مسایل سیاسی روز

همبستگی فعال جنبش کارگری کمونیستی در کشورهای جهان با مبارزه مردم ایران برای عدالت، آزادی و دموکراسی

همگام با تداوم امید بخش جنبش قهرمانانه مردم ایران و به ویژه زنان، جوانان و دانشجویان و دانش آموزان کشور بر ضد رژیم ولایی و دسنگاه استبداد حاکم همبستگی حزب های کمونیست و کارگری، جوانان کمونیست و اتحادیه های کارگری در جهان با این جنبش گسترش یافته است.  در کنفرانس سالانه فعالان زن اتحادیه سراسری ”یونایت” در بریتانیا در شهر ساحلی ”بورن ماوث“ در هفته اول آبان ماه   قطعنامه جامعی در رابطه با جنبش ”زن، زندگی، آزادی“ با اکثریت قاطع  به تصویب رسید.  در این کنفرانس فعالان ترقی خواه انگلیسی بیانیه مشترک ”تشکیلات دموکراتیک زنان ایران“ با بیش از ۲۰ سازمان زنان دموکراتیک و ترقیخواه جهان و نیز نشریه ”ایران امروز“ که سازمان همبستگی ”کودیر“ منتشر می کند، در میان شرکت کنندگان  پخش کردند.  نشریه ”آوانگارد“ وابسته به جوانان کمونیست فرانسه با انتشار مصاحبه ای با یک رفیق جوان توده ای چگونگی زندگی و مبارزه جوانان ایران در جو خفقان و فساد و بی عدالتی حاکم در جمهوری اسلامی را بازتاب داد. همچنین ”جوانان“ نشریه سازمان جوانان ”ادون قبرس“ در مصاحبه ای دیگر تصویری جامع از خواست های جوانان و زنان ایران و شعار های آنان را ارائه داد.  اتحادیه های کارگری و نهاد های دانشجویی در بریتانیا، اتریش و فرانسه نیز به شیوه های ابتکاری گوناگون ابتکارات همبستگی خود را با مردم، جوانان و زحمتکشان ایران نشان دادند.  در شماره های آتی ”نامه مردم“ گزارش تفصیلی این ابراز همبستگی ها منتشر خواهد شد. در ادامه ترجمۀ فارسی پیام های همبستگی رسیده از حزب های کمونیست ترکیه، اتریش و اسپانیا و همچنین اعلام همبستگی سازمان مدافع حقوق زنان در سری لانکا با مبارزۀ مردم ایران را برای اطلاع خوانندگان منتشر می کنیم.

 

بیانیهٔ همبستگی حزب کمونیست ترکیه با مبارزهٔ مردم ایران با رژیم ولایت فقیه

 

به مناسبت ادامهٔ اعتراض‌ها و مقاومت مردم در نقاط متعدد ایران طی هفته‌های اخیر، مایلیم از طرف حزب کمونیست ترکیه دیدگاه‌ها و همبستگی رفیقانۀ خود را بیان و ابراز کنیم.

رژیم سرمایه‌داری اسلام‌گرای ایران مسبب نابرابری‌ها، بی‌عدالتی‌ها، جنایت علیه مردم، و تاریک‌اندیشی است که کل کشور را در بر گرفته است.

ما کمونیست‌های کشور همسایه، قیام و مقاومت مردم، زنان، و جوانان ایران را به‌دقت دنبال می‌کنیم و شجاعت، امیدواری، و عزم و ارادهٔ آنان را می‌ستاییم. با وجود این، به نظر ما، مطالبات مردم باید شفاف و مستقل باشد. مبارزه باید سازمان‌دهی شود تا هیچ نیروی دیگری، چه در داخل و چه در خارج از کشور، نتواند آن را انحراف بکشد. اینکه منافع قدرت‌های امپریالیستی همیشه منطبق با منافع طبقهٔ حاکم در ایران نیست، نباید مبارزۀ طبقاتی در این کشور خاص را زیر سایه قرار دهد. آنچه رژیم ولایی از آن بهره می‌گیرد مناسبات سرمایه‌داریِ کار، ظلم و سرکوب فزاینده، و نقص حقوق ابتدایی انسان‌ها و حقوق اجتماعی و صنفی و آزادی‌های مردم به‌نام شریعت اسلام است. ما، بنا بر تجربۀ خود در ترکیه، به‌خوبی با این سازوکار آشناییم.

مردم ایران، که تاریخ و فرهنگی غنی و تجربه‌ای طولانی در مبارزه دارند، شایستهٔ آینده‌ای آزاد، برابر حقوق، روشن‌بین، و سکولار هستند. در همین ارتباط، ما به تلاش‌های بی‌وقفهٔ حزب تودهٔ ایران در راه نزدیک‌تر کردن تحقق این آینده درود می‌فرستیم و بر ادامهٔ همبستگی خود با آن حزب تأکید می‌کنیم.

زنده باد مبارزهٔ مردم برای برابری و آزادی!

زنده باد انترناسیونالیسم پرولتری!

زنده باد سوسیالیسم!

 

 

بیانیهٔ حزب کمونیست اتریش

تظاهرات در ایران ادامه دارد – همبستگی ما مهم است!

 

مهسا (به زبان کُردی “ژینا”) امینی، زن ۲۲ سالهٔ کُرد ایرانی، در روز ۱۳ سپتامبر، به‌دلیل رعایت نکردن پوشش اسلامی مطابق با قوانین ارتجاعی کشور [بدحجابی]، به دست “پلیس امنیت اخلاقی” [گشت ارشاد] در تهران دستگیر و مورد بدرفتاری قرار گرفت. او چند روز بعد در بیمارستان در وضعیتی “مشکوک” درگذشت.

مرگ مهسا موج گسترده‌ای از اعتراض علیه رژیم ولایی را برانگیخت که به‌ویژه زنان در پیشاپیش آن قرار دارند. این موج یکی دیگر از موارد اعتراض‌های مردم ایران و در ادامهٔ آنهاست. مردم ایران دچار فقر و مشکلات فزایندهٔ زندگی روزمره‌اند. از سال ۲۰۲۱، اعتراض‌های مکرر در واکنش به کمبود آب و سانسور صورت گرفته است. در ماه مه ۲۰۲۲، اعتراض‌هایی در واکنش به افزایش قیمت مواد غذایی اساسی، به‌ویژه فراورده‌های غلات، صورت گرفته است. این نارضایتی و انزجار، از اواسط ماه سپتامبر گذشته، با خشم مردم از اعمال قوانین ارتجاعی و سرکوبگرانه در آمیخته است که زندگی روزمره مردم، به‌ویژه زندگی زنان، را تحمل‌ناپذیر کرده است.

ما با زنان و جوانانی که برای کسب آزادی فردی و دموکراسی در ایران پیکار می‌کنند ابزار همبستگی می‌کنیم.

اعتراض‌های جاری، که از استان کردستان آغاز شد، اکنون به سراسر کشور و طبقات گوناگون اجتماعی گسترش یافته است. دانشجویان در ۸۰ دانشگاه، از جمله در دانشگاه‌های تهران، شریف، اصفهان، و فردوسی، راه اعتراض را نشان می‌دهند. آنها دیگر حاضر به پذیرش تفکیک جنسیتی تحمیلی نیستند. کارگران در شرکت‌های صنعت نفت نیز اعتصاب می‌کنند و اتحادیهٔ صنفی معلمان خواستار اعتصاب سراسری است. شعار “زن، زندگی، آزادی”، که در مبارزات آزادی‌خواهانهٔ خلق کُرد مطرح شد، اکنون در کل جنبش اعتراضی گسترش یافته است.

رژیم ولایی با مشت آهنین به اعتراض‌ها واکنش نشان داد و پلیس و نیروهای مسلح را به مقابله با مردم فرستاد. صدها نفر در اثر خشونت پلیس جان باختند و عدهٔ زیادی زخمی شدند. تعداد بازداشت‌شدگان احتمالاً از ۱۰هزار نفر بیشتر شده است.

واکنش قدرت حکومتی نشان می‌دهد که رژیم ولایی از مردم خود در هراس است و بنابراین در برابر هر مقاومتی با تمام قدرت مقابله می‌کند. با وجود این، مبارزهٔ زنان، جوانان، دانشجویان، و کارگران ایران ادامه دارد. ما با مبارزهٔ آنها ابراز همبستگی می‌کنیم و همراه با آنها خواهان آزادی همهٔ دستگیرشدگان و پایان دادن به برخورد نظامی با غیرنظامیان هستیم.

زنده باد همبستگی انترناسیونالیستی!

حزب کمونیست اتریش – اشتایرمارک

 

بیانیهٔ حزب کمونیست اسپانیا

در همبستگی با رفقای حزب تودۀ ایران

 

در هفته‌های اخیر، در سراسر ایران تظاهرات متعددی علیه دیکتاتوری ولایی اوج گرفته است که خواستار رعایت حقوق بشر و پایان دادن به حکومت دیکتاتوری است. در خط مقدم این اعتراض‌ها، زنان و دانشجویان و در روزهای اخیر کارگران مناطق نفت‌خیز جنوب قرار دارند. زحمتکشان ایران، پس از دو سال اعتصاب و اعتراض گسترده، می‌گویند دیگر بس است. این اعتراض‌ها در واکنش به سیاست‌های نولیبرالی رژیم در پیروی از دستورهای صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی است که طبق آمارهای دولتی، جمعیت ایران را به سطح فقری بی‌سابقه سوق داده است (۴۰درصد مردم زیر خط فقر زندگی می‌کنند).

در این وضعیت، حزب کمونیست اسپانیا از رفقای خود در حزب تودۀ ایران حمایت می‌کند و دیگران را به این حمایت فرامی‌خواند. حزب تودهٔ ایران از ارکان اساسی حمایت از این اعتراض‌هاست گرچه دهه‌هاست که خود تحت پیگرد و سرکوب بوده است.

ما نیز، مانند رفقای حزب تودۀ ایران، هرگونه مداخلهٔ خارجی و سوءاستفاده از اعتراض‌های برحق در ایران را محکوم می‌کنیم. در ضمن، فراموش نمی‌کنیم که به‌رغم لفاظی‌های ضدّامپریالیستی رژیم ایران در ظاهر و مانورهای برون‌مرزی آن در منطقه، جمهوری اسلامی ایران، در زیر این ظاهر، مددکار وفادار منافع امپریالیستی بوده، با آمریکا توافق‌هایی کرده، از نیروهای ضدانقلابی در نیکاراگوئه حمایت کرده، و حتی در سرنگون کردن جمهوری دموکراتیک خلق افغانستان مشارکت فعال داشته است. ما بار دیگر بر حمایت خود از زحمتکشان ایران و از فراخوان رفقای حزب تودۀ ایران به همهٔ نیروهای مترقی و چپ ایران برای متحد شدن در یک جبههٔ ضدّدیکتاتوری با هدف نهایی استقرار حکومت ملی-دموکراتیک به‌منظور برقراری آزادی، استقلال، و عدالت اجتماعی در ایران تأکید می‌کنیم.

 

 

بیانیهٔ سازمان سری‌لانکایی ”زنان مدافع حقوق

در همبستگی با زنان ایران

۲۵ اکتبر ۲۰۲۲ [۳ آبان ۱۴۰۱]

سازمان “زنان مدافع حقوق” در سری‌لانکا وضعیتی را که زنان ایرانی طی سال‌ها داشته‌اند، و همچنین مرگ مهسا امینی، زن جوان ۲۲ ساله‌ای را که روز ۱۳ سپتامبر به‌اصطلاح “پلیس امنیت اخلاقی” او را به جرم بدحجابی بازداشت کرد، دنبال کرده است. [به قرار اطلاع] چند ساعت پس از بازداشت مهسا، او به‌شدت بیمار و در بیمارستان بستری شده بود. در روز ۱۶ سپتامبر، اعلام شد که مهسا در بیمارستان فوت شده است. به گفتهٔ بستگان مهسا، او پیش از آنکه بازداشت شود، وضعیت سلامت خوبی داشته است. گمان می‌رود که او را در زمانی که در بازداشت به‌اصطلاح “پلیس امنیت اخلاقی” بوده است، کتک زده باشند. پیش از هر چیز، ما دستگیری غیرمنطقی مهسا امینی و رفتار غیرانسانی با او را که باعث مرگش شده است محکوم می‌کنیم.

بحران اقتصادی‌ای که اکثریت قریب به اتفاق کشورهای جهان را در بر گرفته است به زندگی طبقهٔ کارگر و زحمتکشان، فارغ از قومیت، سن، و جنسیت آنها، آسیب رسانده است. با این حال، در اکثر کشورها، به‌دلیل هنجارهای اجتماعی حاکم، موانع اخلاقی، مردسالاری، و همچنین مقررات مذهبی، و در بیشتر کشورهای اسلامی به‌دلیل هنجارهای مذهبی‌ای که دولت‌ها در قوانین کشور گنجانده‌اند، زنان متحمل رنج و آسیب بیشتری‌اند. به نظر ما، هر زن و مردی در این دنیا باید آزادی تصمیم‌گیری دربارهٔ بدن خود و زندگی خود داشته باشند، به شرط آنکه مانع و ناقض حقوق و بهروزی فرد دیگری نباشد. حجاب پوششی است که زنان مسلمان می‌پوشند، اما پوشیدن آن باید به انتخاب خودشان باشد. حجاب اجباری چیزی جز محدود کردن آزادی زنان نیست. زنان باید حق تصمیم‌گیری در مورد زندگی خود داشته باشند. زنان نیز مانند مردان همسن و بالغ خود قادر به چنین تصمیم‌گیری‌ای هستند. چیزی که هر حکومتی باید تضمین کند این است که زنان، به‌عنوان انسان، به آموزش مناسب و برابر [با مردان] و همچنین به فرصت‌هایی برابر برای توسعه و رشد مهارت‌های خود دسترسی داشته باشند. ما با مبارزهٔ زنان ایران برای حفظ عزت و کرامت خود، و برای تحقق برابری و عدالت، قاطعانه ابراز همبستگی می‌کنیم.

اطلاع داریم که بسیاری از گروه‌های مترقی در ایران برای دادخواهی در مورد مرگ مهسا امینی و همچنین برای تحقق خواستِ آزادی و برابری برای زنان، دست به دست یکدیگر داده‌اند. درود صمیمانهٔ ما به همهٔ جوانان و نوجوانانی که با خواست تغییر واقعی در ایران مبارزه می کنند. ما از مبارزهٔ مردم ایران حمایت می‌کنیم و از رئیس‌جمهور و دولت ایران می‌خواهیم که خواست‌های مردم را برآورده کنند. همچنین، از دولت ایران می‌خواهیم که بدون ظلم و ستم به زنان، حق آنان در تصمیم‌گیری در مورد زندگی‌شان را رعایت کند. ما همچنین هرگونه تلاش آمریکا و امپریالیست‌های متحد آن را برای سوءاستفاده از مرگ مهسا امینی، با هدف بی‌ثبات کردن کشور ایران به‌خاطر منافع تنگ‌نظرانهٔ امپریالیستی خود، محکوم می‌کنیم. ما اِعمال خشونت علیه مردمی که برای آرمانی عادلانه مبارزه می‌کنند، و نیز حبس‌های ناعادلانهٔ معترضان را به‌شدت محکوم می‌کنیم. به خانواده‌ها و دوستان آنهایی که جان خود را در راه مبارزه فدا کردند تسلیت می‌گوییم و برای مجروحان آرزوی بهبودی سریع داریم. ما درودهای رفیقانهٔ خود را به تشکیلات دموکراتیک زنان ایران می‌فرستیم. همچنین، از همهٔ سازمان‌های مترقی در سراسر جهان می‌خواهیم که از مبارزهٔ مردم ایران برای مطالبهٔ حقوق خود و برای تحقق عدالت حمایت و با آن اعلام همبستگی کنند.

با سپاس.

با احترام‌های رفیقانه،  سامانمالی گوناسینگه،

دبیر “زنان مدافع حقوق” سری‌لانکا

 

به نقل از «نامۀ مردم» شمارۀ  ۱۱۶۸، ۱۶ آبان ۱۴۰۱

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا