اعلامیه هامسایل زنانمسایل سیاسی روز

اطلاعیۀ حزب تودۀ ایران! اقدام جنایتکارانه رژیم علیه دختران دانش آموز انتقام‌گیری از خیزش «زن، زندگی، آزادی» است!

 

بر اساس گزارش های منتشر شده در رسانه های عمومی و شبکه های اجتماعی حملهٔ شیمیایی به مدرسه‌های دخترانه در قم از نهم آذر ۱۴۰۱ آغاز شد و خبرها رسیده در روزهای اخیر حاکی از آن است که در روز چهارشنبه ۱۰ اسفند، دانش‌آموزان ۲۶ مدرسه در شهرهای تهران، اردبیل، کرمانشاه، اصفهان، شاهین‌شهر، پردیس و فردیس مورد حمله‌های شیمیایی قرار گرفتند. شمار آسیب‌دیدگان این حملات جنایتکارانه مزدوران رژیم بین  ۹۰۰ تا ۱۲۰۰ نفر برآورد شده است. پس از انکار‌ها و تکذیب‌ها و آدرس غلط دادن‌های نهادهای گوناگون رژیم اسلامی، وزارت بهداشت و دادستان کل مسمومیت دانش‌آموزان دختر در شهرهای ایران، عمدی و سازمان‌یافته بودن این اقدام را تأیید کردند. این عمل غیرانسانی، بدون پیگرد قانونی کارگزاران و نهادهای انتظامی و امنیتی جمهوری اسلامی بیش از سه ماه است که بی وقفه ادامه دارد.  موج این حملات هدایت شده شب گذشته به دانشگاه بروجرد نیز رسید. بر اساس گزارش رسانه‌ها، عده‌ای از دانشجویان دختر خوابگاه بروجرد پس از استشمام گازی با بویی “عجیب” مسموم و به‌دلیل عوارض گوناگون مثل سرگیجه، تنگی‌نفس، استفراغ، درد، و عوارضی جز این‌ها، به بیمارستان منتقل شدند.

کانون صنفی معلمان ایران (تهران) روز ۱۰اسفندماه  ۱۴۰۱ بیانیه‌ای دربارهٔ این اقدام تازهٔ نیروهای ارتجاعی منتشر کرد. در این بیانیه، هدف از این ترور شیمیایی به‌درستی بازپس‌گیری دستاوردهای جنبش “زن، زندگی، آزادی” و ایجاد هراس بین دختران و خانواده‌های آن‌ها دانسته شده است.

این حرکت جنایتکارانه گزمگان رژیم برای ایجاد ترس و وحشت در میان دختران جوان و خانواده‌های آنان یادآور وقایع تلخ اسیدپاشی به دختران در اصفهان است.

کانون صنفی معلمان ایران (تهران) با تأکید بر عمدی بودن مسمومیت‌ها و با اشاره به پیامدهای مخرب آن می‌نویسد: “واقعیت این است که با حاکم شدن گفتمان نظامی-مداح بر نظام سیاسی کشور، زمینه برای اقدامات دیدگاه‌های واپس‌گرا در جامعه… فراهم شد. نیروهایی که قبلاً در مواردی برای دستیابی به برخی اهداف کوتاه‌مدت به‌کار گرفته شده [بودند] و میدان عمل می‌یافتند، اکنون خود را صاحب اختیار و میدان‌دار اصلی می‌دانند و با امنیت کامل جولان می‌دهند و امنیت خاطر [و] سلامت جسم و روان جامعه را به‌هیچ می‌انگارند و مترصد تحمیل و حاکم کردن باورهای واپس‌گرایانهٔ خود بر جامعه هستند… این همان آتش به‌اختیاری است که اکنون دامن نظام اجتماعی و سیاسی را گرفته است.”

اکنون، پس از پذیرش و اعلام عمدی و سازمان یافته بودن این حمله‌ها به مراکز آموزشی، ما نیز هم‌صدا با معلمان و فرهنگیان کشور خواستار پیگیری و روشن شدن موضوع، شناسایی و بازداشت متهمان، و رسیدگی فوری و مجازات عاملان و آمران این اقدام تروریستی هستیم.

حزب تودۀ ایران قاطعانه از مبارزه و خواست‌های به‌حق فرهنگیان کشور در عرصه‌های آموزش و تربیت جوانان و نوجوانان و دستیابی به زندگی سالم و شرافتمندانه حمایت می‌کند. اعمال خشونت و آسیب رساندن به نونهالان و جوانان کشور با هدف انتقام گیری از شرکت آنان در اعتراض‌های برحق مردمی در جنبش “زن، زندگی، آزادی” و ایجاد ترس و وحشت در میان دختران آزادهٔ کشور، حرکت ارتجاعی‌ای دیگر از سوی حکومت جمهوری اسلامی است که در مقابله با جنبش آزادی‌خواهی کشور به هر شیوهٔ ضدّانسانی و جنایتکارانه‌ای دست می‌زند. هدف “حفظ نظام” از دیدگاه ارتجاع مذهبی حاکم هر وسیله‌ای را برای آنان توجیه می‌کند، از سرکوب خیابانی و آزاد گذاشتن نیروهای آتش به‌اختیار گرفته تا ترور شیمیایی و موشک زدن به هواپیمای مسافربری [و حتی تلاش برای دستیابی به حد بالای غنی‌سازی اورانیوم و احتمالاً ساختن بمب هسته‌‌ای-] که در صورت لزوم، با ترفندهایی ریاکارانه و مخصوص به‌خودشان، موجه و ضروری جلوه خواهند داد.

حزب تودۀ ایران همگام با دیگر نیروهای مردمی، آزادی‌خواه، و عدالت‌طلب، اقدام ضدبشری و غیرانسانی حملهٔ شیمیایی به دختران محصل نوجوان و جوان کشور را محکوم می‌کند. باید با تلاش مشترک توطئه‌های جنایتکارانهٔ رژیم ولایت فقیه را درهم شکست و با پیکاری سراسری و متحد شرایط برای گشودن راه به سمت استقرار حکومتی ملی و دموکراتیک و استقرار آزادی و عدالت اجتماعی گشود.

 

حزب تودۀ ایران

۱۲ اسفند ۱۴۰۱

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا