مسایل بین‌المللی

بیانیهٔ کمیتهٔ مرکزی حزب کمونیست سودان: خطاب به مردم سودان!

درگیری مسلحانهٔ شدید و خشونت‌آمیز نظامی بین فرماندهان ارشد کمیتهٔ امنیتی “رژیم نظامی حاکم” و نیروهای وابسته به آن مردم ما را با خطر دم‌افزونی روبرو ساخته و در معرض فزون‌خواهی نیروهای ضد انقلاب و خون‌ریزی‌ای هرچه بیشتر قرار می‌دهد. این درگیری نتیجهٔ انحراف نیروهای نظامی و غیرنظامی متحد “رژیم نظامی حاکم” است که از ابتدای انقلاب سودان در فروردین‌ماه ۱۳۹۸ تا کنون از رهبری و ادارهٔ کشور به‌وسیلهٔ نمایندگان واقعی مردم مانع شده‌اند.

خشونت ادامه‌دار و واکنش‌هایی تلافی‌جویانهٔ این درگیری مسلحانه توده‌های مردم مقاوم سودان را که برای تداوم انقلاب و دستیابی به حاکمیت مدنی‌ای دموکراتیک و فراگیر همچنان مبارزه می‌کنند مورد تعدی قرار می‌دهد. با ترک مخاصمهٔ بی‌درنگ و توقف همه‌جانبه در تبادل آتش و خروج ارتش و شبه‌نظامیان از شهرها، روستاها، و دور شدن آنان از محل‌های تمرکز شهروندان در منطقه‌های روستایی راه بازگشت به زندگی عادی است

آنچه اکنون دارد رخ می‌دهد ادامهٔ درگیری بر سر به‌دست گرفتن قدرت و ثروت کشور است که از سوی برخی قدرت‌های فرامرزی تشویق شده و به‌وسیلهٔ گروه‌های مسلح وابسته به این قدرت‌ها اجرا می‌گردد. آغاز خونین این درگیری‌ها و ادامه ‌یافتن آن‌ها که به سراسیمگی و هراس‌آفرینی بین شهروندان می‌انجامد همان چیزی است که پیش از این حزب ما بارها نسبت به آن هشدار داده است.

حزب کمونیست سودان در این وضعیت انحلال سریع همهٔ گروه‌های میلیشیا، جمع‌آوری سلاح‌های پراکنده در شهرها و منطقه‌های روستایی، و تشکیل دوباره ارتش رسمی و ملی متحد را فوری و اضطراری می‌بیند.

حزب کمونیست سودان اتحاد مردم سودان، همه نیروهای ملی، نیروهای مترقی و کمیته‌های مقاومت پیرامون حفظ دستاوردها و نیل به هدف‌های انقلاب، بازگرداندن صلح، امنیت و ثبات را خواستار است. این خواست بهنگام تنها راه برون‌رفت از بحران پیش‌آمده و بازپس‌گیری انقلاب و تثبیت حاکمیت مردم در وضعیت کنونی است.

مردم خواهان آزادی، صلح، عدالت، و حکومتی غیرنظامی هستند.

حزب کمونیست سودان در این ارتباط  در بیانیهٔ خود از مردم می‌خواهد در حفاظت از محله‌ها و منطقه‌های مسکونی بکوشند. حزب کمونیست سودان همچنین از مردم جهان، نیروهای دموکراتیک و حزب های کمونیست می‌خواهد که پرچم‌های همبستگی با پیکار مردم سودان را به‌اهتزاز درآورند و مداخله‌های نیروهای فرامرزی‌ که ضد انقلاب شکوهمند دسامبر هستند را مهار کنند.

این بیانیه در تاریخ ۲۶ فروردین‌ماه ۱۴۰۲ در نشست کمیته مرکزی حزب کمونیست سودان به تصویب رسید.

به نقل از سایت حزب تودۀ ایران

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا