در برابر خشونت‌های گوناگون، پشتیبانی از قوانین ناعادلانه قضایی و تأکید بر آن‌ها مانند قوانینی که بسترساز جنایت‌های فجیع ضد بشری به‌نام قتل‌های ناموسی بوده‌اند، تداوم سیاست تفکیک جنسیتی و این بار جداسازی پارک‌ها، مخالفت اکید با اسناد و پیمان‌های بین‌المللی به‌بهانهٔ انطباق نداشتن آن‌ها با اسلام که آخرین مورد آن مخالفت با تصویب سند ۲۰۳۰ بوده است.

 

زنان قهرمان و پیکارجوی ایران!

در طول بیش از چهار دهه حاکمیت ننگین رژیم زن‌ستیز ولایی، فقط در سرکوب، زندان، شکنجه، و اعدام به برابری دست یافته‌اید. پیکار حماسی زندانیان سیاسی زن در سال‌های سیاه دههٔ ۱۳۶۰ و اسطوره‌هایی از مقاومت مانند فاطمه مدرسی و دیگر زنان دلیر و مبارز راه آزادی و عدالت اجتماعی از گروه‌های مختلف سیاسی در شکنجه‌گاه‌های رژیم ولایت فقیه جزو برگ‌های زرین تاریخ جنبش مبارزاتی میهن ما ایران است. از آن سال‌های سیاه استبداد اما سرشار از دلاوری‌ها و پایداری‌های فرزندان میهن که هزاران زندانی سیاسی و عقیدتی اعدام شدند تا امروز هیچ‌گاه زندان‌های رژیم حاکم از زنان آزاده، شجاع، و حماسه‌آفرین خالی نبوده‌اند. زنان مبارز میهن با مقاومت دلیرانه‌شان در مقابل شکنجه‌گران رژیم که هزینه‌اش می تواند مرگ باشد بر خواست‌های بحق خود پای فشرده و همچنان پای‌می‌فشارند و حاضر نیستند در مقابل استبداد سر تسلیم فرود آورند. این مبارزه  نه‌تنها در زندان‌ها، بلکه در زندانی بزرگ به‌وسعت ایران و در همه عرصه‌های اجتماعی و اقتصادی و سیاسی آن به‌شکل‌هایی مختلف ادامه دارد.

 

زنان آگاه و مبارز ایران !

شما با عزم راسخ‌تان و با وجود همه‌گونه سرکوب‌گری بر ضدتان، ممانعت‌ها و محدودیت‌های اعمال شده، و تحمل رنج‌های فراوان، بسیاری از درهای بسته را به‌همت خود گشوده و یا با ایستادگی و مقاومت خواهید گشود. ازآن جمله است مقاومت در برابر تحمیل حجاب اجباری و موفقیت‌هایی فزاینده در بسیاری از عرصه‌های علمی، فرهنگی، هنری، و ورزشی، و جز این‌ها.

شما به‌خوبی واقفید که جامعهٔ ما به سمت رویدادهای مهم اجتماعی می‌رود. ادامه سیاست‌های مخرب اقتصادی به فقر بیشتر توده‌ها به‌ویژه زنان محروم و فرودست جامعه منجر شده و اعتراض‌های معیشتی و مبارزات صنفی‌سیاسی علیه رژیم  ضد مردمی شدتی بی‌سابقه یافته است. مبارزه برای برابریِ زن و مرد و دستیابی به حقوق پایمال‌شده‌تان، بخشی جداناپذیر از جنبشِ مردمی بر ضد رژیم استبدادی حاکم است و پیروزی در این نبرد در گروی سازمان‌دهی مبارزهٔ صنفی‌اجتماعی و پیوند دادن خواست‌های حق‌طلبانه و دمکراتیک زنان با خواست‌های جنبش مردمی و اتحادِ عمل همهٔ گردان‌های اجتماعی و نیروهای راستین مدافع آزادی است .

زنان ستمدیده و آزادی‌خواه ایران !

حزب تودهٔ ایران در پیکار ۸۰ ساله خود همواره از مبارزات برحق شما پشتیبانی کرده و افتخار می‌کند که به‌عنوان نخستین نیروی سیاسی برابری کامل حقوق زن و مرد را در برنامه خود گنجانید، و این در شرایطی بود که سخن گفتن از برابریِ زن و مرد در جامعهٔ مردسالار به‌خصوص در آن زمان جرمی نابخشودنی بود. حزب تودهٔ ایران امروز نیز اعتقاد راسخ دارد که بدون آزاد شدن زنان از ستمی که بر آنان می‌رود، آزادی و عدالت اجتماعی قدم بر میهن ما نخواهد گذاشت.

 

درود آتشین به مبارزات قهرمانهٔ زنان میهن بر ضد ارتجاع و برای رفع ستم جنسیتی-طبقاتی!

هفتمین کنگرۀ حزب تودۀ ایران، خردادماه ۱۴۰۱

به نقل از «نامۀ مردم»، شمارۀ ۱۱۵۹، ۱۳ تیر ۱۴۰۱

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا