اعلامیه هامسایل سیاسی روز

اطلاعیۀ حزب تودۀ ایران دربارهٔ: گسترش خیزش مردمی بر ضد دیکتاتوری حاکم، «ولی فقیه» حقیر رژیم، و بار دیگر آبان خونین!

فریادهای “مرگ بر رهبر” و “مرگ بر خامنه‌ای” که هفته‌های اخیر در سراسر ایران طنین انداخته است، برای خامنه‌ای و دیگر سران رژیم بی‌شک باید یادآور فریادهای “مرگ بر شاه” باشد که در ۱۳۵۶ و ۱۳۵۷ در سراسر ایران طنین افکند و سرانجام به سرنگونی حکومت پلیسی و ضد مردمی شاه منجر شد. در آن دوران هم سران حکومت شاه و ساواکش هزاران تن از مردم جان به‌لب رسیده را که در اعتراض به ظلم و بی‌عدالتی به خیابان‌ها آمده بودند و با گلوله‌های آن‌ها جان باختند “تروریست”، “عامل خارجی”، و “اغتشاش‌گر” نامیدند ولی سرانجام طوفان خشم توده‌های میلیونی خلق بساط حکومت ننگین‌شان را درهم پیچید.

هفتهٔ گذشته سالگرد آبان ۹۸ و سرکوب اعتراض‌های مردمی در آن بود. آبان ۹۸ با زنجیره‌ای از اعتراض‌های مردمی و ضد رژیم ولایت فقیه در سراسر ایران مصادف بود که در ۲۴ آبان‌ماه ۱۳۹۸ و پس از اقدام به سهمیه‌بندی مجدد بنزین در کشور و افزایش ۲۰۰ درصدی قیمت بنزین آغاز شد. اعتراض‌های آبان ۹۸ عمدتاً در محله‌های کارگری و فقیرنشین شهری متمرکز بود و ۲۹ استان و صدها شهر کشور دستخوش امواج خروشان آن گردید. در این اعتراض‌های مردمی که از سوی رژیم جنایتکار حاکم به خاک و خون کشیده شدند صدها تن کشته و مجروح شدند و هزاران تن هم دستگیر و به سیاهچال‌های رژیم انداخته شدند.

در روزهای اخیر نیز در ادامۀ موج اعتراض‌های گسترده مردمی که به  دهمین هفته خود وارد شده است برخوردهایی خشونت‌بار در دانشگاه ها و شهرهای مختلف کشور از جمله در تهران، شیراز، اراک، اردبیل، مریوان، اشنویه، پیرانشهر، ملکان، پاوه، سردشت، کرمانشاه، آبدانان، مهاباد، بوکان، سقز، دیواندره، و خوی ری داد و در مهاباد خصوصاً با یورش خونین دستگاه سرکوب جمهوری اسلامی پاسخ داده شد. شبکه حقوق بشر کردستان از کشته شدن “۲۵ شهروند کُرد” در اعتراض‌های سالگرد کشتار ۲۴، ۲۵، و ۲۶ آبان‌ماه خبر داد.

بر اساس گزارش‌های منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، هزاران نفر از نیروهای سرکوب جمهوری اسلامی در اقدامی هماهنگ به مردم معترض در ‎مهاباد حمله‌ور شدەاند. صدای تیراندازی در تمام سطح شهر شنیده می‌شود. گزارش‌های اولیه از این تهاجم به شهروندان معترض از جان باختن و زخمی شدن شماری از معترضان و قطع برق گستردهٔ مناطقی ‌از مهاباد حکایت می‌کند.

پیش از حمله خونین مزدوران سرکوبگر رژیم به مردم، علی خامنه‌ای در آخرین سخنان خود با “حقیر” خواندن مردم معترض میهن‌مان مدعی شد این اعتراض‌ها نمی‌توانند “به نظام آسیب بزنند”. او هراسناک از گسترش اعتراض‌ها و خصوصاً پیوستن فعال طبقه کارگر و زحمتکشان به جنبش اعتراض‌های مردمی، افزود: “تا این ساعت بحمدالله دشمن شکست خورده است اما دشمن هر روز کید و مکری دارد و با شکست امروز، ممکن است سراغ اقشار مختلف همچون کارگران و زنان برود اگرچه شأن بانوان و کارگران با شرف ما بسیار بالاتر از آن است که تسلیم بدخواهان شوند و فریب آنان را بخورند”.

پیش از خامنه‌ای، احمد علم‌الهدی، نمایندۀ خامنه‌ای در مشهد نیز با تکرار ادعای سناریوی ارتباط معترضان با آمریکا گفت: “نقشه آمریکایی در توطئه‌های اخیر این است که از یکسو با جلادان و اراذل و اوباش و از سوی دیگر با زنان روسپی به جان مردم بیفتد.” او در ادامه افزود: “این‌هایی هم که روسری از سر برمی‌دارند و برای رضایت آمریکا کشف حجاب می‌کنند، بدانند که آمریکا به آنان به‌چشم همان روسپی‌های کودتای ۲۸ مرداد نگاه می‌کند.” البته علم‌الهدی فراموش کرد یادآوری کند که بخش بزرگی از روحانیت وقت، ازجمله کاشانی و بهبهانی، به‌همراه شعبان بی‌مخ همکاران و همیاران اصلی کودتای ۲۸ مرداد آمریکایی‌ها و سرنگونی حکومت ملی دکتر مصدق در ایران بودند.

علی خامنه‌ای در سخنانش که بیش‌ازپیش حاکی از استیصال و حقارت رژیم در سرکوب اعتراض‌های مردمی در شهرهای مختلف کشور است بر نگرانی بزرگ رژیم یعنی پیوستن کارگران و زحمتکشان به‌این اعتراض‌ها است انگشت گذاشت. رژیم کاملاً  آگاه است که با انبوه عظیم زنان و جوانانی رو به‌روست که به‌گفتهٔ تاریخی مارکس و انگلس چیزی برای از دست دادن ندارند جز زنجیرهای‌شان را!

اعتراض و اعتصاب‌های کوتاه‌مدت، رشته‌ای، و محلی در مناطق کارگری نظیر اعتصاب دو روزهٔ کارگران ذوب آهن اصفهان و پیش از آن هم اعتصاب غذا و اعتراض کارگران رسمی صنعت نفت را می‌توان نشانه‌هایی از حرکت  طبقهٔ کارگر به سمت رویارویی تعیین کننده  با دیکتاتوری با وجود همهٔ دشواری‌ها ارزیابی کرد. پیوند این اعتراض‌های رو به‌گسترش کارگری با اعتصاب‌های احتمالی کسبهٔ خرد و متوسط از نگرانی‌های اصلی سران رژیم است.

یورش گسترده و خونین گزمگان رژیم ولایت فقیه به مردم معترض در روزهای اخیر بدون شک از تلاش سازمان یافتهٔ رژیم به‌هدف تشدید سرکوب و خاموش کردن اعتراض‌های مردمی در سراسر کشور نشان دارد. با شروع برخی اعتراض‌های کارگری در شهرهای مختلف، همبستگی پرشور ایرانیان خارج از کشور با مبارزۀ دلیرانهٔ مردم میهن ما، و همچنین پیوستن قشرهای اجتماعی‌ای دیگر ازجمله معلمان، فرهنگیان، و بازنشستگان کشور نشانه‌هایی مثبت از حرکت به سمت اعتصابی عمومی در سراسر کشور است که نقشی مهم در مقابله با برنامهٔ رژیم برای سرکوب خونین اعتراض‌های مردمی می‌تواند داشته باشد. روز ۲۷ آبان‌ماه شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران ضمن محکومیت قاطعانه کشته شدن مردم بی‌گناه مخصوصاً چهار دانش‌آموز مظلوم و معصوم و قتل فرهنگیِ بازنشستهٔ سقزی و تمامی کشته ‌شدگان راه “آزادی و برابری”، با موج جدید اعتصاب‌های اعتراضی کارگران، دانشجویان، کسبه و بازاریان و آحاد مردم در سراسر کشور بار دیگر همراهی خود را اعلام داشته و از همهٔ معلمان شاغل و پیشکسوتان بازنشسته و دانش‌آموزان خواست که روز یکشنبه ۲۹ و دوشنبه ۳۰ آبان‌ماه با تعطیل کردن مدارس و خودداری از رفتن به مدرسه، یاد و نام این جان باختگان و همهٔ قربانیان کشتار دو ماه اخیر را گرامی بدارند.

در هفته‌های اخیر دولت ابراهیم رئیسی اجرای برنامهٔ آزادسازی اقتصادی را به‌زیان منافع اکثریت مردم  میهن ما و با خشونت تمام ادامه داده است. حاصل چنین برنامه‌هایی  و به‌طورکلی سیاست اقتصادی و اجتماعی رژیم ولایت فقیه رشد نرخ تورم همراه با بیش‌‌تر شدن فاصلهٔ بین هزینه‌ها با درآمد کارگران و همهٔ زحمتکشان فکری و یدی کشور بوده‌اند. علاوه بر آن، اکثر کسبهٔ خرد و متوسط نیز از این سیاست‌ها متضرر شده‌اند.

حزب تودۀ ایران با محکوم کردن ادامۀ جنایت‌های رژیم ولی فقیه در برابر امواج توفندهٔ اعتراض‌های زنان، جوانان، کارگران، و زحمتکشان کشور، معتقد است: همهٔ قشرهای زحمتکش میهن، از کارگران و زحمتکشان تا اکثریت قاطع زنان میهن‌مان که دهه‌هاست آماج ظلم و تحقیر سران رژیم بوده‌اند و بر زندگی و سرنوشت آنان قوانین ضد انسانی‌ و پوسیدهٔ قرون‌وسطایی را تحمیل کرده است و هم‌چنین صف میلیونی بیکاران که به‌طورعمده از جوانان کشور تشکیل شده، با اتحاد عمل خود می‌توانند سرانجام حکومت بیش‌از‌پیش متزلزل شدهٔ فقیهان را مانند سلف شاهنشاهی‌شان به‌تاریخ بسپارند و راه را برای استقرار حکومتی ملی و دموکراتیک بگشایند. حزب تودۀ ایران در کنار دیگر نیروهای ملی و مترقی میهن‌مان، در کنار این جنبش عظیم مردمی ایستاده است و با تمام توان با هرگونه مداخلهٔ خارجی و تحمیل جایگزین‌هایی ارتجاعی به‌جنبش مردمی میهن‌مان مقابله خواهد کرد.

حزب تودهٔ ایران از تمامی نیروهای ترقی‌خواه، مدافع صلح و آزادی در جهان، به‌ویژه حزب‌های کمونیستی و کارگری و مدافع سوسیالیسم، می‌خواهد با اعلام همبستگی با مبارزهٔ مردم ایران و حمایت از خواسته‌های مشروع و قانونی آنان، با ارسال نامه‌هایی اعتراضی به سفارت‌خانه‌های دولت ایران در همهٔ کشورها و همچنین به سران قوهٔ قضائیه، متوقف کردن موج یورش‌ها و حمله‌های جنایتکارانه به اعتراض کنندگان را خواستار شوند، از سران و کارگزاران رژیم آشکارا آزادی همهٔ دستگیر شدگان تظاهرات اعتراضی سه‌ماههٔ گذشته را خواستار شوند.

 

آزادی برای همهٔ زندانیان سیاسی، صنفی، و عقیدتی!

کارگران و زحمتکشان! با اتحاد عمل فراگیر و سازمان‌دهی اعتصاب، خیزش مردمی را تقویت کنید!

در راه پیوندِ جنبش اعتراضی کارگران با اعتصاب کسبهٔ خرد و متوسط، اعتراض‌های دانشجویی، و مبارزات زنان متحد و مصمم، بکوشیم

پیش به‌سوی تدارک و سازمان‌دهی اعتصاب‌های کارگری و اعتصاب  عمومی

پیش به‌سوی جبههٔ ضد دیکتاتوری برای استقرار آزادی، صلح، استقلال، عدالت اجتماعی، و برپایی جمهوری ملی و دموکراتیک!

 

حزب تودۀ ایران

۲۸ آبان‌ماه ۱۴۰۱

به نقل از «نامۀ مردم»، شمارۀ ۱۱۶۹، ۳۰ آبان ۱۴۰۱

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا