اعلامیه هاکارگران و زحمتکشانمسایل سیاسی روز

اطلاعیهٔ حزب تودهٔ ایران: حزب تودهٔ ایران از اعتصاب کارگران در ذوب آهن اصفهان، فولاد یزد و اعتراض‌های بازنشستگان پشتیبانی می‌کند!

با اتحاد عمل فراگیر به سوی تدارک و سازماندهی اعتصاب‌های کارگری!

 برپایهٔ گزارش‌های منتشره کارگران ذوب آهن اصفهان، مجتمع نیشکر هفت تپه و کارخانهٔ فولاد یزد در دو روز گذشته با اعتراض به وضعیت وخیم معیشتی دست به اعتصاب زدند.

در هفته‌های اخیر با سقوط ارزش پول ملی و رشد نرخ تورم، شکاف هزینه ـ دستمزد ژرفش یافته و معیشت طبقهٔ کاگر و زحمتکشان فکری و یدی با دشواری‌هایی به مراتب بیشتر از قبل روبرو گردیده، و لاجرم این وضعیت به گسترش اعتراض و اعتصاب‌های کارگری منجر شده است. در همین رابطه کارگران ذوب آهن اصفهان با برپایی اعتصاب خواستار افزایش دستمزد، اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل و توقف برنامهٔ آزا دسازی اقتصادی هستند. به دنبال این اعتصاب شامگاه شنبه ۶ اسفند ماه بیش از ۶۰ تن از کارگران توسط نیروهای امنیتی ربوده و بازداشت شدند. در بامداد روز یکشنه ۷ اسفند ماه نیز ده‌ها تن از کارگران با یورش گزمگان رژیم دستگیر گردیدند.

علاوه بر این طی روزهای اخیر کارگران و تکنیسین‌های صنعت برق، شماری از کارگران صنف نانوایان تهران، کارگران هفت تپه، کارگران فولاد یزد، کارگران برخی شهرداری‌های استان‌های مختلف و بازنشستگان و مستمری بگیران سازمان تامین اجتماعی در بسیاری از شهرهای کشور تجمع‌های اعتراضی و اعتصاب برپا کرده‌اند.

رشد و گسترش جنبش اعتراضی و اعتصاب‌های کارگری در این مرحله گذرا و موقتی نیستند. این اقدام‌ها بخشی از مبارزهٔ سراسری بر ضد دیکتاتوری حاکم بوده و در دورهٔ فروکش اعتراض‌های خیابانی نموداری از تداوم مبارزات مردمی با وجود اعمال سرکوب رژیم ولایت فقیه ارزیابی می‌شود.

با ادامهٔ اجرای جراحی اقتصادی و تحمیل بار بحران بر دوش کارگران و زحمتکشان، مراکز کارگری و واحدهای صنعتی ـ خدماتی از خشم و اعتراض انباشته است. از این‌رو گسترش اعتراض و اعتصاب‌های کارگری در چشم‌انداز تحول‌های صحنهٔ سیاسی میهن ما قرار دارد.

حزب تودهٔ ایران، حزب طبقهٔ کارگر ایران، با تمام توان از اعتصاب و اعتراض‌های رو به گسترش کارگری از مبارزات کارگران ذوب آهن اصفهان و دیگر واحدهای صنعتی، از اعتراض‌های پرستاران، فرهنگیان و بازنشستگان حمایت می‌کند. حزب ما حملهٔ نیروهای انتظامی و گارد ویژه به کارگران ذوب آهن اصفهان را محکوم کرده و خواهان آزادی فوری و بدون قید و شرط کارگران بازداشت شده و پایان دادن به فضای ارعاب در مراکز کارگری است.

کارگران و زحمتکشان با اتحاد عمل فراگیر برای حقوق صنفی و سیاسی خود پیکار کنید

کارگران در بند و همهٔ زندانیان سیاسی و عقیدتی را آزاد کنید

حزب تودهٔ ایران

۸ اسفند ماه ۱۴۰۱

به نقل از ضمیمۀ کارگری «نامۀ مردم» شمارۀ ۶۹، ۸ اسفند ۱۴۰۱

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا