مسایل سیاسی روز

همبستگی پرشور جهانی با مبارزۀ دلیرانه مردم ایران

بیانیهٔ دفتر مطبوعاتی کمیتهٔ مرکزی حزب کمونیست یونان: چارهٔ تاریک‌اندیشی و واپس‌گرایی، مبارزه برای ریشه‌کن کردن بنیادهای طبقاتی آن است

 از Rizospastis (رادیکال)، روزنامهٔ حزب کمونیست یونان

۲۳ سپتامبر ۲۰۲۲ (۱ مهر ۱۴۰۱)

ما رژیم ایران را به‌خاطر قتل وحشیانهٔ مهسا امینی ۲۲ ساله به‌دست پلیس مذهبی به‌علت «بدحجابی»، و همچنین به‌خاطر سرکوب اعتراض‌های مردمی، تقبیح و محکوم می‌کنیم. این جنایت نفرت‌انگیز نوک کوهِ یخ تبعیض اجتماعی آشکاری است که زنان [ایران] در آموزش و تحصیل، در خانواده، و حتی در نوع لباس خود متحمل می‌شوند، تبعیضی که مبتنی بر نگاه منسوخ و ارتجاعی به موقعیت زن در جامعه است. اعلامیه‌های ریاکارانهٔ مقام‌های اتحادیهٔ اروپا، آمریکا، و ناتو و تحریم‌هایی که اِعمال می‌کنند، سپر محافظی برای «امینی»ها در برابر خشونت‌های چندجانبهٔ اعمال شده علیه آنها [در ایران] نیست. مقام‌های اتحادیهٔ اروپا و آمریکا و ناتو در روند رقابت‌های بین‌امپریالیستی خود، از همین شیوه‌های تاریک‌اندیشانه [در جمهوری اسلامی ایران] علیه زنان بهره‌برداری می‌کنند. علاوه بر این، اینها [در آمریکا و اتحادیهٔ اروپا و ناتو] همان نیروهایی هستند که در عین حال از رژیم‌های کشورهای دیگری نیز حمایت می‌کنند که همان شیوه‌ها را علیه زنان به‌کار می‌گیرند. راه‌حل و چارهٔ تاریک‌اندیشی و واپس‌گرایی علیه حقوق زنان در سراسر جهان، تقویت جبههٔ مبارزه با «ارزش‌های» پوسیده و «ارتجاعی شدن» مدرن جامعهٔ سرمایه‌داری است. خشم و برآشفتگی در برابر وقوع چنین جنایت‌های فجیع می‌تواند به نیروی مبارزه برای ریشه‌کن کردن بنیادهای طبقاتیِ موقعیتِ نابرابر زنان در سرمایه‌داری و «پوشش مذهبی» و فرهنگی آن‌ تبدیل شود.

 

حزب کمونیست فرانسه همگان را در حمایت از زنان ایران به یک راهپیمایی فراخواند

 

فابین روسل، رهبر حزب کمونیست فرانسه، در گفتگو با رادیو بین المللی فرانسه ضمن محکوم کردن قتل مهسا امینی توسط پلیس گشت ارشاد جمهوری اسلامی، همگان را به شرکت در یک راهپیمایی همبستگی با مبارزات زنان ایران علیه استبداد مذهبی در این کشور فراخواند. رهبر حزب کمونیست فرانسه مبارزۀ زنان ایران را علیه حجاب اجباری،اسلامگرایی و تحجر جمهوری اسلامی استثنایی و تحسین برانگیز خواند. او تمام رهبران و احزاب فرانسه را به حمایت صریح و  روشن از جنبش زنان ایران فراخواند و افزود : متاسفانه پایتخت های کشورهای اروپایی حمایت لازم را از جنبش زنان و مردان ایران برای رهایی از ستم تاریک اندیشی و استبداد دینی در این کشور اعلام نمی کنند.. رهبر حزب کمونیست فرانسه جنبش جاری جوانان ایران را بی سابقه و منحصربفرد خواند و افزود که زنان ایران با سوزندان روسری های خود در ملاء عام اراده و تمایل خود را برای رهایی از ستم دیکتاتوری مذهبی اعلام می کنند و در نتیجه حمایت از آنان ضرورتی انکارناپذیر است.

 

پیام هیئت سیاسی کمیتهٔ مرکزی حزب کمونیست سودان  به حزب تودهٔ ایران 

 

هیئت سیاسی کمیتهٔ مرکزی حزب کمونیست سودان حمایت کامل خود را از مبارزهٔ جاری در ایران اعلام می‌کند که در آن، تظاهرات توده‌یی [در مقیاس وسیع] در اعتراض به کشتن کاملاً بی‌دلیل زن جوان، مهسا امینی، در بسیاری از شهرها، از جمله تهران، صورت می‌گیرد. به نظر هیئت سیاسی [حزب کمونیست سودان]، اعتراض‌های جاری در ایران از ابراز خشم و نفرت اولیه از قتل خانم امینی فراتر رفته و اکنون به محکوم کردن عمومی سیاست‌های رژیم دین‌سالار تحمیل شده به مردم ایران فراروییده است. واکنش خشن و وحشیانهٔ دیکتاتوری حاکم به نارضایتی‌ها و تظاهرات مردمی رو به رشد که کشور را در بر گرفته است- و به شهید شدن دست‌کم سی نفر و زخمی شدن صدها معترض منجر شده است که حال برخی از آنها بسیار وخیم است- فقط نشان دهندهٔ این واقعیت است که رژیم دین‌سالار ایران تصمیم گرفته است به سرکوب شدید جنبش توده‌یی در ایران ادامه دهد. با این حال، به‌رغم ادامهٔ استفادهٔ رژیم از زور و سرکوب بی‌حدّ و مفرط، دیده می‌شود که تظاهرات در شهرها و شهرستان‌های سراسر ایران ادامه دارد. صِرف این واقعیت که نیروهای امنیتی نظامی رژیم برای تقویت نیروهای پلیس اعزام شده‌اند- که آشکار است [برای مقابله با مردم] با مشکل روبه‌رو شده‌اند- به این معنی است که اکنون در تلاش برای سرکوب کردن تظاهرات توده‌یی فزاینده، کل ماشین سرکوب رژیم دین‌سالار ایران به‌کار گرفته می‌شود تا از ادامه یافتن تظاهرات جلوگیری شود.به همین مناسبت، هیئت سیاسی حزب کمونیست سودان حمایت کامل خود را از مبارزهٔ جاری در ایران با خواست دموکراسی، صلح، و عدالت اجتماعی اعلام می‌کند. در عین حال، همبستگی بی‌دریغ خود را با رفقای عزیزمان در حزب تودهٔ ایران ابراز می‌کنیم که سهم سازنده و عمده‌ای در جنبش مخالفت با دیکتاتوری در ایران دارند. در این لحظهٔ حساس، از همهٔ حزب‌های کمونیست و کارگری در سراسر جهان می‌خواهیم که حمایت خود را از مبارزهٔ مردم ایران نشان دهند.

هیئت سیاسی حزب کمونیست سودان  ۲۴ سپتامبر ۲۰۲۲ [۳ مهر ۱۴۰۱

 

آکل، حزب مترقی زحمتکشان قبرس، حمایت خود را از تظاهرکنندگان در ایران اعلام می‌کند!

 

آکل، حزب مترقی زحمتکشان قبرس،  با انتشار اخبار و تحلیل‌های ترقی‌خواهانه در روزهای اخیر، حمایت خود را از جنبش اعتراضی مردم ایران اعلام کرده است. رفقای قبرسی در دهه‌های اخیر تحولات سیاسی-اجتماعی ایران را در هماهنگی با حزب تودهٔ ایران دنبال کرده‌اند و یکی از گردان‌های پیگیر جنبش همبستگی با مبارزهٔ مردم ایران برای صلح و ترقی بوده‌اند. رفیق ورا پولیکارپو، عضو کمیتهٔ مرکزی و رئیس شعبهٔ روابط بین‌المللی کمیتهٔ مرکزی آکل، در روز پنجشنبه ۲۲ شهریور در مصاحبه‌ای مفصل با رادیو “آسترا” در قبرس، شنوندگان را در جریان تحولات روزهای اخیر ایران گذاشت. رفیق پولیکارپو در پاسخ به اولین سؤال مصاحبه‌کننده گفت: “ما باید با محکوم کردن رخدادهایی که به مرگ مهسا امینی منجر شد، شروع کنیم. به صِرف وجود “گشت ارشاد” که در سال ۱۳۶۰ در ایران تأسیس شد، گفته شده که دختر جوان 22 ساله‌ای را به‌دلیل اینکه لَختی از مویش از زیر روسری نمایان بوده است، او را دستگیر کردند و مورد آزار و اذیت قرار دادند. این دختر جوان در زمانی که در بازداشت گشت ارشاد بود، بر اثر ضرب و جرح جان خود را از دست داد. این مسئله‌ای نیست که کسی بتواند بپذیرد.”

رفیق پولیکارپو در ادامه به این موضوع اشاره کرد که اکنون مشخص است که تظاهرکنندگان خواستار انحلال “گشت ارشاد” و همچنین منع استفادهٔ پلیس و نیروهای امنیتی و نظامی از سلاح‌های جنگی و کُشنده در مقابله با معترضان‌اند. او در ادامهٔ صحبت‌هایش اشاره کرد: “اکنون جنبش مردمی واقعاً توده‌یی در ایران وجود دارد که در خارج از آن کشور به آن اشاره‌ای نمی‌شود.”

رفیق پولیکارپو در پاسخ به آخرین سؤال رادیو آسترا دربارهٔ اینکه “آیا مردم در نهایت موفق خواهند شد این رژیم را سرنگون کنند یا خیر؟” گفت: “تا جایی که به ما مربوط می‌شود، این موضوعی است که خود مردم ایران باید در مورد آن تصمیم بگیرند. ما با هرگونه مداخلهٔ خارجی در ایران یا هر جای دیگری قاطعانه مخالفیم. تصمیم‌گیری دربارهٔ آیندهٔ تحولات ایران موضوعی است که فقط به عهدهٔ خود مردم ایران است. در وضعیت کنونی که ما در مورد آن صحبت می‌کنیم، آنچه ما از آن حمایت می‌کنیم، تأمین حقوق بنیادی دموکراتیک و انسانی زنان و همهٔ مردمی است که در آن کشور [ایران] زندگی و مبارزه می‌کنند.

 

همبستگی جوانان و ترقی‌خواهان قبرس با دادخواهان مرگ مهسا امینی در ایران

روز یکشنبه ۳ مهر ۱۴۰۱ (۲۵ سپتامبر ۲۰۲۲) تظاهرات اعتراضی بزرگی در مقابل ساختمان سفارت جمهوری اسلامی ایران در کشور قبرس برگزار شد. این تظاهرات به ابتکار ایرانیان مقیم قبرس، جوانان، زنان، دانشگاهیان، و همچنین دانشجویان و هواداران ادون (سازمان جوانان ترقی‌خواه قبرس) و از جمله دانشجویان ایرانی هوادار ادون سازمان‌دهی و برگزار شد. در این تظاهرات، نسل جوان ایرانی مقیم قبرس، از دختر و پسر، فعالانه شرکت داشتند. شعارهای تظاهرات به زبان‌های یونانی، انگلیسی، و فارسی، در اساس همان شعارهای تظاهرکنندگان در ایران بود. در جریان این تظاهرات، بیانیه‌ای کوتاه خوانده شد که اوضاع کنونی ایران را بازگو می‌کرد. متن بيانيهٔ این تظاهرات در نیکوزیا را خانم مجری برنامه خواند،‌که اصلاً ایرانی است و در 4 سالگی به قبرس مهاجرت کرده است. متن آن بیانیه چنین است:

“به همهٔ آزادی‌خواهان و به همهٔ ترقی‌خواهان

مردم ایران امروز مبارزهٔ خود را علیه رژیمی به پیش می‌برند که یکی از خشن‌ترین و ظالم‌ترین حکومت‌های جهان است. این رژیم تا کنون هزاران نفر را در زندان‌ها، در خیابان‌ها، یا در بازداشتگاه‌ها به قتل رسانده است. حکومت اسلامی ایران زندگی را بر زنان و دختران ایران سیاه کرده و طبیعی‌ترین آزادی‌ها را از آنها سلب کرده است. لازم است اعلام کنیم که ایران ۷درصد کل منابع طبیعی جهان را در اختیار دارد. از جمله، در کنترل ذخایر گاز جهان مقام دوم، و از لحاظ منابع نفت جهان مقام چهارم را دارد. با وجود این، مردم ما [ایران] گرسنه‌اند. روحانیون حاکم تمام منابع و مراکز تولید ثروت را در اختیار گرفته‌اند، و به مردان و زنان ظلم می‌کنند. امروزه شما با اولین انقلاب در تاریخ روبه‌رو هستید که زنان آن را آغاز کرده‌اند و در صف اول آن قرار دارند. از آن حمایت کنید. تا امروز، طی هشت روز اعتراض در ایران، ده‌ها نفر کشته شده و هزاران نفر به بازداشتگاه‌ها فرستاده شده‌اند. علیه این ظلم با ما هم‌صدا شوید و خواست‌های ما را فریاد بزنید.”

 

حمایت جنبش کارگری و سندیکایی بریتانیا از جنبش مردم ایران!

روزنامهٔ مورنینگ استار که دیدگاه‌ها و سیاست‌های جنبش کارگری و سندیکایی بریتانیا را منعکس می‌کند و تحولات کشورمان را پیگیرانه دنبال می‌کند و همراه با تحلیل‌های واقع‌بینانه و مردمی گزارش می‌کند، در 10 روز گذشته پنج گزارش دقیق از جنبش اعتراضی جاری در ایران منتشر کرده است. به لطف این گزارش‌ها، بسیاری از فعالان کارگری برداشت درستی از سمت‌گیری تحولات و ضرورت همبستگی با جنبش اعتراضی کنونی در ایران دارند.

به گزارش مورنینگ استار در روز 28 شهریور، فعالان حقوق بشر ایرانی عاملان مرگ یک دختر جوان ایرانی در بازداشتگاه رژیم اسلام‌گرا در ایران را محکوم کردند.

به گزارش مورنینگ استار، معاون دبیرکل کمیتهٔ دفاع از حقوق مردم ایران (کودیر) در اطلاعیهٔ مطبوعاتی این کارزار بین‌المللی دفاع از حقوق زنان، کارگران، و اقلیت‌های ملی و مذهبی گفت که درگذشت خانم امینی “پیامد مستقیم برخورد جسمانی و سرکوبگرانهٔ جمهوری اسلامی با زنان” است. وی گفت: “گشت ارشاد رژیم اسلام‌گرای ایران آشکارا برای اجرای قانون ناعادلانه و وادار کردن مهسا به تسلیم در برابر مقررات غیرانسانی و ضدّزن این رژیم تلاش کرده است. آنها زندگی یک زن جوان را از او و خانواده‌اش ربودند.” “این گواه دیگری است از اینکه برای رژیم دین‌سالار ایران، حقوق بنیادی انسانی و دموکراتیک شهروندان، به‌ویژه زنان، ارزشی ندارد و می‌توان آنها را نادیده گرفت.”

 

“کودیر خواستار حمایت و همبستگی بین‌المللی در محکوم کردن عاملان مرگ خانم امینی شده است.”

روز پنجشنبه ۳۰ شهریور، مورنینگ استار گزارش مفصل دیگری از تحولات روزهای اخیر ایران منتشر کرد. این روزنامه به نقل از یکی از گردانندگان کودیر، کارزار بین‌المللی دفاع از حقوق مردم ایران، نوشت: “ابعاد تظاهرات امسال از تظاهرات اعتراضی سال 2019 وسیع‌تر است. امروز اعتراض زنان در ایران در ارتباط با قتل مهسا امینی در روز جمعهٔ گذشته در بازداشتگاه [گشت ارشاد]، ادامه یافت. مهسا به اتهام نقض قوانین مربوط به حجاب اجباری دستگیر شده بود.”

“در ساری، شهر بزرگی در یک استان شمالی ایران، جمعیت زیادی از مردم، زنان خشمگینی را که حجاب خود را به نشانهٔ اعتراض به آتش کشیدند، تشویق کردند. اعتراض‌های خیابانی در تهران و سایر شهرهای کشور برگزار شد. تظاهرات دانشجویی در دانشگاه‌ها گسترش یافته و بازارهای سراسر کردستان ایران در اعتراض به قتل مهسای ۲۲ ساله بسته شده است.”

معاون دبیرکل کمیتهٔ دفاع از حقوق مردم ایران (کودیر) به مورنینگ استار گفت: “قتل مهسا امینی جرقه‌ای بود که تظاهرات گستردهٔ بی‌سابقه‌ای را در سراسر ایران شعله‌ور کرد.” “وسعت این بسیج اعتراضی، شبیه به حرکتی است که در نوامبر ۲۰۱۹، طی یک هفته اعتراض‌های وسیع مردمی به سه‌برابر شدن ناگهانی قیمت بنزین، ایران را تکان داد.”

به نقل از ویژه نامۀ «نامۀ مردم»، شمارۀ ۱۱۶۵، ۴ مهر ۱۴۰۱

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا