اعلامیه هامسایل سیاسی روز

در پی وقوع زلزلهٔ ویرانگر در ترکیه و سوریه، حزب تودهٔ ایران با مردم این دو کشور ابراز همبستگی می‌کند

وقوع زلزله‌های شدید در ترکیه و سوریه که جان هزاران نفر را گرفت و تخریب عظیمی در هر دو کشور به بار آورد، سبب اندوه عمیق حزب تودهٔ ایران شد. ما با مردم این دو کشور صمیمانه ابراز همدردی می‌کنیم. با غم و اندوه زیاد، شاهد صحنه‌های تکان‌دهندهٔ فروریزی ساختمان‌های مسکونی یکی پس از دیگری بودیم، حتی ساختمان‌های جدیدی که با توجه به آسیب‌پذیری جدّی آن منطقهٔ جغرافیایی که دقیقاً در محل تقاطع سه صفحهٔ تکتونیکی عمده واقع شده است، می‌بایست مطابق با استانداردهای مقاومت در برابر زلزله ساخته شده باشند.

مردم ایران با ویرانی‌های چنین زلزله‌هایی و سختی‌های عظیمی که قربانیان آن اغلب تا سال‌ها دچار آن هستند، به‌خوبی آشنا هستند. روز یکشنبه ۲۹ ژانویه [۹ بهمن]، در شهر خوی و اطراف آن، در استان آذربایجان غربی در شمال‌غربی ایران، درست در مرز با ترکیه، در پی فعالیت‌های لرزه‌ای مداوم زمین از پاییز گذشته، زلزلهٔ عظیمی رخ داد. خوشبختانه تعداد کشته‌شدگان در مقایسه با بزرگی زلزله حداقل بود، هرچند که در سرمای سخت زمستان، هزاران نفر مجروح، آواره، و بی‌خانمان و متحمل سختی‌های زیادی شدند.

به علت درگیری‌ها و ناامنی مداوم، فساد، بی‌لیاقتی و ناکارآمدی مقام‌های دولتی و رسمی، و نیز مانع‌تراشی‌ها و یاوه‌گویی‌های مقام‌ها و مسئولانی که تمرکز اصلی‌شان باید بر مددرسانی در چنین مواقع اضطراری باشد، پیامدهای این بلاهای طبیعی بدتر هم شده است.

محاصره و تحریم‌های آمریکا، در مورد سوریه در یک دهه گذشته- که ما آن را محکوم می‌کنیم و خواستار لغو فوری آن هستیم- نباید مانع کمک‌رسانی در این مواقع اضطراری یا ایجاد مزاحمت برای فعالیت سازمان‌های توانا و شایسته‌ای شود که خواهان مشارکت و کمک‌رسانی‌های ارزشمند هستند.

جامعهٔ جهانی و همهٔ نهادهای مسئول کمک‌رسانی وظیفه دارند که برای نجات جان آسیب‌دیدگان، تلاش برای جست‌وجو و نجات آنها، ارائهٔ خدمات پزشکی، تأمین غذا، پتو، پناهگاه و وسایل گرمایش، پاک‌سازی ویرانه‌ها، و کمک به بازسازی زیرساخت‌های حیاتی، هرچه زودتر و به طور شایسته به ملت‌های آسیب‌دیده کمک کنند. به علت ضرورت فوری رسیدگی به این وضعیت اضطراری انسانی حادّ در ترکیه و سوریه، همهٔ مسائل دیگر مرتبط با این دو کشور باید در اولویت بعدی قرار بگیرد.

حزب تودهٔ ایران از فراخوان حزب‌های کمونیست، سندیکاهای کارگری، سازمان‌های جوانان و زنان، و جنبش‌های صلح در ترکیه و سوریه برای بسیج فوری گروه‌های همبستگی و رساندن کمک به آسیب‌دیدگان این فاجعه آگاه است. ما از این فراخوان‌ها حمایت می‌کنیم و همبستگی کامل خود را با حزب‌های برادر- حزب کمونیست ترکیه، حزب کمونیست سوریه، و حزب کمونیست سوریه (متحد)- ابراز می‌کنیم. ما برای آنها در کمک کردن به قربانیان زلزله آرزوی موفقیت داریم. ما را در کنار خود بدانید.

در این روزهای تلخ و دشوار، ما صمیمانه به مردم ترکیه و سوریه تسلیت می‌گوییم و بار دیگر بر همبستگی خود با آنها تأکید می‌کنیم.

حزب تودهٔ ایران

۷ فوریه ۲۰۲۳ [۱۸ بهمن ۱۴۰۱]

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا