کارگران و زحمتکشانمسایل بین‌المللی

اعتصاب سلاح کارآمد زحمتکشان است!

کارکنان بخش خدمات عمومی استان “بریتیش کلمبیا”۱ی کانادا برای اعتصابی عمومی آماده می‌شوند!

درست در زمانی که دولت اکثریتی حزب دمکرات‌های جدید در استان “بریتیش کلمبیا”ی کانادا درحال انتخاب رهبر جدید حزب هستند، سی‌وهشت‌هزار کارگر بخش خدمات عمومی برای اعتصاب آماده می‌شوند. بلافاصله بعد از اینکه نخست‌وزیر این استان اعلام کرد که به‌دلیل درمان بیماری‌اش از سمتش استعفا خواهد کرد مذاکرات بین اتحادیهٔ کارکنان بخش عمومی “بی‌سی” و سازمان خدمات عمومی استان متوقف گردید. اتحادیهٔ کارکنان از کارمندان دفتری تا آتش‌نشان‌های جنگل با ۹۴.۶ درصد آرا به ‌انجام اعتصاب رأی مثبت دادند.

دولت استانیِ “بریتیش کلمبیا”ی کانادا از پیشنهاد مناسب به درخواست‌های اساسی اتحادیه سرباز زده است. این درخواست‌های اساسی جبران هزینهٔ زندگی، تضمین دستمزد، و حتی مصوبهٔ خود دولت مبنی بر “تضمین در دستمزد در سال مالی” را شامل می‌شوند.

استفانی اسمیت، رئیس “بی‌سی”، می‌گوید: “می‌شود گفت که ما از توجه نکردن دولت بسیار ناراحتیم  و باوجود تمام تلاش‌های ما برای کم کرن اختلاف‌ها دولت از ارایهٔ طرحی که بتواند به درخواست‌های اساسی  اعضا مبنی بر تضمین شرایط زیستی مطلوب را اجرا کند اجتناب کرده است. … اعضای ما از ابتدای این دُور از چانه‌زنی‌‌ها به ما گفته‌اند که توافقی را که به جبران افزایش هزینه‌های زندگی توجهی نداشته باشد را تصویب نمی کنند.” درنتیجه، آخرین پیشنهاد دستمزد دولت محلی درواقع کاهش دستمزد است، درحالی که ۱۶ میلیارد دلار ذخایر ارزی تخصیص نشده در بودجه استانی وجود دارد.

هم‌اکنون اتحادیه کارکنان بخش عمومی در حال برنامه‌ریزی برای “اقدام‌های استراتژیک و هدفمند شغلی” است و درحال مذاکره با اداره تنظیم روابط کارگری استان است تا نحوهٔ خدمات‌دهی مشاغل حساس را در این اعتصاب نهایی کند. این کاری بسیار پیچیده‌ است، زیرا تعریف حقوقی مشاغل حساس نسبت به دوران شیوع کرونا با یکدیگر کاملاً متفاوتند. اتحادیه قبل از شروع به اعتصاب باید ضرب‌الاجلی ۷۲ ساعته اعلام کند، و اعتصاب به‌دلیل توقف مذاکرات هر آن ممکن است شروع شود.

اتحادیه‌های بیشتری در سطح این استان درحال مذاکره‌اند. درکل، قرارداد حدود چهارصد هزار نفر از کارکنان خدمات بخش عمومی در طول امسال خاتمه خواهد یافت.

خانم اسمیت می‌گوید: “سال گذشته استان ما و قبل از شیوع کرونا و اوج‌گیری تورم درگیر بحران اقتصادی بود و هرگونه پیشنهادی که تضمین جبران هزینه‌های زندگی مطلوب (سی- او- ال- آ)  را دربر نگیرد به‌معنی کاهش دستمزد است و هیچ کارگری این کاهش دستمزدی  را قبول نمی‌کند.”

رسانه‌های شرکت‌های بزرگ تلاش دارند دربارهٔ هزینه‌های “هنگفت” افزایش دستمزد ایجاد وحشت کنند، اما واقعیت امر چیزی دیگر است. مدیر یکی از این رسانه‌ها گزارش داد که ۵ درصد افزایش سالیانه و برای دوسال آینده برای خزانه ۴.۶۵ میلیارد دلار برای کارگران اتحادیه‌ای و ۱.۱ میلیارد برای کارگران بدون اتحادیه هزینه خواهد داشت.

همینگوی می‌نویسد: ‌”در دو سال گذشته کسری بودجه حدود ۷ میلیارد دلار و ۹ میلیارد دلار بوده است، یعنی کم‌تر از رقم پیش‌بینی شده هستند.”  او افزود که این استان چه در دورهٔ حکومت لیبرال‌ها و چه درحال حاضر (دولت ‌”دی‌پی”) موقیعت مالی‌اش طی ۱۶ بودجه در ۲۰ بودجه گذشته را دست کم گرفته است. او افزود: درعمل ‌”بالا پایین کردن‌”پیش‌بینی‌های اقتصادی (مانند ندیده گرفتن درآمدهای منابع طبیعی) موضع‌گیری‌ای جانبدارانه علیه هزینه کردن در امور عمومی است و در‌واقع بحث در مورد اولویت‌های مالی را منحرف می‌کند.

همینگوی تخمین می‌زند که توافق «۵-۵-۵» در مدت سه سال به‌معنی هزینه کردن حدود ۹.۶ میلیارد دلار بوده است درحالی که کمک هزینه‌های احتمالی و پیش‌بینی شده به‌تنهایی مبلغ  ۱۶.۲ میلیارد دلار در مدت مشابه است. او می‌گوید اگر هزینه‌های عملیاتی به‌عنوان درصدی از تولید ناخالص داخلی به سطح سال‌های ۱۹۹۹ و ۲۰۰۰ / ۱۳۷۸ و ۱۳۷۹ برگردد، استان بریتیش کلمبیا سالانه حدود ۸.۵ میلیارد بیش‌تر برای سرمایه‌گذاری‌های حیاتی‌ای اجتماعی و زیست‌محیطی خواهد داشت.

این آمار و ارقام درآمدهای حاصله از بخشودگی وسیع مالیاتی برای شرکت‌های بزرگ و نیز برای درآمدهای بالا از دورهٔ حکومت آقای کمپ‌بل (لیبرال) که یک دهه پیش انتخاب شده بود بیش‌تر است. این بخشودگی مالیاتی برای استان حدود ۳ میلیارد در سال تخمین زده می‌شود.

https://pvonline.ca/2022/08/01/bc-public-sector-workers-closer-to-strike-action/ترجمه از:

آخرین خبر: دولت استانی بریتیش کلمبیای کانادا با اتحادیه کارکنان بخش خدمات عمومی این استان به توافق موقتی سه ساله رسیدند. این توافق شامل حال سی‌وسه نفر شاغل در این بخش می‌گردد.

[به‌نقل از: سایت نشریه “صدای مردم” وابسته به حزب کمونیست کانادا، ۱۰ مردادماه ۱۴۰۱].

————————————————-

۱.‌ بریتیش کلمبیا (British Columbia)، غربی‌ترین استان کانادا است. این استان به‌عنوان ششمین استان در سال ۱۸۷۱ / ۱۲۵۰ خورشیدی به کنفدراسیون کانادا پیوسته است.

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا