اعلامیه هامسایل حقوق بشرمسایل سیاسی روز

حزب تودۀ ایران توطئه ترور سلمان رشدی را محکوم می کند

بر اساس گزارش رسانه های عمومی جهان فردی به نام “هادی مطر”  روز جمعه ۲۱ مرداد  لحظاتی قبل از شروع سخنرانی سلمان رشدی، در موسسه‌ای در شهر شاتاکووا در غرب ایالت نیویورک، به او حمله و با ضربات چاقو نویسندۀ کتاب “آیات شطیانی” و “بچه های نیمه شب” را به شدت مجروح کرد. اگرچه پلیس هنوز اطلاعات زیادی درباره فرد دستگیر شده منتشر نکرده است ولی شماری از خبرگزاری های جهان گزارش کردند که نامبرده گویا از یک خانواده لبنانی می باشد. علی قاسم تحفه، شهردار یارون در لبنان به رویترز گفته است: “پدر و مادر هادی مطر، جوانی که به سلمان رشدی حمله و او را با چاقو زخمی کرد، اهل شهر یارون هستند، اما فرزند آنها در آمریکا به دنیا آمده و همانجا نیز زندگی می‌کند و هیچگاه نیز به لبنان نیامده است.” ترور و سرکوب دگراندیشان و خصوصاً نویسندگان و اندیشمندان بخش جداناپذیری از عملکرد رژیم جنایتکار حاکم بر میهن ما بوده است. چه در جریان فاجعه ملی کشتار هزاران زندانی سیاسی و چه از طریق ترورهای داخلی تاکنون شماری از نویسندگان، شاعران، هنرمندان و متفکران میهن ما به دست دژخیمان رژیم به قتل رسیده اند.

در عکس العمل به این حرکت جنایتکارانه، حسین شریعتمداری، شکنجه گر دگراندیشان و برگماردۀ علی خامنه‌ای در کیهان روز شنبه در این روزنامه نوشت: “آفرین بر آن مرد دلاور و وظیفه‌شناسی که در نیویورک به سلمان رشدی مرتد و خبیث حمله کرده و بوسه بر دست او که با چاقو گردن دشمن خدا را پاره کرده است.” روزنامه “خراسان” نیز با “مرتد” خواندن سلمان رشدی، گزارشی از این رویداد با عنوان “شیطان در مسیر دوزخ” منتشر کرد و سایت “عصر ایران” در گزارشی تحت عنوان “موضع رهبر انقلاب درباره حکم اعدام سلمان رشدی” از قول علی خامنه‌ای نوشت: “بنده همان وقت‌ها سفری به یکی دو کشور اروپایی داشتم. قرص و محکم ایستادم و گفتم: امام تیری شلیک کرده‌اند و این تیر همین طور می‌رود. خوب هم هدف‌گیری‌کرده‌اند و تا به هدف نخورد، نمی‌افتد. معتقدم این تیر روزی به هدف خواهد خورد.”

حزب تودۀ ایران حملۀ جنایتکارانه به سلمان رشدی را شدیدا محکوم می‌کند، و معتقد است که سران رژیم ولایت فقیه و دستگاه های امنیتی و سرکوبگر آن عملاً شریک جرم این اقدام جنایتکارانه  هستند.

حزب تودۀ ایران، ۲۳ مرداد ۱۴۰۱

به نقل از «نامۀ مردم»، شمارۀ ۱۱۶۲،‌ ۲۴ مرداد ۱۴۰۱

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا