مسایل زنان

بیانیۀ مشترک تشکیلات دموکراتیک زنان ایران با سازمان های زنان

تشکیلات دموکراتیک زنان ایران در تاریخ ۷ اکتبر ۲۰۲۲ بیانیه ای را جهت امضا و حمایت از مبارزات مردم ایران به سازمان های مترقی و خواهر  فرستاد . بیش از ۲۰ سازمان و انجمن مترقی در سراسر جهان بویژه سازمان های مبارز زنان در منطقه ضمن امضای خود در موافقت با این بیانیه از مبارزات دلیرانه  مردم و بویژه زنان ایران حمایت و سیاست های  سرکوب گرانه رژیم دیکتاتوری مذهبی رژیم ولایی را محکوم کردند.  متن کامل این بیانیه و امضاهای آن به قرار زیر است:

ما، سازمان‌های امضاکننده زیر که برای رهایی زنان از هر شکلی از استثمار مبارزه می‌کنیم، توجه داریم که:

 

– در تاریخ ۱۵تیر ۱۴۰۱، ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور جمهوری اسلامی ایران، دستور اجرای سختگیرانه قانون حجاب اجباری را صادر کرد. بدین ترتیب حمله وحشیانه و تهاجمی به زنان به بهانه دفاع از حجاب و عفاف اسلامی آغاز شد.

– روز ۲۵ شهریورماه مهسا امینی  زن جوان ۲۲ ساله به دلیل “بد حجابی” دستگیر شد. مردم در اعتراض به مرگ او در بازداشت، و با خواست پایان دادن به حجاب اجباری به خیابان ها آمدند.

– زنان ایران با حمایت قشرهای مختلف مردم، مخالفت خود را با چهل و سه سال سیاست های زن ستیزانه ی قوانین جمهوری اسلامی که زنان را در تمام عرصه های اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی کشور به شهروند درجه دوم تنزل داده  است، ابراز می دارند.

– از آغاز اعتراضات، تاکنون هزاران فعال مدنی، دانشجو، معلم، خبرنگار و کارگر دستگیر و زندانی شده اند. زنان و دختران جوان در خط مقدم اعتراضات قرار دارند. دختران و پسران نوجوان از جمله کسانی هستند که در بازداشت کشته شده اند. گزارش شده است که بیش از ۱۵۰ نفر، از جمله کودکان خردسال، در جریان اعتراضات و بازداشت در سراسر ایران کشته شده اند که اکثریت آنها از استان سیستان و بلوچستان هستند.

– شعار “زن، زندگی، آزادی” کاراکتر اصلی اعتراضات را برای حقوق زنان برای داشتن زندگی ای عاری از محدودیت های تحمیلی و مذهبی مشخص کرده است.

 

* ما امضا کنندگان حمایت خود را از مطالبات  زنان ایرانی برای پایان دادن به حجاب اجباری و لغو کلیه قوانین و سیاست‌های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی که با زنان به‌عنوان شهروندان درجه دوم رفتار می‌کند، اعلام می‌کنیم.

 

* ما خواستار آزادی معترضانی هستیم که به دلیل تظاهرات مسالمت آمیز دستگیر شده اند. ما خواهان بررسی و تحقیقات مستقل و بی طرفانه در مورد مرگ بازداشت شدگان و معترضان هستیم.

 

* ما دیکتاتوری ارتجاعی مذهبی حاکم بر ایران را به دلیل سیاست های سرکوبگرانه خود علیه معترضانی که از حقوق مشروع و قانونی خود برای اعتراض، مطابق با اعلامیه جهانی حقوق بشر استفاده می کنند، محکوم می کنیم.

 

* ما هرگونه مداخله مستقیم یا غیرمستقیم در امور داخلی و تحولات ایران را از هر طرف که باشد به ویژه از سوی ایالات متحده، بریتانیا، اتحادیه اروپا و اسرائیل رد می کنیم و در برابر آن مقاومت می کنیم. آینده نظام سیاسی در ایران تنها و منحصراً مربوط به مردم ایران است و نه هیچکس دیگر.

در زمان انتشار این بیانیه، در ماه اکتبر، تاکنون همبستگی سازمان های خواهر زیر را در منطقه و اروپا دریافت کرده ایم.

 

 

¨ تشکیلات  دموکراتیک زنان ایران ( ایران)

¨  فدراسیون زنان یونان (یونان) – OGE

¨ اومر (ایتالیا) – Awmr

¨ کمیته های همبستگی زنان ترکیه (ترکیه)-UWEF

¨ مجمع ملی زنان (بریتانیا)-NAW

¨ آژانس منابع و توسعه زنان (ایرلند شمالی) – WRDA

¨ جنبش دموکراتیک زنان (پرتغال ) (MDM –

¨ جنبش زنان قبرس POGO –

¨ فدراسیون ملی زنان هندی NFIW-

¨ لیگ زنان (عراق)

¨ شبکه حقی برای مدافعان حقوق بشر (عراق)

¨ شبکه آینده دموکراتیک (عراق)

¨ برابری-ورده بوتروس برای حقوق زنان ( لبنان)

¨ جامعه زنان بحرین (بحرین)

¨ انجمن فرهنگی و اجتماعی نیروز (لبنان)

¨ لیگ زنان دموکراتیک اتریش

¨ شورای هماهنگی زنان مبارز افغانستان (افغانستان)

¨ اتحادیه زنان سودانی در انگلستان و ایرلند

¨ اتحادیه زنان سوسیالیست (سریلانکا)

¨ زنان برای حقوق (سریلانکا)

به نقل از «نامۀ مردم» شمارۀ  ۱۱۶۷، ۲ آبان ۱۴۰۱

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا