مسایل حقوق بشرمسایل سیاسی روز

سانسور، سرکوب، و بازداشت روزنامه‌نگاران را متوقف کنید!

پس از کشته شدن ژینا- مهسا امینی، در بازداشتگاه ”گشت ارشاد“، خیزش سراسری اعتراض مردم میهن‌مان بر ضد ددمنشی‌های رژیم ولایت فقیه دامنه‌ای گسترده‌  یافت. با سانسور گزارش‌ها و خبرهای مرتبط با اعتراض‌ها و محدود ساختن و فیلترینگ اینترنت در ارتباط با رویدادهای این خیزش از سوی رژیم، خبرنگاران و روزنامه‌نگاران شریف و میهن‌دوست کشور‌مان مانند هنرمندان، ورزشکاران، و نویسندگان در مورد رفتارهای خشونت‌آمیز نیروهای امنیتی رژیم واکنش نشان دادند و نسبت به آن موضع‌گیری کردند. آنان با وجود دربر داشتن هزینهٔ سنگین این واکنش‌ها و موضع‌گیری‌ها برای زندگی و شغل و حتا حیات‌شان وظیفه خود دانستند که از سد سانسور و جعل‌ها و نبایدها عبور کرده با ابراز نظرهای خود و مردم در صحنه و اعلام همبستگی با معترضان و همچنین در میان گذاشتن مشاهده‌های‌شان از رویدادهای جاری در این زمینه با افکار عمومی، در غیاب همیشگی پوشش خبری‌ای شفاف از سوی رسانه‌های واقع در دایرهٔ سیاست‌های رژیم، جامعه را از سیر حوادث سرنوشت‌ساز میهن آگاه ساخته و می‌سازند. باوجود انجام وظیفهٔ انسانی و حرفه‌ای این خبرنگاران و روزنامه‌نگاران در اطلاع‌رسانی و آگاه کردن مردم از واقعیت‌های رویدادها، با فرمان مقام‌های عالی‌رتبه رژیم و با یورش وحشیانهٔ عوامل سرکوب که نام سربازان امام زمان را یدک می‌کشند تلاش‌های تحسین‌برانگیز آنان متوقف و از ادامه فعالیت های‌شان جلوگیری می شود. تعداد پرشماری از خبرنگاران و روزنامه‌نگاران در استان‌ها و شهرستان‌های مختلف بازداشت یا به‌اتهام  تبانی علیه امنیت کشور زندانی شده‌اند.

پاسخ مقام‌های قضائی و مسئولان زندان‌ها به پرسش و پیگیری وضعیت عزیزان بازداشتی یا زندانی از سوی خانواده‌های‌شان‌ ابراز بی‌اطلاعی از علت بازداشت یا مکان حبس‌شان بوده است. این بی‌خبری از وضعیت بازداشت شدگان، با توجه به سوابق جنایتکارانهٔ رژیم در شکنجه و کشتار آزادی‌خواهان نگرانی‌هایی به‌حق را برای خانواده‌های این اسیران به‌وجود آورده است.

در بین این خبرنگاران و روزنامه‌نگاران شجاع بازداشت شده اسامی چند تن از زنان روزنامه‌نگار که در حوزهٔ مسائل زنان مقاله می‌نویسند به‌چشم می‌خورد. تعدادی از این زنان روزنامه‌نگار فرزندانی دارند و مدتی است از فرزندان‌شان جدا مانده و از وضع‌شان  بی‌اطلاع‌اند یا مبتلا به بیماری‌ای هستند که به درمان و مراقبت پزشکی فوری احتیاج دارند.

رژیم واپسگرای حاکم بر میهن ما در ادامهٔ سیاست‌های ضد مردمی و ضد ملی خود بیهوده گمان می‌کند با قطع کردن ارتباطات اینترنتی، سانسور  کردن خبرها یا اخراج خبرنگاران و روزنامه‌نگاران و در بهترین حالت گرفتن تعهد از آنان که خبر و گزارش سانسور نشده را پخش نکنند می‌تواند فضای رعب و وحشت را در جامعه مستولی کرده و از این طریق به حیات ننگین خود ادامه دهد.

آزادی اندیشه و بیان، آزادی پوشش و دست‌رسی به اخبار سیاسی، اجتماعی، و فرهنگی بدون سانسور، حق بنیادی همه شهروندان و ازجمله روزنامه‌نگاران و از ارکان جامعه‌ای سالم و دموکراتیک است که در رژیم دیکتاتوری ولایت فقیه با خشن‌ترین شیوه‌ها نقض و سرکوب می‌شود.

آزادی خبرنگاران و روزنامه‌نگاران بازداشت شده که جز اطلاع‌رسانی و پوشش خبری دادن به رویدادهای جاری و مهم در این اوضاع حساس و سرنوشت‌ساز هیچ‌ گناهی دیگر نداشته‌اند، بدون اما و اگر و بدون هیچ‌گونه قید و شرطی یکی از خواست‌های بر حق جنبش ضد استبدادی و ضد دیکتاتوری مردم میهن ما است.

به نقل از «نامۀ مردم»، شمارۀ ۱۱۷۱، ۲۸ آذر ۱۴۰۱

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا