اعلامیه هامسایل سیاسی روز

اطلاعیۀ حزب تودۀ ایران دربارۀ فاجعۀ آتش سوزی در زندان اوین و خطر جدی ای که جان زندانیان سیاسی-عقیدتی میهن ما را تهدید می کند!

بر اساس گزارش های منتشر شده در شبکه های اجتماعی آتش سوزی بزرگی زندان اوین را فرا گرفته است. استاندار تهران در مصاحبه ای با صدا و سیمای ارتجاع که از پایگاه خبری “خبر آنلاین” پخش گردید مدعی شد “که داخل بندهای ۷ و ۸ شلوغ شده بود و مسئله اصلی ایجاد آتش سوزی توسط برخی زندانیان بود که نیروهای آتش نشانی آن را کنترل و مهار کردند. الان هم زندان و هم خیابان های اطرافش تحت کنترل است”

گزارش های مختلف خبر از درگیری های شدید در زندان اوین  و تیراندازی مزدوران رژیم به سوی زندانیان دربند می کند. توجه به این نکته ضروری است که شماری از زندانیان سیاسی و همچنین دستگیر شدگان اعتراض های مردمی اخیر در زندان اوین و خصوصا بند ۷ نگهداری می شوند. بر اساس گزارش های دیگری که بدست ما رسیده است عصر امروز چند نفر از زندانیان با خانوا‌ده‌های خود تماس گرفته‌ و گفته‌اند از دو شب پیش نیروهای امنیتی سعی در ایجاد رعب و وحشت در زندان اوین داشته‌اند و صدای تیراندازی شنیده شده است، به همین جهت بعد از این تماس خانواده‌ها مقابل زندان اوین می‌روند، اما نیروهای امنیتی از داخل زندان بیرون آمده و آنها را متفرق می‌کنند.

آتنا دائمی فعال مدنی که کمتر از یک سال پیش از زندان آزاد شده در توییتی نوشته است: «دیروز از زندان اوین بهم خبر دادند که سه تن از زندانیان به رجایی شهر منتقل شدند و یگان ویژه در بند ۷ مستقر شده و حیدر حیدر میگویند تا زندانیان را تحریک کنند و تعدادی از زندانیان سیاسی و عمومی هم با شعار پاسخ داده اند.»

در پی آتش سوزی و شنیده شدن صدای تیراندازی و حتی صداهایی مثل انفجار در زندان بسیاری به خصوص خانواده های زندانیان نگران حوادث داخل زندان هستند.

با گسترش اعتراض های مردمی رژیم جنایتکار ولایت فقیه هر روز دست به جنایت تازه ای می زند. از حمله به مدارس و ضرب و شتم نوجوانان تا تیراندازی مستقیم به مردم بیگناه و کشتار ده ها تن در زاهدان و بمباران مناطق اقلیم کردستان و کشته و مجروح کردن صدها تن از هم وطنان ما جنایتکاری حکومت خامنه ای را حد و مرزی نیست.

فراموش نکنیم که علی خامنه‌ای در پیامی که ۷ تیرماه ۱۴۰۱ در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد با اعتراف ضمنی به وضعیت فوق‌العاده بحرانی و خطرناک رژیم و یادآوری سال ۶۰،‌ یعنی سالی که حکومت جمهوری اسلامی در آن شماری بسیار از دگراندیشان و مبارزان راه آزادی و عدالت را قتل‌عام کرد،‌ از‌جمله گفت: “خدای سال ۶۰ همان خدای امسال است… ما در سال ۶۰ در مقابل این همه حادثه و شدت عمل توانستیم روی پای خودمان بایستیم و دشمن را نا امید کنیم و امروز هم می‌توانیم.”

مردم ما به تجربه دریافته اند که سران حکومت جمهوری اسلامی حاضرند به هر جنایتی برای حفظ حکومت ضدمردمی و ضد ملی شان دست بزنند. حزب تودۀ ایران همراه با همۀ نیروهای مترقی و آزادی خواه با نگرانی جدی تحولات ساعات اخیر و آتش سوزی در زندان اوین را دنبال می کند و معتقد است که جنایتکاران حاکم بر میهن ما می توانند با سازمان دهی این فاجعه هولناک جان صدها زندانی سیاسی و عقیدتی میهن ما را با خطرات جدی رو به رو کنند. باید با تمام توان در راه نجات جان زندانیان سیاسی اقدام کرد و اجازه نداد تا رژیم ولایت فقیه فاجعه هولناکی همچون قتل عام هزاران زندانی سیاسی در تابستان ۱۳۶۷ را تکرار کند.

ما از نهادهای مسئول بین المللی و شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد خواستاریم که دولت ایران را موظف به قبول یک هیئت تحقیق مستقل در مورد حادثه امروز در زندان اوین و انتشار یافته های خود بکند. دولت ایران مسئول حفظ سلامتی تمامی زندانیان در بند می باشد.

 

حزب تودۀ ایران

 ۲۴ مهرماه ۱۴۰۱

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا