مسایل سیاسی روز

شرکت هواداران حزب تودهٔ ایران در جشنوارهٔ «ندای مردم» در شهر وین (اتریش)

جشنوارهٔ با شکوه “ندای مردم”، جشن حزب کمونیست اتریش، هر ساله در فضای باز، در پارک قدیمی و باصفای پراتر در شهر وین برگزار می ­شود. امسال این جشنواره  در روز های شنبه و یکشنبه ۳ و ۴ سپتامبر (۱۲ و ۱۳ شهریورماه) برگزار شد.

هواداران حزب تودهٔ ایران امسال نیز همانند سال ‌های گذشته با برپایی غرفهٔ حزب در این جشنواره شرکت کردند. رفقای توده‌ای در این دو روز همراه با پخش ده­ها اعلامیه به‌زبان ‌های فارسی و آلمانی (نشریهٔ توده اینفو) در گفتگو با ده­ها مراجعه کننده از میز کتاب و چادر حزب، از ضرورت آزادی زندانیان سیاسی و عقیدتی در ایران و همچنین از مبارزهٔ دلیرانهٔ زنان، کارگران، فرهنگیان، و بازنشستگان برای رسیدن به خواست‌های برحق خود در برابر رژیم ولایت فقیه سخن گفتند. امسال نیز دوستداران و علاقمندانی پرشمار (ایرانی، افغانستانی، عراقی، اتریشی، و از دیگر کشورها) از میز کتاب و چادر حزب بازدید کردند و مایل بودند از نظر حزب پیرامون رویدادهای گوناگون در ایران و جهان آگاه شوند. بازدیدکنندگان از غرفه حزب به‌ویژه علاقمند بودند تا هر چه بیشتر از تاریخچه، پیکار و فعالیت حزب در شرایط کنونی کشور بدانند و با دیدگاه حزب در پیوند با ضرورت حمایت از صلح در منطقه و در جهان، همبستگی بین‌المللی، و پیکار با امپریالیسم بیشتر آشنا شوند.

رفقا شعارهای حزب را همچون “آزادی برای زندانیان سیاسی در ایران!”، “باهم به‌سوی تشکیل جبهه واحد ضد دیکتاتوری، برای آزادی، صلح، استقلال، عدالت اجتماعی و برپایی جمهوری ملی و دمکراتیک! “، “علیه جنگ و برای صلح”، و “مردم و تاریخ میهن ما جنایت هولناک فاجعهٔ ملی را فراموش نخواهند کرد! ” در بیرون و درون چادر حزب نصب کرده بودند.

هوای آفتابی و آسمان باز به‌ویژه در روز نخست جشن، بهترین شرایط را برای شرکت بازدیدکنندگان فراهم آورده بود. رفقا در روز نخست جشن با برپایی تلویزیون در چادر حزب و نمایش فیلم­هایی از پیکار مردم زحمتکش کشورمان و با نشان دادن تصویر زندانیان سیاسی و عقیدتی در ایران تلاش کردند تا باز­دید­کنندگان از غرفه ر ا هر چه بیشتر و به گونه­ای عینی با وضعیت روز جامعه ایران آشنا کنند.

نشست هم اندیشی هواداران حزب در اتریش نیز در روز دوم این جشن، در غرفه حزب برگزار شد. در این نشست که با یک دقیقه سکوت به یاد و خاطرهٔ عزیز جانباختگان فاجعهٔ ملی آغاز شد، یکی از رفقای توده­ای پیرامون سی‌وچهارمین سالگرد فاجعهٔ ملی کشتار زندانیان سیاسی و برگزاری کنگرهٔ هفتم حزب تودهٔ ایران (کنگرهٔ خاوری) سخنرانی کرد و در گفتگو با شرکت کنندگان این نشست به تبیین سند مصوب کنگره هفتم با عنوان: “مشخصه­های عمدهٔ اوضاع ایران از دیدگاه حزب تودهٔ ایران”  پرداخت. گفتنی است که امسال نیز همانند سال پیش در بعضی اوقات از روز به‌علت حضور پرشمار بازدید کنندگان، جای نشستن در دو چادر غرفه حزب وجود نداشت. چادر حزب در سال‌های گذشته به محل دیدار و گفتگوی صمیمانه بازدیدکنندگانی با دیدگاه‌های گوناگون تبدیل شده است.

به نقل از «نامهٔ مردم»، شمارهٔ ۱۱۶۴، ۲۱ شهریور ۱۱۶۴

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا