مسایل زنانمسایل سیاسی روز

رژیم ضد مردمی و سرکوبگر ولایی و کشتار وحشیانه کودکان و نوجوانان ایران بیانیه تشکیلات دموکراتیک زنان ایران در محکومیت تشدید کشتار مردم بی دفاع بویژه کودکان ایران

در سومین ماه اعتراض‌های سراسری مردم قهرمان میهن ما که با شعار سراسری «زن، زندگی، آزادی» پس از قتل فجیع مهسا امینی آغاز شد، تا کنون صدها نفر آماج گلوله‌های نیروهای انتظامی و امنیتی رژیم استبدادی ولایت فقیه قرار گرفته و جان باخته‌اند. در این سرکوب خونین، که هم‌اکنون در میهن ما جریان دارد، خشونت تکان‌دهنده و قتل فجیع کودکان و نوجوانان آتش خشم و نفرت توده‌ها از اعمال جنایتکارانهٔ رژیم فاشیستی در ایران را شعله‌ورتر کرده و موجب اعتراض ترقی‌خواهان و صلح‌دوستان جهان نیز شده است. همچنین، اعضای کمیته حقوق کودک سازمان ملل متحد (یونیسف) با انتشار بیانیه‌ای از رژیم ولایی ایران خواسته‌اند که خشونت علیه کودکان و نوجوانان را متوقف و حقوق اساسی آنها، از جمله حق برگزاری تظاهرات مسالمت‌آمیز، را به رسمیت بشناسد. یونیسف اعلام کرده است که گرچه آمار رسمی منتشر نشده است، تا کنون مشخص شده است که دست‌کم ۵۰ کودک و نوجوان در جریان اعتراض‌های اخیر ایران جان خود را از دست داده‌اند، که آماری دهشتناک است.

به گزارش هرانا، از بیست و ششم شهریور ۱۴۰۱ که اعتراض‌های سراسری در ایران آغاز شد، تا روز جمعه بیست و هفتم آبان، دست‌کم ۴۰۲ معترض به دست نیروهای سرکوبگر جمهوری اسلامی کشته شده‌اند. از این عده، دست‌کم ۵۸ نفر کودک و نوجوان زیر هجده سال بوده‌اند. برای درک گستردگی این جنایت‌های ضدّانسانی رژیم ولایی همین بس که بدانیم این کشتار وحشیانه در بیش از ۱۵۰ شهر کشور صورت گرفته است. به‌علاوه، هزاران دانشجوی دختر و پسر و معترضان دیگر ربوده شده‌اند و هم‌اکنون در بازداشتگاه‌های جمهوری اسلامی در سراسر کشور زیر شدیدترین شکنجه‌های جسمی و روانی قرار دارند.

رژیم اسلامی ایران نه‌تنها مسئولیت این کشتارها را به عهده نگرفته است، بلکه هر بار فریبکارانه و با دروغ‌های مشمئزکننده، کشتار کودکان و نوجوانان را به عامل تصادف، خودکشی، مسمومیت، یا به داعش منسوب کرده است تا به گمان خود چند صباحی بیشتر به عمر ننگینش ادامه دهد. در این کاروان جان‌باختگان، از ابوالفضل آدینه‌زاده، دانش‌آموز ۱۶ سالهٔ مشهدی دیده می‌شود که گزمگان ارتجاع در روز ۱۶ مهر ۱۴۰۱ با شلیک ۲۵ گلوله به شکم و سینه‌اش او را به قتل رسانده‌اند، تا کیان پیرفلک، کودک ۱۰ سالهٔ بی‌گناه اهل ایذه که در روزهای پایانی آبان با گلوله‌های سرکوبگران کشته شد و مادر دردمند او شجاعانه دست‌های خونین قاتلان او را افشا کرد.

علی‌رغم تهدید و فشارهای جمهوری اسلامی بر خانواده‌های کشته‌شدگان، این خانواده‌ها و به‌خصوص مادران کودکان جان‌باخته با دلیری و شجاعت کم‌نظیری به افشای جنایت‌های حکومت دیکتاتوری ایران می‌پردازند و سناریوهای نخ‌نما شده‌ٔ این حکومت جنایتکار را افشا می‌کنند.

کشتار وحشیانهٔ مردم به‌جان‌آمده از فقر و بیداد و ستم و نشانه گرفتن سینهٔ کودکان و نوجوانان این سرزمین با انواع سلاح‌های مرگ‌بار، بار دیگر ناتوانی و حقارت رژیم ولایی و چهرهٔ کثیف اسلام سیاسی در سرکوب خواست‌های انسانی مردم زحمتکش ایران را عیان ساخته است. جمهوری اسلامی ایران با گروگان گرفتن جنازهٔ قربانیانش (دزدی جنازه) و زیر فشار قرار دادن خانواده‌ها برای افشا نکردن حقیقت در ازای دریافت پیکر عزیزانشان و دفن شبانهٔ پیکر آنها، ثابت کرده است که برای حفظ حکومت ضدّمردمی و استبدادی خود می‌تواند و حاضر است به هر عمل رذیلانه‌ای دست بزند. ولی فقیه رژیم، دیکتاتور خون‌خواری که مردم امروز با فریاد رسای مرگ بر دیکتاتور در سراسر ایران حکومت استبدادی او را نشانه گرفته‌اند، اعتراض‌های مردمی را فریبکارانه به عوامل خارجی نسبت می‌دهد. اما این ترفندها همان‌گونه که نتوانست از سقوط دیکتاتوری سلطنتی جلوگیری کند، بی‌شک رژیم ولایی را نیز نجات نخواهد داد. در آینده‌ای نه‌چندان دور، با مبارزهٔ متحد نیروهای مترقی و مردمی و به‌ویژه پیکار شجاعانهٔ زنان مبارز ایران، رژیم ولایی نیز به زباله‌دان تاریخ افکنده خواهد شد.

تشکیلات دموکراتیک زنان ایران امروز ۲۰ نوامبر ۲۰۲۲، روز جهانی کودک، که مناسبتی جهانی برای پاسداشت حقوق کودکان در سراسر جهان است، بار دیگر توجه نهادها و سازمان‌های مترقی زنان را به فجایع هولناکی جلب می‌کند که هم‌اکنون در میهن ما جریان دارد. ما از این نیروها می‌خواهیم که با بازتاب دادن و افشای نقض فاحش حقوق کودکان در ایران، برای کوتاه کردن دست رژیم دیکتاتوری اسلامی ایران در کشتار مردم بی‌دفاع، به‌ویژه کودکان که آسیب‌پذیرترین گروه اجتماعی در ایران‌اند، تلاش کنند تا در رژیم اسلام‌گرای کودک‌ستیز و کودک‌کش ایران:

به کشتار کودکان پایان داده شود؛ از عادی‌سازی بازداشت کودکان و ارجاع آنان به کانون اصلاح و تربیت به‌جای مدرسه جلوگیری شود؛ به ارجاع کودکان و نوجوانان به مراکز روان‌پزشکی، صرفاً به دلیل ابراز نظر، پایان داده شود؛ و به زیر پا گذاشتن حقوق اولیه کودکان، از جمله با تحمیل نوع پوشش، پایان داده شود.

گسترده‌تر باد پیکار متحد زنان و مردان آزادی‌خواه و نیروهای میهن‌دوست و ترقی‌خواه مبارز در جنبش مردمی ایران برای رهایی از سلطهٔ استبداد ولایی، برپایی جمهوری ملی و دموکراتیک، و دستیابی به آزادی و عدالت اجتماعی!

 

تشکیلات دموکراتیک زنان ایران

 ۲۹ آبان ۱۴۰۱/ ۲۰ نوامبر ۲۰۲۲

ضمیمه:

تا اعلام آمار نهایی و رسمی از طرف نهادهای حقوق بشری، اسامی و مشخصات شماری از کودکان و نوجوانانی که تا کنون بر اثر شلیک گلوله یا ضربه‌های باتوم یا به شیوه‌های دیگر به دست مأموران سرکوبگر جمهوری اسلامی ایران جان باخته‌اند، به نقل از شبکه‌های اجتماعی و با استفاده از داده‌های درج شده در هرانا، ارگان خبری مجموعهٔ فعالان حقوق بشر در ایران، به این قرار اعلام می‌شود:

۱- زکریا خیال، ۲۹ شهریور ۱۴۰۱، پیرانشهر، ۱۶ ساله

۲- امین معرفت (معروفی)، ٣٠ شهریور، اشنویه، ۱۶ ساله

۳- سیدمهدی موسوی، ۳۰ شهریور، زنجان، ۱۶ ساله

۴- پدرام آذرنوش، ۳۱ شهریور، دهدشت، ۱۶ساله

۵- عبدالله محمودپور، ۳۰ شهریور، بالو ارومیه، ۱۶ ساله

۶- امیرمهدی فرخی‌پور، ۶ مهر، تهران، ۱۷ ساله

۷- محمدامین گمشادزهی، ۸ مهر، زاهدان، ۱۷ساله، فرزند عبدالحمید

۸- محمدرضا سروری، ۳۰ شهریور، شهرری، ۱۴ ساله، اهل افغانستان

۹- امید صفرزهی، ۸ مهر، ۱۷ ساله، زاهدان

۱۰- جابر شیروزهی، ۸ مهر، ۱۲ ساله، فرزند احمد، زاهدان

۱۱- امید سارانی، ۸ مهر، ۱۳ ساله، زاهدان

۱۲- سدیس کشانی (کاشانی)، ۸ مهر، ۱۴ ساله، زاهدان

۱۳- محمد رخشانی، ۸ مهر، ۱۲ ساله، زاهدان

۱۴- یاسر شاهوزهی، ۸ مهر، زاهدان

۱۵- امید نارویی، ۶ آبان، زاهدان، ۱۲ ساله، فرزند غلام نبی

۱۶- عادل کوچکزایی (بریچی)، ۶ آبان، زاهدان، ۱۴ ساله، فرزند محمد

۱۷- سارینا ساعدی، ۴ آبان، سنندج، ۱۶ ساله

۱۸- کومار درافتاده، ۸ آبان، پیرانشهر، ۱۶ ساله

۱۹- منا نقیب، ۱ آبان، سراوان، ٨ ساله، فرزند مراد

۲۰- جواد پوشه، ۸ مهر، ۱٢ ساله، فرزند احمد، زاهدان

۲۱- امیر نوروزی، ۳۰ شهریور، بندر انزلی، ۱۶ ساله

۲۲- پارسا رضادوست، اول مهر، هشتگرد، ۱۷ ساله

۲۳- امیرعلی فولادی، ۳۰ شهریور، اسلام‌آباد غرب، ۱۶ ساله

۲۴- سارینا اسماعیل‌زاده، ۳۰ شهریور، مهرشهر کرج، ۱۶ ساله

۲۵- نیکا شاکرمی، ۲۹ شهریور، تهران، دختر ۱۷ ساله‌ خرم‌آبادی که در تجمع ۲۹ شهریور در بلوار کشاورز تهران مفقود شده بود. جسد او روز ۸ مهر در سردخانهٔ کهریزک پیدا شد

۲۶- امیرحسین بساطی، ۹ مهر، کرمانشاه، ۱۵ ساله

۲۷- محمد اقبال نایب‌زهی (شهنوازی)، ۸ مهر، زاهدان، فاقد شناسنامه، ۱۶ ساله

۲۸- اسرا پناهی خانقاه، ٢١ مهر، اردبیل، ١۵ ساله، در اثر ضرب و جرح مأموران لباس شخصی در دبیرستان شاهد دچار خون‌ریزی داخلی شد و در بیمارستان فاطمی اردبیل جان باخت

۲۹- سیاوش محمودی، ٣ مهر، تهران، ١۶ ساله

۳۰- نیما شفق‌دوست، ١٣ مهر، ارومیه، ۱۶ ساله

۳۱- ستاره تاجیک، ٣١ شهریور، تهران، ۱٧ ساله

۳۲- سامر هاشم‌زهی، ۸ مهر، زاهدان، ۱۶ ساله

۳۳- یاسر بهادرزهی، ۱۳ آبان، خاش، ۱٧ ساله

۳۴- مبین میرکازهی، ۱۳ آبان، خاش، ١۴ ساله

۳۵- کیان پیرفلک، ۲۵ آبان، ایذه، ٩ ساله

۳۶- سپهر مقصودی، ۲۵ آبان، ایذه، ۱۴ ساله

۳۷- علی براهویی، ٨ مهر، زاهدان، ۱۱ ساله

۳۸- آرمین صیادی، ۲۰ مهر، کرمانشاه، ۱۵ ساله

۳۹- دانیال پابندی، ۲۵ آبان، سقز، ١٧ ساله

۴۰- بهاالدین ویسی، ۲۹ آبان، جوانرود کرمانشاه، ۱۶ ساله

به نقل از «نامۀ مردم»، شمارۀ ۱۱۶۹، ۳۰ آبان ۱۴۰۱

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا