کارگران و زحمتکشان

پیکار زحمتکشان برضد سرمایه‌داری، جنگ، و پایمال‌شدن امنیت شغلی!

اصلاحات دولت اوکراین حقوق پایه‌ای اشتغال را حذف می‌کند

دولت ولودیمیر زلنسکی به‌تازگی قانون کار جدیدی را تصویب کرده است که ابتدایی‌ترین حقوق کارگران اوکراینی را نقض می‌کند، اما رسانه‌های غربی آن را سانسور کرده‌اند. قانون “۵۳۷۱” حق مذاکرۀ دسته‌جمعی را برای شرکت‌های کوچک و متوسط، یعنی شرکت‌هایی با کم‌تر از ۲۵۰ پرسنل، حذف می‌کند. در این موارد دست کارفرمایان برای مذاکره دربارۀ دستمزد، ساعات کار، و شرایط قرارداد با کارگر به‌صورتی فردی باز است. برای داشتن تصوری واقعی از این وضع باید یادآور شد که در اوکراین ۷۰ درصد از کارگران در شرکت‌هایی کوچک و متوسط به‌کار اشتغال دارند.

قراردادهای “ساعات صفر”- قانون کار جدید همچنین قراردادهای موسوم به “ساعات صفر” را قانونی می‌کند. بر اساس این قانون کارفرمایان می‌توانند به‌میل خود کارگران را اخراج کنند.

با این روش، بسته به “تقاضا” و هر وقت مورد نیاز باشند، برای کارکنان تنها حداقل ۳۲ ساعت کار در ماه تضمین می‌شود. با این نوع قرارداد شرکت می‌تواند تا ۱۰ درصد نیروی کار داشته باشد. یکی از نکته‌های دیگر مربوط به اموال سندیکاهاست که دولت می‌تواند آن‌ها را مصادره کند و این خطر وجود دارد که سرانجام از سوی الیگارش‌ها خصوصی شوند [مصادرهٔ اموال سندیکاها پس از فروپاشی اتحاد شوروی در روسیه و دیگر جمهوری‌های آن اجرا ‌شد].

حمله به طبقۀ کارگر- بر اساس قانون “۵۳۷۱” کلیۀ شرایط کار به‌وسیلۀ قرارداد کار، به جای قرارداد جمعی با مذاکرۀ فردی با کارگر تنظیم خواهد شد. این امر قدرت و ظرفیت مذاکرۀ طبقۀ کارگر با کارفرمایان را بسیار تضعیف می‌کند. سندیکاها اعتراض می‌کنند که از روند تدوین و بحث دربارهٔ این قانون کنار گذاشته شده‌اند.

سازمان‌های سندیکایی در اوکراین هشدار می‌دهند قانون جدید نقش سندیکاهای کارگری را در نمایندگی و پشتیبانی از کارگران و حقوق کار از بین می‌برد.

نویسنده: اوریول ساباتا [به‌نقل و ترجمه از: ربلیون (Rebelión)].

اhttps://rebelion.org/la-reforma-laboral-de-zelenski-elimina-derechos-laborales-basicos/

 

زحمتکشان فرانسه علیه افزایش سن بازنشستگی مبارزه می‌کنند

در هفته‌های اخیر در کارزاری بی‌سابقه میلیون‌ها تن از زحمتکشان در سرتاسر فرانسه علیه برنامه اصلاحات بازنشستگی امانوئل مکرون به اعتصاب و تظاهرات اعتراضی اقدام کردند. اتحادیه “ث ژ ت”  دربارهٔ این کارزار پیش از هر چیز دیگر از حضور پرقدرت جوانان، کارمندان شرکت‌های کوچک، مسئولان و مدیران شرکت‌ها، و افرادی که برای نخستین بار در تظاهرات شرکت کردند ابراز خرسندی کرد. کارکنان آموزش و پرورش، کارگران بخش حمل و نقل، کارگران پالایشگاه‌ها و انبارهای بزرگ سوخت در شهر “نورماندی”، “برتاگنه”، و کارگران جنوب غربی کشور با اعتصابشان کارها را کاملاً تعطیل کردند. حزب کمونیست فرانسه از اعتصاب و تظاهرات کارگران و زحمتکشان و همچنین از مبارزهٔ اپوزیسیون درون مجلس [ائتلاف سیاسی جناح چپ به‌رهبری ژان لوک ملانشون]  و کمیته‌های محلی که در بسیاری جاهای فرانسه تشکیل شده‌اند حمایت و پشتیبانی می‌کند. فابین روسل، دبیر کل حزب کمونیست فرانسه، توضیح می‌دهد که این دو کارزار، خیزش توده‌ای مردم فرانسه بود. پیام این کارزارها و اعتصاب‌های بی‌سابقه و تظاهرات در شهرهای کوچک و متوسط، بیان‌کننده اراده استوار مردم فرانسه در دفاع از حق عادلانهٔ بازنشستگی است.

2,8 Millionen streiken gegen Rentenreform

[به‌نقل و ترجمه از: روزنامهٔ “عصر ما”، نشریهٔ حزب کمونیست آلمان( د. ک .پ)، بیست‌ویکم بهمن‌ماه ۱۴۰۱].

 

مطالبۀ به‌حق کارگران بخش خدمات حمل‌ونقل شهری در استکهلم، سوئد

اواسط بهمن‌ماه امسال با فراخوان دو سندیکای کارگری سه‌کو (Seko) و کمونال (Kommunal) که راننده‌ها و کارکنان حمل‌ونقل مترو و اتوبوسرانی شهری را در خود متشکل می‌کنند، صدها نفر در میدان مرکز شهر استکهلم، پایتخت سوئد، به تجمع و راهپیمایی اعتراضی به‌سوی ساختمان مرکزی اتحادیه سراسری سندیکاهای کارگری سوئد “LO” دست زدند. خواست کارگران، افزایش و همسان‌سازی دستمزدها متناسب با رشد قیمت کالاها، مواد غذایی، و اجاره‌خانه‌ها و افزایش کمرشکن نرخ تورم بوده است.

سوئد هم مانند دیگر کشورهای اروپای غربی با در پیش گرفتن سیاست جانبداری از “ناتو” در جنگ اوکراین و به‌تبع آن اختصاص بخشی بزرگ از بودجۀ کشور به امور نظامی، ناگزیر در ورطه بحران اقتصادی غلطیده است.

(گزارش دریافتی)

به نقل از ضمیمۀ کارگری «نامۀ مردم» شمارۀ ۶۹، ۸ اسفند ۱۴۰۱

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا