مسایل حقوق بشرمسایل زنانمسایل سیاسی روز

نامه نرگس محمدی به جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر درباره تعرض جنسی به زنان زندانی

در روزهای اخیر متن نامه ای از خانم ”نرگس محمدی“ به جاوید رحمان گزارشگر ویژه سازمان ملل، دربارۀ وضعیت فاجعه بار زندان های حکومت جمهوری اسلامی و تعرض جنسی و آزار و اذیت زندانیان سیاسی زن منتشر شد که نظر به اهمیت آن ما متن این نامه را در اینجا منتشر می کنیم“

”جناب آقای جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر

۳ دی ماه ۱۳۸۹ در حیاط زندان اوین مورد تعرض، هتک حرمت و توهین‌های ماموران و مقامات زندان و امنیتی قرار گرفتم. ۴ دی ماه شکایتی را از داخل زندان زنجان ارائه کردم، اما قوه قضائیه غیر مستقل، جای شاکی و متهم را عوض کرد و من به ۲سال‌ونیم زندان و ۸۰ ضربه شلاق محکوم شدم و اکنون در حال سپری کردن این محکومیت هستم. پس از آزادی از زندان در ۱۷ مهر ۱۳۹۹، فعالیت علیه این نقض فاحش حقوق بشر را آغاز کردم و فعالیت مدنی و رسانه‌ای‌ام موجب طرح اتهام جدیدی علیه‌ام شد و‌ در پرونده‌ای دیگر به موجب این اتهام و سایر اتهامات به ۸ سال و دو ماه زندان و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شدم.

از سال ۱۳۸۹ تا ۱۳۹۸ در زندان اوین و بند امنیت ۲۰۹ و زندان زنجان شاهد روایت‌های متعدد و هولناکی از زنان زندانی مورد تعرض و تجاوز و هتک حرمت قرار گرفته شده، بوده و متاسفانه این روزها زنانی را در بند زنان زندان اوین دیده‌ام که مورد اذیت و آزار و تعرض حین بازداشت قرار گرفته‌اند.

یکی از آنها دختری است که حین بازداشت مورد تعرض وحشیانه ماموران قرار گرفته‌ بود و وقتی این دختر شکایتی کتبی علیه ماموران را به زندان ارائه کرد و خواهان حضور وکیل و فرستادن به پزشکی قانونی شد و ما نیز در بند زنان طی ۲ روز اعتراض و تجمع کردیم، او را از قرنطینه زندان به بند عمومی ما منتقل نکردند؛ بلکه روز ۵ آذر بعد از ۵ روز نگهداری در قرنطینه از اوین برده شد. این در حالی است که زنی دیگر که مورد اذیت و آزار جنسی در مقابل دختر بچه‌اش قرار گرفته اکنون در بند ما تحت فشار روحی و روانی شدید است. اینجانب به عنوان زنی که علیه تعرض ماموران حکومت شکایت کرده؛ اما ناباورانه به حبس محکوم شده‌ام و از نزدیک شاهد روایت دهها زن زندانی بوده و هستم از جنابعالی تقاضا دارم جهت تحقیق، پاسخگو کردن و محکومیت حکومت و جلوگیری از تداوم این شیوه غیرانسانی برای سرکوب زنان معترض و مخالف و مبارز اقدامی جدی و سریع نمائید.“

حزب تودۀ ایران ضمن محکوم کردن مجدد سیاست های وحشیانه و ضد انسانی گزمگان رژیم ولایت فقیه و آزار و شکنجه همه زندانیان سیاسی، عقیدتی و مدنی، خصوصاً زنان زندانی همه سازمان های مترقی و انساندوست جهان را به اعتراض علیه این سیاست های زندانی انسانی فرا می خواند.

به نقل از «نامۀ مردم»، شمارۀ ۱۱۷۰، ۱۴ آذز ۱۴۰۱

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا