اعلامیه ها

درماندگی رژیم ستم پیشه ولایت فقیه و تشدید جو سرکوب و خفقان

حزب تودۀ ایران موج جدید حملات سرکوبگرانه نیروهای امنیتی رژیم را بشدت محکوم می کند و از همه نیروهای مترقی و آزادی خواه ایران و جهان می خواهد تا صدای اعترض خود را علیه این اقدام های ضد انسانی رژیم بلند کنند.

حزب تودۀ ایران خواهان آزادی فوری و بدون قید شرط همه دستگیر شدگان و همه زندانیان سیاسی-عقیدتی است.

 

با ادامۀ اعتراض های کارگری، بازنشستگان، و معلمان، و اعتراض های گسترده مردمی در شهرهای مختلف در هفته های اخیر، در اعتراض به وضعیت وخیم اقتصادی، فقر و محرومیت روز افزون توده ها و از جمله در خوزستان پس از فروریختن ساختمان متروپل در آبادان، در روز ۲ خرداد، در هفته های اخیر، و به رغم تهدیدها و دستگیری های نیروهای سرکوبگر رژیم نشانی از خاموشی جنبش اعتراضی مردم علیه رژیم ستمگر و ضد مردمی ولایت فقیه نیست. سران رژیم درمانده و نگران از شکل گیری یک جنبش سراسری اعتراضی که طومار سیاه و ننگین این حکومت را درهم نوردد، موج جدیدی از دستگیری ها را در روزهای اخیر آغاز کرده اند. جمعه ۱۷ تیر ماه با یورش نیروهای امنیتی محمد رسول اف و مصطفی آل احمد، دو فیلمساز ایرانی و از امضاء کنندگان بیانیه اعتراضی ” تفنگت را زمین بگذار”  بازداشت شدند. علت دستگیری این دو کارگردان، جمع آوری امضا برای بیانیه “تفنگت را زمین بگذار” اعلام شده بود. پس از فرو ریختن برج متروپل، بیش از ۱۰۰ سینماگر ایرانی اوایل خرداد با انتشار این بیانیه‌ ضمن ابراز همدردی با مردم آبادان، مخالفت خود را با “نظامیانی که تبدیل به عامل سرکوب مردم شده‌اند” اعلام کردند.

در روزهای گذشته نیز موج جدیدی از دستگیری‌های سیاسی از جمله دستگیری مصطفی تاج‌زاده، معاون وزیر کشور دوره خاتمی نیز منتشر شده بود.

در پی این دستگیری ها خبر رسید که جعفر پناهی، کارگردان سرشناس ایرانی امروز دوشنبه ۲۰ تیر (۱۱ ژوئیه) در حالی که همراه گروهی از سینماگران برای پیگیری بازداشت محمد رسول‌اف و مصطفی آل‌احمد به دادسرای زندان اوین مراجعه کرده بود، نیز بازداشت شده است.

افزون بر این ماموران امنیتی جمهوری اسلامی دوشنبه ۲۰ تیر به خانه چندین نفر از خانواده‌های دادخواه آبان ۹۸ حمله و آن‌ها را بازداشت کرده‌اند. ناهید شیرپیشه، مادر پویا بختیاری از کشته‌شدگان آبان ۹۸ و سعید دامور، برادر وحید دامور از دیگر کشته‌شدگان آبان ۹۸ نیز در میان بازداشتی‌های اخیر هستند. اگر چه هنوز اطلاعات دقیقی از دستگیر شدگان منتشر نشده است ولی گفته می شود که محبوبه رمضانی، مادر پژمان قلی‌پور، سکینه احمدی، مادر ابراهیم کتابدار و رحیمه یوسف‌زاده مادر نوید بهبودی،  ایران الهیاری، مادر مهرداد معین‌فر و زینب محمدی، مادر محمد طاهری -جان‌باختگان آبان ۹۸- طلعت مشکی و سمیه جعفرپناه، مادر و خواهر محسن جعفرپناه از جمله بازداشت‌شدگان دیگر هستند.

لازم است اشاره کنیم که در هفته های اخیر بخش بزرگی از سندیکاهای کارگری جهان نیز در اعتراض به سرکوب فعالان جنبش کارگری در ایران از جمله دربارۀ وضعیت فعالان کارگری در بند رضا شهابی، حسن سعیدی، جعفر ابراهیمی، آنیشا اسداللهی، رسول بداقی، محمد حبیبی، حسن سعیدی، اسکندر لطفی، شعبان محمدی، کیوان مهتدی و مسعود نیک‌خواه، بشدت ابراز نگرانی کردند. فعالان سندیکایی در زندان اوین و بدون حق ملاقات زندانی هستند و در دو ماه گذشته تحت بازجویی ها و شکنجه و آزار گزمگان رژیم قرار داشته اند. گروهی از این زندانیان سیاسی و از جمله رضا شهابی و حسن سعیدی در اعتراض به بازداشت غیرقانونی خود دست به اعتصاب غذا زده اند و در شرایط دشواری قرار دادند.

در ضمن نرگس محمدی، فعال حقوق بشر و از فعالان جنبش زنان و سعید مدنی پژوهشگر اجتماعی که نیز چندی پیش دستگیر شده بودند همچنان در زندان مورد آزار و اذیت مزدواران رژیم هستند.

تشدید جو خفقان و سرکوب در میهن ما نه تنها نشانی از قدر قدرتی رژیم ولایت فقیه نیست بلکه نشانه نگرانی بیش از پیش رژیم از گسترش اعتراض های مردمی و جسارت رو به رشد مردم در آمدن به خیابان و بلند کردن صدای اعتراض خود است از جمله اعتراض به سیاست ضد مردمی حجاب اجباری که زنان دلاور میهن ما همچنان بر ضد آن مبارزه می کنند.

 

حزب تودۀ ایران موج جدید حملات سرکوب گرانه نیروهای امنیتی رژیم را بشدت محکوم می کند و از همه نیروهای مترقی و آزادی خواه ایران و جهان می خواهد تا صدای اعتراض خود را علیه این اقدام های ضد انسانی رژیم بلند کنند.

حزب تودۀ ایران خواهان آزادی فوری و بدون قید شرط همه دستگیر شدگان و همه زندانیان سیاسی-عقیدتی است.

حزب تودۀ ایران

۲۰ تیر ۱۴۰۱

 

 

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا