مسایل حقوق بشرمسایل سیاسی روز

بیانیهٔ فدراسیون جهانی جوانان دموکرات در همبستگی با مبارزهٔ مردم ایران

۲۷ سپتامبر ۲۰۲۲ [۵ مهر ۱۴۰۱]

مهسا امینی ۲۲ سال بیشتر نداشت. پس از آنکه «گشت ارشاد» جمهوری اسلامی ایران او را به‌علت «بدحجابی» بازداشت کرد، با او بدرفتاری شد و در نهایت او در روز ۱۵ سپتامبر [۲۴ شهریور] در بازداشتگاه کشته شد.

قتل مهسا امینی موجی از اعتراض‌های مردمی را هم در شهر زادگاهش سقّز و هم در دیگر شهرهای سراسر ایران پدید آورده است که زنان و جوانان نقش و سهم بسیار چشمگیری در آن دارند. خواست‌های معترضان [در این دو هفته] از دادخواهی برای مهسا امینی به مبارزه برای انحلال «گشت ارشاد» ارتجاعی و منفور و حتی پایان دادن به رژیم دین‌سالار ایران، و همچنین دفاع از صلح، حاکمیت ملّی، حقوق بشر و حقوق دموکراتیک، و عدالت اجتماعی فراروییده است.

این خبر که نیروهای امنیتی رژیم دین‌سالار ایران تا کنون دست‌کم ۵۰ نفر را کشته‌اند که بیشتر آنها تظاهرکنندگان جوان بودند، و صدها نفر دیگر هم زخمی و قطع عضو شده‌اند، باعث نگرانی و تأسف سازمان جهانی جوانان دموکرات (WFDY) است.  همچنین، باخبر شدیم که فقط در چند روز اخیر، هزاران تن از معترضان دستگیر شده‌اند.

با گسترده‌تر شدن جنبش اعتراضی در ایران، همچنین می‌بینیم که نیروهای ارتجاعی در خاورمیانه و حامیان امپریالیستی آنها در آمریکا و اتحادیهٔ اروپا برای بهره‌برداری از این وضعیت و پیشبُرد منافع خود، تلاش‌هایی می‌کنند. سازمان جهانی جوانان دموکرات هم‌صدا با نیروهای مترقی ایران این تلاش‌ها را تقبیح و محکوم می‌کند و معتقد است که امپریالیسم و ارتجاع نه به وضعیت ایران واقعاً‌ اهمیت می‌دهند و نه منافع مردم ایران برای آنها مهم است.

شعارهای معترضان در تظاهرات ایران به‌روشنی سمت‌وسوی مثبت و ترقی‌خواهانهٔ معترضان در مورد آیندهٔ صلح، حقوق بشر و حقوق دموکراتیک، حاکمیت ملّی، و عدالت اجتماعی [در ایران] را بیان می‌کند. علاوه بر فریادهای مکرر «زن، زندگی، آزادی»، یکی دیگر از شعارهای اصلی و تحسین‌برانگیز این اعتراض‌ها، «مرگ بر ستمگر؛ چه شاه باشه چه رهبر» است.

جوانان تودهٔ ایران [سازمان جوانان حزب تودهٔ ایران]، که از زمان بنیادگذاری فدراسیون جهانی جوانان دموکرات عضو این سازمان بوده است، تأیید کرده است که شعارهای تظاهرات و موضع‌گیری اعتراض‌ها در دفاع از صلح، دموکراسی، حقوق بشر و حقوق دموکراتیک، و ایرانِ مستقل بوده است. تظاهرکنندگان هرگونه مداخله یا حرکت خارجی امپریالیسم و همدستان ارتجاعی آن را برای بهره‌برداری از تحولات کنونی ایران رد می‌کنند و با آن مخالف‌اند.

فدراسیون جهانی جوانان دموکرات از همهٔ سازمان‌های عضو خود می‌خواهد که از مبارزهٔ جوانان ایرانی در راه صلح و پیشرفت حمایت کنند، و با این کار، به جلوگیری از هرگونه تلاش برای بهره‌برداری از اوضاع ایران و منحرف کردن مسیر جنبشی دموکراتیک، سکولار، و مترقی در آن کشور یاری رسانند. فدراسیون جهانی جوانان دموکرات همبستگی خود را با جوانان تودهٔ ایران اعلام می‌کند. ما از راه تماس و همکاری نزدیک [با جوانان توده] تلاش خواهیم کرد که نگذاریم این جنبش مردمی به‌سوی صلح و پیشرفت، از مسیر خود منحرف شود.

فدراسیون جهانی جوانان دموکرات همبستگی خود را با خانواده و دوستان مهسا امینی و همچنین با همهٔ قربانیان «گشت ارشاد» و رژیم دین‌سالار [ولایی] جمهوری اسلامی ایران اعلام می‌کند. ما هرگونه تلاش نیروهای امپریالیستی مانند آمریکا، اتحادیهٔ اروپا، و ناتو را برای استفاده از این وضعیت به‌عنوان بهانه‌ای برای مداخله و تجاوز امپریالیستی محکوم می‌کنیم. بار دیگر تأکید می‌کنیم که آیندهٔ ایران و نظام سیاسی آن موضوعی است که فقط مردم ایران باید دربارهٔ آن تصمیم بگیرند. ما به جنبش مردمی و خواست‌های شرافتمندانهٔ صلح، حاکمیت ملّی، حقوق بشر و حقوق دموکراتیک، و عدالت اجتماعی که در حال حاضر در ایران جاری و مطرح است، درود می‌فرستیم.

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا