مسایل سیاسی روز

بیانیهٔ دفتر مطبوعاتی کمیتهٔ مرکزی حزب کمونیست یونان: چارهٔ تاریک‌اندیشی و واپس‌گرایی، مبارزه برای ریشه‌کن کردن بنیادهای طبقاتی آن است

از Rizospastis (رادیکال)، روزنامهٔ حزب کمونیست یونان

۲۳ سپتامبر ۲۰۲۲ (۱ مهر ۱۴۰۱)

ما رژیم ایران را به‌خاطر قتل وحشیانهٔ مهسا امینی ۲۲ ساله به‌دست پلیس مذهبی به‌علت «بدحجابی»، و همچنین به‌خاطر سرکوب اعتراض‌های مردمی، تقبیح و محکوم می‌کنیم. این جنایت نفرت‌انگیز نوک کوهِ یخ تبعیض اجتماعی آشکاری است که زنان [ایران] در آموزش و تحصیل، در خانواده، و حتی در نوع لباس خود متحمل می‌شوند، تبعیضی که مبتنی بر نگاه منسوخ و ارتجاعی به موقعیت زن در جامعه است.

اعلامیه‌های ریاکارانهٔ مقام‌های اتحادیهٔ اروپا، آمریکا، و ناتو و تحریم‌هایی که اِعمال می‌کنند، سپر محافظی برای «امینی»ها در برابر خشونت‌های چندجانبهٔ اعمال شده علیه آنها [در ایران] نیست. مقام‌های اتحادیهٔ اروپا و آمریکا و ناتو در روند رقابت‌های بین‌امپریالیستی خود، از همین شیوه‌های تاریک‌اندیشانه [در جمهوری اسلامی ایران] علیه زنان بهره‌برداری می‌کنند. علاوه بر این، اینها [در آمریکا و اتحادیهٔ اروپا و ناتو] همان نیروهایی هستند که در عین حال از رژیم‌های کشورهای دیگری نیز حمایت می‌کنند که همان شیوه‌ها را علیه زنان به‌کار می‌گیرند.

راه‌حل و چارهٔ تاریک‌اندیشی و واپس‌گرایی علیه حقوق زنان در سراسر جهان، تقویت جبههٔ مبارزه با «ارزش‌های» پوسیده و «ارتجاعی شدن» مدرن جامعهٔ سرمایه‌داری است. خشم و برآشفتگی در برابر وقوع چنین جنایت‌های فجیع می‌تواند به نیروی مبارزه برای ریشه‌کن کردن بنیادهای طبقاتیِ موقعیتِ نابرابر زنان در سرمایه‌داری و «پوشش مذهبی» و فرهنگی آن‌ تبدیل شود.

سایت حزب تودۀ ایران

 

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا