مسایل زنانمسایل سیاسی روز

طرح برخورد با کشف حجاب و پلمب واحدهای صنعتی

کوشش مذبوحانهٔ حکومت جمهوری اسلامی برای مقابله با مقاومت دلیرانهٔ زنان علیه حجاب اجباری محکوم به‌شکست است. این‌طرح نه‌تنها با ایستادگی دختران و زنان به‌شکست انجامیده، بلکه به‌نارضایتی گسترده درمیان کسبهٔ خُرد، خویش‌کارفرمایان، و کارکنان واحدهای صنفی اعم از کارگر، فروشنده، و کارمند دامن‌زده و مخالفت با ارتجاع و دیکتاتوری را بیش‌ازپیش به‌ژرفای جامعه سوق می‌دهد.

خیزش ”زن زندگی آزادی“ و مبارزه مردم علیه دیکتاتوری حاکم باوجود توطئه‌های رنگارنگ دستگاه‌های حکومتی و ارگان‌های امنیتی به‌شکل‌های گوناگون ادامه دارد. هم‌زمان با اعتراض و اعتصاب‌های کارگری در صنایع پتروشیمی و دیگر رشته‌های صنعتی- خدماتی، پیکار دلیرانهٔ دختران و زنان میهن ما علیه حجاب اجباری و تبعیض جنسیتی- طبقاتی هرروز گسترده‌تر می‌شود. از اواسط فروردین‌ماه سال جاری رژیم با اعلام اجرای طرح برخورد با کشف حجاب تلاش ورزید بر مقاومت زنان علیه تبعیض‌های جنسیتی و حجاب اجباری غلبه کند. یکی از این اقدام‌ها پلمب واحدهای صنفی، مراکز تفریحی و گردشگری، هتل‌ها، میهمان‌سراها و فروشگاه‌ها بوده ‌است. یکی از آخرین برآوردهای آماری که از سوی روزنامه شرق انتشار یافته نشان می‌دهد از اواخر فروردین‌ماه امسال تا اوایل اردیبهشت‌ماه بیش از دو هزار واحد صنفی در سراسر کشور پلمب شده ‌است. پلمب واحدهای صنفی به‌بهانهٔ عدم رعایت حجاب یا مشارکت در کشف حجاب طیفی گسترده‌ از مشاغل و اصناف را شامل می‌شود. عمده ‌واحدهای صنفی‌ پلمب شده به واحدهای کوچک و متوسط متعلق است که در قیاس با تجار بازار و واحدهای صنفی بزرگ درآمدهایی بسیار کم‌تر دارند. نمونه‌هایی دراین زمینه می‌توان ذکر کرد: در تهران و کرج دایرهٔ نظارت بر اماکن عمومی اعلام ‌کرد هر واحد صنفی‌ای که حجاب را رعایت نکند به‌دلیل تخلف صنفی توسط این دایره پلمب می‌شود. ده‌ها رستوران، کافه و فروشگاه لباس به‌همین دلیل در تهران و کرج پلمب شدند. در گزارش دیگری اعلام شد چند کافه و رستوران در شهرهای شیراز، تبریز و مشهد با دستور مقام‌های قضایی به‌دلیل مشارکت در کشف حجاب پلمب شدند. یک داروخانه در شهر آمل به دلیل “کشف حجاب و هتک حرمتِ آمر به معروف” پلمب گردید. در جزیره قشم امام‌جمعه این جزیره همراه با عده‌ای از اوباش به پاساژها و اماکن عمومی و تفریحی رفت و “خودسرانه” دستور پلمب چند واحد صنفی را صادر کرد. این واحدهای صنفی محل درآمد چندین ده کارگر، کارمند و فروشنده بودند که همگی فاقد قرارداد رسمی یا بیمه هستند و با پلمب محل کارشان از دسترسی به درآمد ناچیز روزانه محروم شدند. به‌گزارش خبرگزاری ایلنا، در شهر دزفول اماکن تفریحی و گردشگری تعطیل و فروشگاه‌های فعال در این مراکز پلمب شدند. علت این تعطیلی را خبرگزاری ایلنا “رعایت ‌نشدن حجاب و رقص خانم‌های بی‌حجاب” عنوان کرده‌ است. در شهر  سنندج کافه‌گالری مشهور طهران به‌دلیل آنچه همکاری و مشارکت در کشف حجاب نامیده ‌شد تعطیل و چند کارمند آن بیکار شدند. همچنین به‌گزارش همشهری آنلاین در بابلسر مطابق اطلاعیه روابط عمومی ستاد امر به معروف و نهی از منکر ۶ واحد صنفی به‌علت رقص خانم‌ها و بی‌حجابی پلمب گردیدند. در بندر بوشهر به‌دستور معاون دادستانی استان بوشهر ۵ واحد صنفی پلمب و صاحبان فروشگاه‌ها تهدید به جریمه نقدی نیز شدند. اعتمادآنلاین نیز از قول مدیرکل صمت استان گیلان از برخورد با بی‌حجابی خبرداده و نوشت: “بیش از ۵ واحد صنفی در رشت به‌علت عدم رعایت عفاف و حجاب پلمب شدند.” به‌عنوان نمونه‌ای دیگر، روزنامه شرق از پلمب موقت مجتمع تجاری آپل در تهران خبر داد که مطابق آن بیش از ۴۵۰ واحد تجاری در این مجتمع تعطیل شده و حداقل ۱۵۰۰ فروشنده، کارگر خدماتی، کارگر ترابری، راننده و نگهبان شغل خود را از دست دادند.

پلمب واحدهای صنفی تأثیر مستقیم بر زندگی و امنیت شغلی صدها هزار تن از کارکنان بخش خدمات در سراسر کشور اعم از کارگر و کارمند دارد. تعطیلی فروشگاه‌ها سبب بیکاری جوانان دختر و پسری می‌شود که به‌عنوان فروشنده، راننده، آشپز، پیشخدمت، حسابدار و کارمند در این واحدها به‌کار اشتغال دارند. این لایه از زحمتکشان بخش خدمات به‌طورعمده از قراردادهای قانونی و رسمی، بیمه، حق بازنشستگی و دیگر مزایای قانون کار محروم هستند و پلمب واحدهای صنفی به‌معنای تحمیل فقر به ‌آنان است. نکته بسیار پراهمیت اینجاست که با وجود چنین شرایطی این لایه‌ از زحمتکشان از سیاست رژیم در خصوص برخورد با زنان شجاع به‌هیچ‌وجه مرعوب نشده و همواره در مسئلهٔ مقاومت زنان علیه حجاب اجباری درکنار آنان باقی مانده‌اند.

با پلمب هرفروشگاه و واحد صنفی صدها فروشنده، کارگر و میهماندار و نظایر آن بدون داشتن پشتوانهٔ مالی منبع درآمدشان را از دست داده و با ضربه‌های واپس‌گرایان به ‌درهٔ فقر پرتاب می‌شوند. مقاومت علیه ارتجاع و حجاب اجباری مبتنی بر خواست و ارادهٔ مردم میهن ما به‌ویژه دختران و زنان است. طرح برخورد با کشف حجاب و پلمب واحدهای صنفی هرگز نمی‌تواند ارادهٔ مردم ما و پیشاپیش آنان زنان ایران را درهم بشکند. زنان دلیر میهن ما با مقاومت در برابر حجاب اجباری رژیم را به‌زانو درخواهند آورد. این مقاومت باید با اعتراض زحمتکشانی که با پلمب واحدهای صنفی درآمد و امنیت شغلی‌شان را از دست می‌دهند پیوند خورده و تقویت جنبش زن زندگی آزادی را موجب گردد.

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا