کارگران و زحمتکشان

سندیکاهای کارگری شیلی: دستبرد به حقوق بنیادین کار باید متوقف شود!

مصاحبهٔ اورسولا فوئنتس (روزنامه‌نگار هفته‌نامۀ “اِل سیگلو”)  با “دیوید آکونیا”، رئیس کنفدراسیون متحد کارگران شیلی (سی یو تی)

پرسش: رئیس‌جمهور گابریل بوریک در دیداری که با رهبران شوراهای محلات داشت، خاطرنشان کرد که “به‌نظر می‌رسد که سیاست مردم را فراموش کرده است.” آیا شما فکر می‌کنید که کارگران از بحث قانون اساسی کنونی کنار گذاشته شده‌اند؟

پاسخ: در ۱۰ یا ۱۲ محور تشکیل‌دهندۀ [قانون اساسی جدید] صحبت از بهداشت، آموزش و بازنشستگی هست، اما موضوع کار وجود ندارد و این جای تأسف دارد، زیرا تمام نکات فوق با کار ارتباط تنگاتنگی دارند. و در حال حاضر در دنیای سیاسی صحبت از نقش کارگران و پیش از همه از نقش اساسی‌ای که کارِ شایسته باید داشته باشد، دشوار است. اما ما زیر ‌عنوان “سی یو تی” به مبارزه ادامه خواهیم داد تا  به این موارد، به‌ویژه به کارِ شایسته، با قاطعیت در قانون اساسی جدید توجه شود.

 

پرسش: برخی تحلیلگران می‌گویند که اگر قانون کار اصلاح نشود و بر حوزۀ سندیکایی تأکید نشود، درنتیجه سایر تغییراتی که قرار است انجام شود، به‌سختی مشخص می‌شوند. آیا شما هم چنین دیدگاهی را دارید؟

پاسخ: آنچه سی یو تی با پشتیبانی کارشناسانی در سطح خوآن سوماویا (وکیل و دیپلمات شیلیایی که در دوره‌هایی مختلف مدیرکل سازمان بین‌المللی کار بوده است) پیشنهاد کرده است، این است که آن‌ها و همچنین به‌رسمیت شناختن کار خانگی و تقویت مذاکرۀ جمعی، جمع‌گرایی، ایمنی و بهداشت در محل کار، به‌رسمیت شناختن حقوق کار برای اشکال جدید کار درنظر گرفته شوند.

 

پرسش: نظر شما در مورد طرح‌های اصلاح حقوق بازنشستگی و اصلاح مالیاتی که از سوی دولت ترویج می‌شود چیست؟

 پاسخ: ما به‌عنوان یک مرکز واحد کارگری معتقدیم که اصلاحات بازنشستگی به مذاکره با مدیران صندوق‌های بازنشستگی پایان نمی‌دهد، اما پیشرفتی است که به ما امکان می‌دهد حقوق بازنشستگی بهتری برای بازنشستگان فعلی و همچنین بازنشستگان آینده به وجود آوریم و به ارتقای حقوق بازنشستگان و رسمی بودن کار کمک می‌کند. ما ۱۰ سال است که در مورد انجام اصلاحات بازنشستگی بحث می‌کنیم و معتقدیم که اکنون باید انجام شود. این اصلاحات باید به‌سود بازنشستگان و جلوگیری از افزایش سن بازنشستگی باشد.

در مورد انجام اصلاحات مالیاتی، ما به‌عنوان سی یو تی درخواست کرده‌ایم که اَبَرثروتمندان مالیات بپردازند. در شیلی، مالیاتی که بیش از همه پرداخت می‌شود، مالیات بر ارزش افزوده است که همۀ ما می‌پردازیم. اما ثروت‌های بزرگ هستند که کم‌ترین مالیات را می‌پردازند. آن‌طوری‌که سیاست‌های نیروهای راست اتخاذ کرده‌اند، حمایت از ۳ درصد از جمعیت است که تمام ثروت را در دستان خود متمرکز می‌کنند، مالیات نپردازند و این امر اجازۀ پیشرفت‌ اجتماعی را نمی‌دهد.

 

پرسش: دیدگاه سی یو تی در مورد برنامۀ ۴۰ ساعت چیست؟

پاسخ: ما اعتراض زیادی به این ابتکار داریم و آن در مورد انعطاف کار، روزهای کار ماهانه، و ساعات کار است. ما معتقدیم که هر گونه انعطافی در زمان کار باید به‌دست کارگران باشد و برای این امر باید نظر سندیکا را نیز دربرگیرد، زیرا متأسفانه کارگران ضعیف‌ترین بخش در روابط کاری هستند و شرکت‌ها می‌خواهند با تحمیل انعطاف‌پذیری در بازار کار، قانون فعلی کار را پایمال سازد.

[به‌نقل و برگردان از هفته‌نامۀ “اِل سیگلو”، وابسته به حزب کمونیست شیلی، ۱۸ دی‌ماه ۱۴۰۱].

“En los 12 ejes constituyentes no se habla del tema trabajo”: Presidente de la CUT

به نقل از ضمیمه کارگری «نامۀ مردم» شمارۀ  ۷۰، ۷ فروردین ۱۴۰۲

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا