اعلامیه هامسایل سیاسی روز

پیام حزب تودهٔ ایران به رهبری حزب کمونیست آلمان به انگیزهٔ ۱۶ آوریل، سالروز تولد رفیق ارنست تلمان

رفقای گرامی رهبری حزب کمونیست آلمان!

شانزدهم آوریل، سالروز تولد رفیق ارنسْت تِلمان، پیکارگر بزرگ ضدفاشیست و رهبر مبارز وقت حزب کمونیست آلمان است. رفیق تلمان از اول سپتامبر ۱۹۲۵ میلادی تا تاریخ ۳ مارس ۱۹۳۳ که نازی‌ها او را دستگیر کردند، حزب کمونیست آلمان را نزدیک به هشت سال، در یکی از بحرانی­ ترین دوره ­های کشور آلمان و تا به قدرت رسیدن فاشیست ­ها، رهبری کرد. رفیق ارنست تلمان از جمله رفقا و شخصیت­ هایی بود که نامشان در صدر فهرستی بود که فاشیست­ها، شکارچیان انسان، برای دستگیری مبارزان تهیه کرده بودند. از همین رو، او را در نخستین فرصت ربودند و تحت بازجویی و شکنجه قرار دادند.

دژخیمانِ فاشیستِ گشتاپو رفیق تلمان را، پس از تحمل یازده سال اسارت در زندان­ها و اردوگاه ­های مرگ، در تاریخ ۱۸ اوت ۱۹۴۴ به فرمان آدولف هیتلر در اردوگاه بزرگ و مخوف بوخن والد تیرباران کردند و کشتند. سپس، بزدلانه اعلام کردند که رفیق تلمان در اثر بمباران هواپیماهای متفقین در جنگ کشته شده است. نازی ­ها پیکر رفیق را مخفیانه سوزاندند تا اثری از او به دست نیاید، غافل از آن که نام او و ایستادگی و پایداری او در برابر آدم‌خواران و دشمنان آزادی امروز نیز پس از گذشت نزدیک به ۸۰ سال از تیربارانش، الهام‌بخش کمونیست­ های آلمان، رفقای توده ­ای ­اش، و همچنین دیگر کمونیست­ ها در سراسر جهان است. جنبش کارگری آلمان به‌ راستی که از کوره‌ راه ­ها و گردنه­ هایی سخت و خونین گذر کرده است و فقط با پیکاری پُرهزینه و با فداکاری و از خود گذشتگی کم ­نظیر کمونیست­ های آلمانی توانسته است به راه خود ادامه دهد. قتل بزدلانه و رذیلانهٔ رزا لوکزامبورگ و کارل لیبکنشت در سال ۱۹۱۹ به دست جنگ ­طلبان و راست­گرایان افراطی و اعدام ارنست تلمان در سال ۱۹۴۴ به دست فاشیست ­ها را بی­ گمان می­ توان از تراژدی‌های بزرگ در جنبش کارگری آلمان برشمرد.  نیروهای واپس­گرا و مخالف آزادی در سراسر جهان با نیروهای آزادی­خواه و صلح ­طلب و پیکارگران جنبش کارگری در ستیزند. شیوه ­های ارتجاع و دشمنان آزادی در  برخورد با پیکارگران جنبش کارگری در همه جای جهان شبیه و همگون است. رفقا به یاد می‌آورند که ۴۰ سال پیش در چنین روزهایی، نیروهای امنیتی رژیم جمهوری اسلامی ایران برای بار دوم به حزب توده ایران، حزب طبقهٔ کارگر ایران، و شماری دیگر از نیروهای چپ و مترقی یورش بردند. در روز ۲۷ آوریل سال ۱۹۸۳، سپاه پاسداران و نهادهای امنیتی رژیم جمهوری اسلامی، در هماهنگی و همکاری با دستگاه­های امنیتی کشورهای امپریالیستی، به ویژه سیا، ام آی ۶ بریتانیا، موساد اسرائیل، و نیروهای امنیتی پاکستان و ترکیه، یورشی سراسری به حزب ما کردند. در این یورش، هزاران نفر از رفقای ما دستگیر و راهی زندان و شکنجه ­گاه ­ها شدند و بسیاری از آنان اعدام شدند. پیش از این نیز، نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی در تاریخ ۶ فوریه ۱۹۸۳ یورش دیگری به حزب ما کرده و بخش بزرگی از رهبران حزب را دستگیر و زندانی کرده بود.  هدف اصلی این یورش ضدکمونیستی اسلام‌گرایان مرتجع، نابود کردن حزب تودهٔ ایران و اندیشه‌های چپ و ترقی‌خواهانه و صلح‌دوستانه در ایران بود که در سال‌های پس از انقلاب به‌ویژه مورد استقبال گستردهٔ نسل جوان قرار گرفته بود. یورش به حزب ما در زمانی صورت گرفت که با عقب راندن نیروهای عراقی از ایران، حزب ما خواهان پایان دادن به این جنگ خانمان‌سوز شده بود، جنگی که مرتجعان حاکم بر ایران شش سال دیگر به آن ادامه دادند. این یورش و سرکوب خونین و دشواری‌های سیاسی و تشکیلاتی ناشی از آن نه‌فقط در تاریخ حزب ما، بلکه در تاریخ جنبش کارگری و کمونیستی جهان کم‌نظیر بود.

ولی همان­گونه که اعدام رفیق ارنست تلمان نتوانست جنبش کارگری آلمان را از حرکت بازدارد، رژیم جمهوری اسلامی نیز نمی­تواند سد راه مبارزه طبقهٔ کارگر و حزب تودهٔ ایران و آزادی‌خواهان ایران شود. جنبش اعتراضی مردم ایران در ماه­های اخیر با شعار ”زن، زندگی، آزادی “نشان داد که آزادی‌خواهی و عدالت‌طلبی در کشور ما از چه نیرویی بزرگی برخوردار است.

در آستانهٔ ۱۳۷مین سالگرد تولد رفیق ارنست تلمان، یاد او را گرامی می‌داریم.

زنده باد همبستگی پیکارگران جنبش کارگری در سراسر جهان!

زنده باد همبستگی رفیقانه میان حزب کمونیست آلمان و حزب تودهٔ ایران!

با درودهای گرم،

حزب توده ایران ۱۰ آوریل ۲۰۲۳

به نقل از «نامۀ مردم» شمارۀ  ۱۱۷۹، ۲۱ فروردین ۱۴۰۲

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا