اعلامیه هامسایل سیاسی روز

پیام همبستگی و همدردی حزب توده ایران با مردم پاکستان

به: رهبری حزب کمونیست پاکستان

 

رفقای گرامی،

باخبر شدیم که فاجعهٔ سیل ویرانگر در کشور شما، به مردم و خانه‌های آنها و زیربنای شهرها آسیبی فراتر از آنچه می‌توان تصور کرد رسانده است.

به گزارش خبرگزاری‌ها جهان، این سیل تا کنون به مرگ بیش از ۱۳۰۰ نفر انجامیده است که شمار زیادی از آنان کودک‌اند. همچنین، در خبرها آمده است که تا کنون بیش از ۳۰ میلیون نفر از مردم زحمتکش کشور شما آواره شده‌اند و بسیاری از آنان سرپناهی ندارند. در اثر بارندگی‌های سیل‌آسای موسمی، که بی‌تأثیر از دگرگونی‌های زیان‌بار آب‌وهوایی در جهان و ذوب یخچال‌های شمال کشور شما نیست، بخش بزرگی از خاک کشورتان به زیر آب رفته، زمین‌های کشاورزی تخریب شده، و شمار زیادی دام از بین رفته است. آمار سازمان ملل متحد حاکی از آن است که بیش از یک میلیون خانه بر اثر این سیل آسیب دیده است. خسارت مادّی این فاجعه بیش از ده میلیارد دلار برآورد شده است.

به نظر دانشمندان و کارشناسان محیط‌زیست، پاکستان در افزایش گازهای کربنی در جوّ کرهٔ زمین نقش کمی داشته است، ولی از تغییرهای زیان‌بار آب‌وهوایی و گرمایش جوّ زمین و ذوب شدن یخچال‌های گسترده در شمال آن کشور آسیب زیادی دیده است. مردم زحمتکش پاکستان با از دست دادن جان و مال و کاشانهٔ خود در این سیل، بهای وضعیتی را می‌پردازند که به‌ویژه کشورهای ثروتمند سرمایه‌داری «غربی» در اثر بهره‌کشی بی‌رویّه از منابع طبیعی کرهٔ زمین به مردم جهان و از جمله مردم پاکستان تحمیل کرده‌اند. نظام غارتگر سرمایه‌داری برای رسیدن به سود هرچه بیشتر، به هیچ‌کس و هیچ‌چیز رحم نمی‌کند.

رفقای گرامی،

در این وضعیت بسیار دشوار، رفقای توده‌ایِ شما خود را در کنار مردم زحمتکش پاکستان می‌دانند و با آنها همدردی می‌کنند. به شما و از طریق شما با همهٔ آسیب‌دیدگان این فاجعه صمیمانه اعلام همبستگی می‌کنیم.

 

با درودهای گرم

حزب تودهٔ ایران

۸ سپتامبر ۲۰۲۲

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا