اعلامیه هامسایل زنانمسایل سیاسی روز

بیانیۀ حزب تودۀ ایران: “حجاب اجباری” نقض آشکار حقوق و آزادی‌های دموکراتیک زنان میهن ماست و باید با آن مبارزه کرد! حزب تودۀ ایران ادامۀ حمله‌های شیمیایی جنایتکارانهٔ مزدوران رژیم به دانش‌آموزان دختر، مدارس و خوابگاه‌های دختران را شدیداً محکوم می‌کند!

حکومت جمهوری اسلامی در تلاش برای بازگرداندن اوضاع کشور به قبل از شروع جنبش مردمی “زن، زندگی، آزادی”، کارزاری گسترده به‌منظور استیلای دوبارهٔ فضای گشت ارشادی بر جامعه و تجدید رویکردها و رفتارهای ضد شأن انسانی زنان و دختران کشور به‌هدف تحمیل مجدد حجاب اجباری دست به‌کار شده است. این تحمیل خشن و غیراخلاقی‌ که طی ماه‌های اخیر به‌همت مبارزۀ دلیرانۀ زنان و دختران میهن‌مان درواقع رژیم ارتجاع را به‌چالش‌هایی جدی طلبیده شد و با بی‌اعتنایی بخش گسترده‌ای از جامعه رو به‌رو گردید واکنش علی خامنه‌ای را برانگیخت و او در یکی از سخنرانی‌های اخیرش بی‌حجابی را “حرام شرعی و سیاسی” خواند و از دستگاه​های نظارتی خواست تا با آن “هوشیارانه” برخورد کنند. در پی فرمان “رهبر” ارتجاع، شماری از ائمهٔ جمعه​ و مسئولان ستاد امر به‌معروف، و جنایتکارانی مانند حسین شریعتمداری، شکنجه‌گر معروف و سردبیر “کیهان” تهران از مزدوران حکومتی خواستند تا برای برخورد با زنان بی​حجاب به‌صورت “آتش به‌اختیار” عمل کنند.

حق زنان برای انتخاب پوشش، حق بشری‌ای ابتدایی است که در چهل‌وچند سال گذشته همراه بسیاری از حقوق دیگر از زنان میهن‌مان سلب شده است. سیاست “حجاب” اجباری تحمیلی سران رژیم درعین‌حال نمادی روشن از ماهیت عمیقاً ارتجاعی و ضد مردمی حکومتی است که ادامۀ حیاتش را در سرکوب خشن و خونین دگراندیشان و تحمیل نظرات قرون‌وسطایی‌اش بر بیش از نیمی از جمعیت کشور ما می‌داند.

در هفته‌های اخیر دستگاه‌های امنیتی رژیم و قوهٔ قضائیه شماری از چماقداران را در کسوت “آمران به معروف و ناهیان از منکر” به‌هدف اذیت و آزار زنان بدون حجاب به خیابان‌ها و مراکز عمومی  اعزام کرده‌اند و به‌موازات آن مجلس شورای اسلامی  رژیم نیز به‌منظور تدوین قانونی برای محروم کردن “زنان بی​حجاب” از خدمات اجتماعی به تکاپو افتاد.

احمدرضا رادان، فرمانده کل نیروی انتظامی هم روز ۱۹ فروردین‌ماه اعلام کرد: ‌”بر این باور هستیم که بانوان ایران اسلامی بانوان عفیفی هستند و به سلامت جامعه توجه دارند و مسئلهٔ حجاب یک موضوع اجتماعی است و همه سرریزهای اجتماعی به نوعی پیوند انتطامی پیدا می‌کند و همکاران بنده از شنبه آینده ۲۶ فروردین‌ماه در سه حوزهٔ معابر عمومی و خودرو و اماکن و با اعلام خبر قبلی در این ۳ حوزه ورود خواهند کرد. از شنبه هفتهٔ آینده افرادی که در معابر عمومی، خودرو و یا در اماکن تجاری اقدام به کشف حجاب کنند با اسناد و مدارک به محاکم قضایی معرفی می‌شوند. …”  باوجود همهٔ این تهدیدها و به‌راه افتادن مزدوران رژیم در خیابان‌ها برای ارعاب زنان میهن‌مان، زنان مبارزۀ دلیرانه‌شان را علیه حجاب اجباری ادامه می‌دهند.

در روزهای اخیر همچنین دوباره اخباری بسیار نگران کننده از حمله‌های شیمیایی گستردۀ مزدوران رژیم به مدارس دخترانه، دانش‌آموزان دختر، و خوابگاه‌های دختران منتشر شد. حمله‌های شیمیایی به مدرسه‌های دخترانه  ماه‌هاست که به شکل انتقام‌جویی رژیم از شرکت گستردۀ دانش‌آموزان دختر در جنبش “زن، زندگی، آزادی” از نهم آذرماه ۱۴۰۱ در قم آغاز شد و سپس در اسفندماه دانش‌آموزان ۲۶ مدرسه در شهرهای تهران، اردبیل، کرمانشاه، اصفهان، شاهین‌شهر، پردیس، و فردیس هدف قرار داد. بر اساس آمار غیررسمی، شمار آسیب‌دیدگان این حمله‌های جنایتکارانهٔ مزدوران رژیم بیش از ۱۲۰۰ نفر برآورد شده است. حزب تودۀ ایران این عمل جنایتکارنه مزدوران رژیم را که حتماً باید با تأیید سران رژیم سازمان‌دهی شده باشد را به‌شدت محکوم می‌کند.

همان‌طور که در اسناد هفتمین کنگرۀ حزب تودۀ ایران آمده است رژیم ولایت ‌فقیه با نقض خشنِ حقوق زنان میهن ما، برنامهٔ تبعیض جنسیتی و طبقاتی هدفمندی را به‌سود لایهٔ‌ مسلطِ طبقهٔ سرمایه‌دارِ ایران به ‌پیش برده ‌است. اِعمال این تبعیضِ طبقاتی و جنسیتی شرایطِ بسیار ناگواری را در جامعه به وجود آورده است که از آن جمله است تشدیدِ استثمار و فقرِ هرچه بیشترِ زنان به‌ویژه زنانِ لایه‌های محروم. برنامه‌ریزی فوری برای رفع این تبعیض‌ها ازجمله مهم‌ترین عرصه‌های مبارزهٔ نیروهای انقلابی و مترقی و آزادی‌خواه و حکومتِ ملّی و دموکراتیکِ است. ازاین‌روی، حزب تودهٔ ایران خواست‌های برنامه‌ای خود در زمینهٔ حقوق و آزادی‌های زنان را به‌این شرح مطرح می‌کند:

  • رفع حجاب اجباری، و آزادی انتخاب پوشش برای همهٔ زنان ایران بدون استثنا؛
  • الغای بی‌درنگ همهٔ قوانین مغایر با شئون اجتماعی و انسانی زنان؛
  • رفع همهٔ اَشکال تبعیض و خشونت علیه زنان از راه تصویب قوانین حمایتی و گسترش گفتمان رفع انواع خشونت در جامعه و پیوستن به کنوانسیون جهانی منع خشونت؛
  • سلب قیمومیت مردان بر زنان، سلب حق چندهمسری و حق طلاق یک‌جانبه از مردان؛
  • غیرقانونی کردن “کودک همسری”؛
  • الغای همهٔ قوانین مرتبط با جداسازی جنسیتی و الغای محدودیت‌هایی که به‌صورت قانون بر سر راه تحصیل، کار، ورزش، و هنر زنان ایجاد شده…

مبارزۀ گسترده با تشدید فشار برای اعمال “حجاب اجباری” در کنار مبارزه با  ادامۀ حمله‌های شیمایی به مدارس و دانش‌آموزان کشور وظیفه‌ای فوری و مهم برای همه نیروهای مترقی و آزادی‌خواه کشور است. همان‌طور که تجربهٔ ماه‌های اخیر نشان داده است، فقط با اعتراض گسترده و هماهنگ مردم است که رژیم ولایت فقیه را به عقب نشینی می‌توان مجبور کرد.

درود آتشین به مبارزۀ زنان میهن علیه حکومت استبدادی و همه سیاست‌های زن‌ستیزانه و غیر انسانی‌اش.

 

حزب تودۀ ایران

۳۱ فروردین‌ماه ۱۴۰۲

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا