کارگران و زحمتکشانمسایل سیاسی روز

کارزار حزب تودهٔ ایران در روز جهانی کارگر جلب همبستگی با: مبارزهٔ کارگران و زحمتکشان ایران و خیزش زن، زندگی، آزادی

به‌مناسبت بزرگداشت اول ماه مه، روز جهانی کارگر، اعضا و هواداران حزب تودهٔ ایران در کارزارهایی گسترده چهره‌هایی از مبارزهٔ حق‌طلبانه کارگران و زحمتکشان و زنان دلیر ایران علیه دیکتاتوری حاکم را به‌ افکارعمومی، حزب‌های کمونیست، حزب‌ها و سازمان‌های چپ، نیروهای ترقی‌خواه، سندیکاها و اتحادیه‌های کارگری و دیگر نهادهای مردمی منتقل کرده و در میدان‌ها و خیابان‌ها در کشورهای مختلف نیز به‌نمایش گذاشتند.

توده‌ای‌ها با شرکت در مراسم و جشن‌های روز جهانی کارگر با برپایی غرفه‌هایی برای، گردهمایی‌های مختلف، میز کتاب، و راهپیمایی،  سیاست‌های جمهوری اسلامی ازجمله سرکوب و بازداشت و زندانی کردن کارگران، فعالان سندیکایی، زنان، دانشجویان، و جوانان افشا کردند و بر اهمیت ابراز همبستگی حزب‌ها و نیروهای کمونیست، چپ و ترقی‌خواه و اتحادیه‌های کارگری با جنبش مردمی جاری در میهن‌مان تأکید کردند. این کارزارها که با استقبال روبرو شدند بخشی از پیکار حزب ما در جلب همبستگی بین‌المللی نیروهای ترقی‌خواه و دمکرات جهان با مبارزه مردم ایران علیه دیکتاتوری حاکم و مداخله‌های امپریالیسم بوده است. از این کارزارها در روز جهانی کارگر گزارش‌هایی کوتاه در زیر به خوانندگان “نامهٔ مردم” داده می‌شود.

 

آلمان:

برلین – راهپیمایی سنتی اول ماه مه امسال از میدان سازمان ملل متحد شروع شد. احزاب، سندیک1181-Mayday-Berlinاها و تشکل های مختلف با حمل پلاکاردهایی که در ان خواست زحمتکشان و همچنین مخالفت با سیاست های آلمان مخصوصا در رابطه با جنگ اوکرایین، محیط زیست و تورم بالا بود. موج خروشان شرکت کنندگان در صفوف فشرده و همدل با پلاکاردهای مختلف و با حضور جوانان و زنان و مردان مصمم همراه با خواندن سرودهای انقلابی بسیار تاثیر گذار و تجسم شعار امسال راهپیایی اول ماه مه «همبستگی خلل ناپذیر» بود. امسال هم رفقا و هواداران حزب توده ایران همچون سال های قبل در راه پیمایی سنتی اول ماه مه با حمل پلاکاردهایی با شعار «خجسته باد اول ماه مه» و… در کنار نیروهای مترقی در برلین شرکت کردند. این راهپیمایی تا میدان الکساندر روبروی روتز راتهاوس، شهرداری قرمز، ادامه داشت. در این میدان غرفه های مختلف با برپایی میز کتاب مشغول بحث و گفتگو بودند. میزهای فروش مواد غذایی هم در کنارشان مشغول پذیرایی بودند.

رفقای برلین از صبح زود برای برپایی میز کتاب عازم محل شده بودند. تزیین داخل و بیرون چادر حزب با شعارهای روز بسیار گیرا و جالب بود. چادر با شعارهای: زنده باد اول ماه مه، آزادی همه زندانیان سیاسی، چاره رنجبران وحدت و تشکیلات است و دیگر شعارهای حزبی تزیین شده بود. عکس رفقای جان باخته حزب، سند زنده‌ای از جنایت‌های رژیم جهل و جنایت، هم در پشت چادر حزب بسیار تاثیرگذار بود.

میز حزب مملو از کتاب های تازه منتشر شده از انتشارات حزب بود. نامه مردم، ویژه نامه اول ماه مه، و همچنین اعلامیه کمیته مرکزی حزب توده ایران به مناسبت اول ماه مه، به زبان های فارسی و آلمانی در اختیار بازدیدکنندگان از میز گذاشته می شد. رفقای مسئول میز با خوشرویی از مراجعه کنندگان استقبال می‌کردند و به سوال‌های آنها جواب می‌دادند.

چادر حزب همانند سال‌های پیشین محل تجمع رفقا، و دوستداران و ایرانیان علاقمند بود.

کُلن– اعضا و هوادارن حزب در شهر کلن آلمان با برپایی میز کتاب و غرفه حزب حضوری فعال در مراسم روز جهانی کارگر داشتند. در غرفه حزب پلاکادرها و پرچم‌های حزب همراه با شعارهای محوری ازجمله: “باهم به‌سوی تشکیل جبهه واحد ضددیکتاتوری برای آزادی، صلح، استقلال، عدالت‌ اجتماعی، و برپایی جمهوری ملی و دمکراتیک” تزیی1181-Mayday-Cologneن‌ شده ‌بود. شماری زیادی از غرفه حزب دیدن کردند. همچنین رفقای توده‌ای در راهپیمایی اول ماه مه که از سوی سندیکای بزرگ “د.گ.ب” سازمان‌دهی شده‌ بود شرکت‌ کردند. در این راهپیمایی شعارهایی بر ضد ادامهٔ جنگ اوکراین و بر ضد استلاف نظامی “ناتو” داده‌ شد. راهپیمایی امسال بسیار گسترده و باشکوه بود. درجریان راهپیمایی اعلامیه‌های حزب تودهٔ ایران به‌مناسبت اول ماه مه و مبارزه زنان علیه حجاب اجباری به زبان‌های آلمانی و فارسی بین راهپیمایان و پس از آن در محل غرفه حزب بین حاضران توزیع می‌شد. غرفه حزب تودهٔ ایران در شهر کلن منادی جلب همبستگی با مبارزه کارگران و خیزش زن، زندگی آزادی بود.

هامبورگ – بعد از گذشت سه سال پاندمی و محدودیت‌های اعمال‌شده امسال رفقای حزبی در هامبورگ با برپایی میز کتاب حزب و حضور فعال در جشن بزرگداشت  روز کارگر، در جلب همبستگی نیروهای مترقی و اتحادیه‌های کارگری این شهر بزرگ با مبارزات کارگران و جنبش زن، زندگی، آزادی فعالیت داشتند. امسال بعد از راهپیمایی یک‌ساعته و تجمع در محل برگزاری مراسم (بارمبک) اعضا و هوادارن حزب که از ساعت ۹ صبح اول ماه مه به برپایی میز کتاب حزب شروع کردند. میز کتاب “توده‌اینفو” (اعلامیه‌ها و دیدگاه‌های حزب توده ایران به‌زبان آلمانی) و “نامهٔ مردم”- ارگان مرکزی حزب تودهٔ ایران- نیز اعلامیهٔ حزب به‌مناسبت روز جهانی کارگر و بیانیهٔ حزب تودهٔ ایران درخصوص طرد “حجاب اجباری” و محکومیت حمله‌های شیمیایی حکومت به دانش‌آموزان دختر، مدارس و خوابگاه‌های دختران به‌وسیلهٔ مزدوران آتش‌به‌اختیار رژیم به‌زبان فارسی و آلمانی و تازه‌ترین کتاب‌های از چاپ درآمده انتشارات حزب را شامل می‌شد. در کنار میز کتاب حزب پوسترهایی که مضمون و نقش‌هایش سیاست‌های ضد مردمی رژیم ولایت فقیه را افشا می‌کرد و از خیزش اعتراضی مردم (جنب 1181-Mayday-Hamburg ش زن، زندگی، آزادی)، آزادی زندانیان سیاسی، عقیدتی، و فعالان کارگری، کارزارهای اعتراضی، و اعتصابات کارگران حمایت می‌کرد در معرض مشاهده قرار می‌داد همچنین نقض آشکار حقوق و آزادی‌های زنان میهن‌مان، حمله‌های شیمیایی رژیم به دانش‌آموزان دختر را محکوم می‌کرد.  کتاب‌ها و پوسترهای میز کتاب حزب تودهٔ ایران در هامبورگ با استقبال دیدار کنندگان روبرو شد.

فرانکفورت – امسال نیز اعضا و هواداران حزب توده ایران در فرانکفورت در کنار هزاران آلمانی و خارجی مقیم آلمان همچون سال‌های گذشته در جشن اول ماه مه، جشن کارگران و زحمتکشان جهان شرکت داشتند. میز حزب توده ایران که در کنار میز رفقای حزب کمونیست آلمان قرار داشت، پر از کتاب‌های حزبی و نشریه‌های «نامه مردم» و «Tudeh-Info» بود و با شعارهای اساسی حزب و خواسته‌های اصلی کارگران و زحمتکشان ایران مزین شده بود. در این روز شمار زیادی از ایرانیان از میز حزب بازدید کردند و برخی از آنان نیز خریدار کتاب‌های حزبی بودند. نسخه‌های متعددی از نشریۀ Tudeh-Info در میان آلمانی‌ها توزیع شد و رفقای توده‌ای ضمن پاسخ دادن به برخی پرسش‌های رفقای آلمانی آن‌ها را در جریان آخرین تحولات ایران قرار می‌دادند. رفقا در این روز تلاش کردند تا صدای کارگران و زحمتکشان مردم ایران باشند و روز موفقی را پشت سر نهادند.

 

آمریکا:                                                                    

هواداران حزب تودۀ ایران تعدادی از آفیش‌های مختلف حزب در مورد جنبش “زن، زندگی، آزادی” را به‌صورت پوسترهایی درآورده و در تظاهرات بزرگداشت روز کارگر در اول ماه مه بین هم‌میهنان شرکت‌کننده در بزرگداشت توزیع کردند. در برنامهٔ “اول ماه مه”ای که به‌ابتکار نیروهای چپ و “حزب کمونیست امریکا” در “میدان واشنگتن” (Washington Square) در شهر نیویورک برگزار شد، رفقای حزبی شرکت فعال داشتند. بخش اول این برنامه سخنرانی نمایندگان حزب‌های چپ‌گرا در میدان بود. بعد از سخنرانی‌ها، برنامه اول ماه مه با یک راهپیمایی ادامه ‌یافت. رفقای ما نیز بخشی از شرکت‌کنندگان پرشمار اعضا و هواداران حزب برادر، حزب کمونیست امریکا، در هر دو بخش برنامه آن روز بودند. در حاشیه سخنرانی‌ها، رفقای ما تراکت‌ها و آفیش‌های حزبی را بین شرکت‌کنندگان به‌خصوص اعضا و هواداران حزب کمونیست برادر توزیع کردند و هم‌زمان در مورد جنبش مردمی “زن، زندگی، آزادی” به شرکت‌کنندگان به‌طورمفصل توضیح دادند. هم‌چنین در خصوص  یورش نیروهای امنیتی به مبارزان جنبش از اسیدپاشی سالیان قبل و شلیک گلوله‌های ساچمه‌ای از نزدیک به مردم در جنبش مردمی جاری گرفته تا یورش بی‌سابقه پنج ماه اخیر به جنبش با مسموم کردن هزاران دانش‌آموز مدارس دخترانه و خوابگاه‌های دانشجویی دخترانه نظرات و سیاست حزب را مطرح کردند. رفقا در مورد اعتصاب‌های گسترده کارگران از اول اردیبهشت‌ماه در تمام عرصه‌های نفت، گاز، پتروشیمی، فولاد، معادن، و جز این‌ها، تحلیل و ارزیابی‌های حزب را به‌طورمفصل به شرکت کنندگان در تظاهرات توضیح دادند. شرکت‌کنندگان در تظاهرات با ابراز همبستگی با کارگران ایران، موفقیت جنبش مردمی و اعتصاب کارگران در مبارزه‌شان را آرزو کردند.

 

اتریش:

هواداران حزب تودهٔ ایران در اتریش امسال نیز مانند هر سال در روز اول ماه مه در برنامهٔ بزرگداشت روز جهانی کارگران که از سوی حزب کمونیست اتریش برگزار می­شود شرکت کردند. این برنامه هر سال با راه‌پیمایی از کنار تندیس­های یادبود قربانیان فاشیسم در میدان آلبرتینا، در بخش یک شهر وین، در ساعت ده و نیم صبح آغاز و سپس با گردهمایی و سخنرانی در برابر پارلمان اتریش، نزدیک به ساعت دوازده‌ونیمِ نیم­روز به‌پایان ­رسید. از آن روی که حزب کمونیست اتریش در انتخابات استان سالزبورگ در تاریخ ۲۳ آوریل/ ۳ اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۲ از موفقیتی چشمگیر برخوردار شد، روحیه مثبت و نگاهی امیدوارانه نسبت به آینده در میان رفقای حزب کمونیست اتریش بسیار نمایان بود. در راه­پیمایی و گردهمایی حزب کمونیست اتریش در این روز حضور چشمگیر جوانان و شرکت فعال آنان در برگزاری برنامه و سخنرانی­ها نیز بسیار خوشحال کننده بود. رفقای توده‎ای امسال نیز در برابر پارلمان اتریش با برپایی میز کتاب، و پخش ده­ها اعلامیه به زبان­های فارسی و آلمانی (“توده اینفو”) نقشی پررنگ داشتند. در اثر پشتکار رفقای توده­ای هم‌اکنون سال­هاست که محل برگزاری میز کتاب حزب در روز اول ماه مه در شهر وین در جلو پارلمان، به محل گردهمایی ده­ها تن از ایرانیان ساکن اتریش تبدیل شده است.

در این روز بازدیدکنندگان گوناگون، شهروندان اتریشی و به‌ویژه ده­ها تن از هم­میهنان ایرانی، رفقای عراقی و افغانستانی از میز کتاب حزب ما بازدید کردند، کتاب و نشریه خریدند ودرخلال بحث­ها و گفتگوهای دوستانه با رفقای توده­ای با دیدگاه­های­ حزب‌مان پیرامون مسائل ایران و جهان آشنا شدند. بازدیدکنندگان به‌ویژه پیرامون وضعیت کنونی ایران و چشم‌انداز جنبش ”زن، زندگی، آزادی“ با رفقای توده­ای به گفتگو و بحث پرداختند. رفقا در اطراف میز و بر روی نرده­های قرار گرفته بر روی پله­های پارلمان چندین شعار از جمله ”آزادی برای زندانیان سیاسی و عقیدتی در ایران“ به‌زبان­های فارسی و آلمانی نصب کرده بودند. گذشته از آن، هواداران حزب در اتریش به‌انگیزهٔ روز همبستگی جهانی با کارگران، در بعدازظهر این روز، از ساعت سه  تا شش نشستی ویژه برای گفتگو و هم­اندیشی پیرامون وضعیت کنونی و چشم­انداز خیزش اعتراضی ”زن، زندگی، آزادی“ در ساختمان مرکزی حزب کمونیست اتریش برگزار کردند. در این نشست ازجمله پیرامون جنبش کارگری ایران، وضعیت کارگران رسمی، قراردادی، و پروژه­ای در صنعت نفت ایران و همچنین مبارزهٔ دلیرانهٔ زنان، فرهنگیان، و دانشجویان گفتگو و تبادل نظر شد.

 

نروژ :

اعضا و هواداران حزب روز جهانی کارگر را با حضور فعال در شهر اسلو با توضیح سیاست‌های حکومت جمهوری اسلامی و جلب همبستگی با مبارزات مردم ایران برگزار کردند. صبح روز اول ماه مه، طبق رسم هرسالهٔ حزب کمونیست نروژ، بر مزار جان‌باختگان جنگ جهانی دوم مراسم سخنرانی و شعرخوانی انجام شد که رفقای ما نیز در این مراسم حضور داش1181-Mayday-Norwayتند. بعد از این رسم صبحگاهی بزرگداشت روز کارگر، همگی در میدان مرکزی شهر اسلو گردآمدند و برای راهپیمایی اول ماه مه که از سوی سندیکاهای کارگری نروژ سازمان‌دهی شده ‌بود آماده شدند. چکیدهٔ اعلامیه اول ماه مه حزب ما که به‌زبان نروژی ترجمه و چاپ شده‌‌ بود در این میدان توزیع شد. در این تجمع موضع‌گیری‌ها و دیدگاه‌های حزب برای گروهی از هم‌میهنان توضیح داده‌ شد. سخنرانی چند حزب و سندیکا در این محل صورت گرفت و پس از آن راهپیمایی آغاز و بعد از طی مسیر چند خیابان مرکزی راهپیمایی به‌ همین میدان ختم ‌شد. در این راهپیمایی اعضا و هواداران سازمان فدائیان خلق (اکثریت) نیز شرکت داشتند. امسال یکی از شعارهای اصلی تظاهرات اسلو شعار “زن، زندگی، آزادی” بود. بعد از راهپیمایی عمومی بنابه دعوت حزب کمونیست نروژ رفقای ما در دفتر این حزب حضور به‌هم رساندند. در دفتر حزب برادر از سفیران کوبا، ونزوئلا، و نمایندهٔ حزب تودهٔ ایران دعوت به سخنرانی شد. نمایندگان حزب در این جلسه چکیده‌ای از اعلامیه حزب به‌مناسبت روز جهانی کارگر را به‌اطلاع حاضران رساندند. هم‌زمان نمایندهٔ حزب ما از همکاری‌های انترناسیونالیستی حزب کمونیست نروژ با حزب تودهٔ ایران و ابراز همبستگی حزب برادر با جنبش مردمی ایران قدردانی کرد. دراین جلسه چهار ساعته در دفتر حزب کمونیست نروژ رفقای چند حزب برادر کمونیستی و کارگری آشنایی‌ای بیش‌تر  با مواضع حزب ما در ارتباط با رژیم ولایت ‌فقیه، چالش‌های رویاروی جنبش مردمی و طبقهٔ کارگر ایران را درخواست کردند که در زمینه‌های این خواست توضیحاتی مفصل دربارهٔ مواضع حزب داده شد.

 

دانمارک:

در مراسم باشکوه روز جهانی کارگر که در پارک مرکزی شهر کپنهاگ (فله پارک) برگزار شد، اعضا و هوادارن حزب حضور فعال داشتند. در محوطه اصلی مراسم غرفهٔ حزب تودهٔ ایران با شعار محوری حزب و پوستر و پلاکادرهایی مانند “کار، نان، مسکن، آزادی”؛ “زن، زندگی، آزادی”؛ “آزادی زندانیان سیاسی”؛ “پیش به‌سوی تدارک و سازمانده1181-Mayday-Denmarkی اعتصاب‌های کارگری و اعتصاب عمومی” نظرها را جلب می‌کرد. شماره‌های مختلف “نامهٔ مردم”، “ضمیمهٔ کارگری نامهٔ مردم”، گاهنامهٔ “به‌سوی آینده”، کتاب‌ها و اسناد حزبی روی میز کتاب در معرض مشاهدهٔ  دیدار کنندگان از غرفه قرار داشتند. امسال فعالیت تبلیغاتی رفقای حزبی روی جلب همبستگی با مبارزات طبقه کارگر و زحمتکشان، اعتصاب کارگران پروژه‌ای صنعت نفت، مقاومت زنان در برابر حجاب اجباری متمرکز بود. تعداد جوانان ایرانی و خارجی دیدار کننده از غرفه حزب در قیاس با سال‌های گذشته چشمگیر بود. همچنین شمار بسیاری از هم‌میهنان ساکن دانمارک از غرفه حزب دیدار کردند و با سیاست‌های حزب تودهٔ ایران در ارتباط با تحول‌های اخیر کشور آشنا شدند. در مراسم امسال چکیدهٔ اعلامیه کمیتهٔ مرکزی حزب تودهٔ ایران به‌مناسبت اول ماه مه به‌زبان دانمارکی بین نیروهای مترقی و انجمن‌های مردمی دانمارک توزیع شد. درجریان مراسم اول ماه مه امسال اعضا و هواداران حزب دیدارهایی متعدد با رفقای “حزب کمونیست در دانمارک”، “حزب کمونیست عراق”، “حزب کمونیست سوریه (متحد) “، “حزب کمونیست یونان”، “انجمن دوستی دانمارک و کوبا”، “انجمن دوستداران ساندینیست‌های نیکاراگوئه”، و همچنین با سندیکاهای کارگری دانمارک ازجمله “اف.۳” و “اف.او” دیدار و تبادل‌نظر داشتند. در این دیدارها رفقای ما ابراز  همبستگی بیش‌تر و فعال‌تر نیروهای مترقی با خیزش زن، زندگی، آزادی و اعتصاب‌های کارگری را خواستار گردیدند. استقبال امسال ایرانیان و نیز دانمارکی‌ها از غرفه حزب بسیار گسترده بود.

 

کانادا:

تورنتو: جشن اول ماه مه، روز جهانی کارگر، در تورنتو کانادا امسال در روز ۲۹ ماه آوریل/ ۹ اردیبهشت‌ماه، در محل سالن اجتماعات اتحادیهٔ “کارگران فولاد متحد کانادا” برگزار شد. امسال و در اولین سال پس از همه‌گیری کرونا، جشن روز کارگر حضوری برگزار شد که به‌همین علت با شوروحالی وصف ناپذیر همراه بود. در سالن اجتماعات شعارهایی در ستایش و حمایت از صلح و بر ضد تحرکات امپریالستی و همچنین با عکس‌های رهبران زنده‌نام و جهانی کمونیسم ه1181-Mayday-Torantoمچون مارکس، انگلس، لنین، چه گوارا، و فیدل کاسترو جلب نظر می‌کرد. برنامهٔ مراسم با گفتار یکی از رهبران بومیان استان “انتاریو” شروع شد. در این گفتار همگان به صلح و همزیستی مسالمت‌آمیز با یکدیگر و همچنین با طبیعت دعوت می‌شدند. سرکنسول جمهوری کوبا در تورنتو با تأکید بر اهمیت اول ماه مه و همچنین با تشکر از سازمان‌دهندگان مراسم و تشویق آنان سخنانی کوتاه ایراد کرد. در طول برنامه شاعران، نوازندگان، و خوانندگان، با هنرنمایی‌های‌شان حضار را از احساس الفت با یکدیگر، انسان‌دوستی، و مبارزه برای زندگی‌ای بهتر سرشار می‌کردند.

در زمرهٔ سخنرانی‌های پراهمیت این گردهمایی سخنان “لیز راولی”- رهبر “حزب کمونیست کانادا”- بود. او در سخنرانی‌ای مبسوط به پاره‌ای از مسئله‌های داخلی کانادا و بین‌المللی پرداخت. او سیاست‌های دولت لیبرال کانادا و مداخلهٔ آن را در جنگ اکراین به‌شدت محکوم کرد و گفت زمانی که کشور در بحران اقتصادی‌ای عمیق به‌سر می‌برد جایی برای پرداخت‌های ده‌ها میلیون دلاری به اکراین وجود ندارد. او همچنین سرکوب مردم مبارز فلسطین از سوی اسراییل را به‌شدت محکوم کرد. او در زمینهٔ مسئله‌های داخلی نیز سیاست‌های مختلف ازجمله طرح خصوصی‌سازی درمان همگانی از سوی حزب حاکم لیبرال را محکوم کرد.

نماینده حزب تودهٔ ایران- واحد کانادا- نیز یکی از سخنرانان این گردهمایی بود. او در سخنانی به مسئله نقش بنیادهای  اقتصادی رژیم و سیاست‌های آن پرداخت و اظهار داشت که این بنیادها حیطهٔ وسیعی در اقتصاد ایران را اشغال می‌کنند. هیچ کدام از ارگان‌های رسمی کشور امکان بازرسی عملکرد بنیادها را ندارند. نماینده واحد حزبی کانادا در ادامه به سیاست‌های نولیبرالی و اجرای آن‌ها از طرف حاکمیت ایران پرداخت و اظهار داشت که اجرایی کردن این سیاست‌ها از طرف بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول به ایران دیکته شده است. سپس به مبارزه کارگران و به‌خصوص به اعتصابات کارگری اشاره شد و ایشان چنین اظهار کرد که کارگران در مبارزات خود خواهان بالا رفتن دستمزدها، شرایط بهتر زندگی، و همچنین امنیت شغلی و پایان‌ دادن به خصوصی‌سازی‌ها هستند. او سپس در‌باره جنبش زن، زندگی، آزادی و سرکوب آن از سوی رژیم دیکتاتوری و اینکه این جنبش در مقام جنبشی مردمی از بطن وضعیت حاکم بر ایران روییده است، گفت اخیراً طبقه کارگر ایران نقشی مهم‌تر را در این جنبش به‌عهده گرفته ‌است که از رادیکالیزه ‌شدن جنبش زن، زندگی، آزادی نشان دارد.

از بخش‌های مهم دیگر برنامهٔ این مراسم، شعرخوانی خانم میثم قانی، شاعر فلسطینی، بود. مضمون شعرهای میثم قانی مبارزهٔ  فلسطینی‌ها علیه نیروهای سرکوبگر اسرائیلی و آرزوی برپایی کشوری فلسطینی بودند. در پایان مراسم سرود انترناسیونال پخش شد که حضار با خواندن متن شعر به زبان‌های خودشان با آن همراهی کردند.

ونکووِر: رفقای توده‌ای ونکوور به‌اتفاق رفقای حزب کمونیست کانادا در روز یکشنبه ۳۰ ماه آوریل/ ۱۰ اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۲ برای برگزاری جشن اول ماه مه در محل برگزاری جشن در خیابان کامرشیال ونکوور حضور به‌هم رساندند. در این جشن سازمان‌های مترقی چپ و نیز اتحادیه‌های کارگری از طریق نصب چادر و گذاشتن میز کتاب و توزیع اعلامیه با شرکت‌کنندگان در جشن وارد گفتگو می‌شدند. رفقای توده‌ای نیز با چاپ اعلامیه حزب تودهٔ ایران به‌زبان انگلیسی و پوستر اول ماه مه حزب در غرفه‌ای که به‌همت رفقای کمونیست کانادایی برپا شده ‌بود گردهم آمده و در میزی مشترک اعلامیه‌های حزب تودهٔ ایران را در معرض دید دیدار کنندگان قرار دادند. در مدت زمان جریان جشن افراد مختلفی از غرفه و میز حزب دیدن کردند و برخی از ایشان در بحث با رفقای توده‌ای از دیدگاه‌های حزب نسبت به جنبش زن، زندگی، آزادی آگاهی یافتند. همچنین در غرفه حزب دربارهٔ مسئله‌های مرتبط با جنبش و نحوهٔ گسترش آن با برخی از هموطنان امکان بحث و بررسی به‌وجود آمد. این گفتگوها در محیطی رفیقانه و گرم صورت پذیرفت. هم‌زمان آوای موسیقی جاز گروه موسیقی‌ای که از طرف یکی از اتحادیه‌های کارگری در محل جشن اجرا می‌شد شوری  ویژه‌ در مراسم برمی‌انگیخت. در پایان مراسم، رفقای توده‌ای با تجدید همبستگی با رفقای حزب کمونیست کانادا بر ادامهٔ رزم مشترک و همبستگی با جنبش مردمی زن، زندگی، آزادی در میهن‌مان تأکید کردند.

 

بلژیک:

قدرتمند ترین سندیکای کارگری بلژیک به‌نام “ف.ژ.ت.ب” امسال نیز مانند سال‌های گذشته جشن اول ماه مه را در بروکسل، در پارکی زیبا نزدیکی مرکز شهر، تدارک دیده‌ بود. جشن اول ماه مه در شرایطی در بلژیک برگزار می‌شد که کارگران یکی از فروشگاه‌های زنجیره‌ای بزرگ مواد غذایی وسندیکای آنان در برابر مدیریت و سهامداران یک شرکت بلژیکی- هلندی که دادن امتیاز این شرکت به شرکت‌هایی کوچک‌تر را خواستار هستند، حدود ۲ ماه مقاومت می‌کنند. کارگران و کارکنان این فروشگاه‌ها تلاش می‌کنند با ادامه اعتصاب و با استفاده از روش‌های مختلف اعتراضی در برابر سیاست ضد کارگری  مدیران ‌این شرکت از حقوق خود دفاع کنند. برپایی ده‌ها غرفه کوچک و بزرگ و شرکت ده‌ها حزب و سازمان مترقی و دمکراتیک و همچنین گروه‌های هنری، فرهنگی، مدنی، و محیط زیستی در جشن بزرگداشت اول ماه مه نشان دهندهٔ  اهمیت آن و نقشی است که یادمان این روز در ابراز همبستگی انترناسیونالیسم پرولتری با مبارزهٔ کارگران و زحمتکشان دارد. اعضا و هواداران حزب تودهٔ ایران نیز در این مراسم حضور فعال داشتند.

در مراسم پرشکوه امسال تشکل‌های ایرانی‌ای مختلف نظیر “جمهوری‌خواهان سکولار و دمکرات ایران در بلژیک” با گرایش‌های مختلف سیاسی و همچنین گروه “زن، زندگی، آزادی” با گرفتن غرفه‌هایی جداگانه، شرکت کرده بودند. در درون وبیرون غرفه‌ها مانند غرفه متعلق به “جمهوری‌خواهان سکولار و دمکرات ایران در بلژیک” نصب پلاکاردهای بزرگ “زندانیان سیاسی آزاد باید گردند” و “زن، زندگی، آزادی” و پوسترهایی در دفاع از جنبش اجتماعی در ایران و دفاع از حق اعتراض و تظاهرات، ایجاد سندیکاهای آزاد و مستقل، مطالبه آزادی بی‌درنگ فعالان سیاسی سندیکایی ،صنفی،  مدنی، حقوق بشری، و محیط زیستی به‌زبان فرانسوی و فارسی جلب توجه می‌کرد. بیانیه‌هایی  نیز به فارسی و فرانسوی در مورد وضعیت کنونی جنبش اجتماعی کشور و سرکوب خشن اعتراض‌ها و مطالبه‌های آزادی‌خواهانه و عدالت‌جویانه مردم از سوی حکومت ولایی تهیه شده ‌بود که به‌شکلی گسترده بین حاضرین در جشن پخش شد. همچنین اعتراض نامه‌ای به زبان فرانسه در محکوم کردن جنایات رژیم و سرکوب خشن و بی‌رحمانه جنبش “زن، زندگی، آزادی “برای ارسال به سفارت جمهوری اسلامی در بلژیک آماده شده بود که صدها تن آن را امضا کردند.

 

انگلستان:

مراسم روز جهانی کارگر در لندن

با توجه به اینکه در ماه‌های اخیر انگلستان شاهد رشد بی‌سابقه اعتصاب‌های طولانی‌ و هماهنگ کارگری در صنایع مختلف و بخش‌های خدمات بوده است، مراسم امسال روز جهانی کارگر در اول ماه مه در این کشور با ش1181-Mayday-Londonکوه بیشتری برگزار شد.  در گردهمایی‌ها و راهپیمایی‌های اول ماه مه در لندن و اکثر شهرهای بزرگ و ازجمله چسترفیلد، کاونتری، منچستر، بیرمنگام، نیوکاسل، بریستول، و جز این‌ها، برگزار شد ده ها هزار فعال کارگری و سندیکالیست شرکت جستند.  اعضا و هواداران حزب تودهٔ ایران در این مراسم و ازجمله در لندن و منچستر به‌طورفعال در کنار فعالان کارگری انگلیسی و ملیت‌های دیگر مانند شهروندان هندی، بنگلادشی، قبرسی، عراقی، ترک، و کُرد مقیم لندن شرکت کردند و مبارزه با سودجویی شرکتی، استعمار نو، و راست افراطیِ جان گرفته در این کشور را خواستار شدند. طیف رنگارنگی از فعالان سیاسی ایرانی مانند اعضا و هواداران سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)، راه کارگر، چریک‌های فدائی خلق، و جز این‌ها، نیز با پرچم‌ها و پلاکاردهای‌شان بین شرکت کنندگان مراسم اول ماه مه در لندن حضور داشتند.  رفقای حزب تودهٔ ایران درحالی که بَنری در ارتباط با شعار محوری مصوب کنگره هفتم حزب درضرورت گرد آمدن نیروهای سیاسی ملی و دموکراتیک برای “تشکیل جبهه واحد ضد دیکتاتوری  برای آزادی، صلح، استقلال، عدالت اجتماعی، و برپایی جمهوری ملی و دموکراتیک” و  حمل پلاکاردهایی در ارتباط با حمایت از مبارزه فعالان سندیکایی، خواست آزادی فعالان سندیکایی در ایران و به‌ویژه اسماعیل عبدی، دبیرکل انجمن صنفی معلمان ایران از زندان، و برخورداری از “حق شرکت در فعالیت سندیکایی” همچون “یک حق  پایه‌ای انسانی و شهروندی” در کنار و همراه با رفقای انگلیسی، بنگلادشی، عراقی، ترک، و کُرد، در راهپیمایی شرکت داشتند.

در این گردهمایی برخی از رهبران سندیکایی بریتانیا از تریبون اول ماه مه دربارهٔ جنبش اعتصاب‌های کارگری‌ای که از خردادماه ۱۴۰۱ کارفرمایان بخش خصوصی و همچنین بخش خدمات عمومی در این کشور را باچالشی بزرگ و بی‌سابقه مواجه کرده است، سخنرانی کردند.

الکس گوردون، عضو هیئت سیاسی حزب کمونیست بریتانیا و رئیس “اتحادیه کارگری کارگران راه‌آهن، دریانوردی، و حمل‌ونقل”،  در سخنرانی خود در ابتدای راه‌پیمایی در مقابل کتابخانه یادبود مارکس خطاب به جمعیت پرشمار شرکت کننده در مراسم بزرگداشت روز اول ماه مه گفت: کارگران باید “با هدف‌هایی که اجداد و پیشینیان‌شان برای آن مبارزه کرده‌اند تجدید عهد کنند.”

میک لینچ، دبیرکل اتحادیه کارگران “راه‌آهن، دریانوردی، و حمل‌ونقل” در سخنرانی‌اش در میدان ترافالگار گفت: دیدن چنین طیفی متنوع از مردم برای بزرگداشت روز ما [اول ماه مه] بسیار عالی است. او با اشاره به مراسم تاج‌گذاری چارلز ویندزور که قرار بود در ششم ماه مه برگزار شود ، گفت: صحبت های زیادی در مورد یک روز بزرگ [از سوی محفل‌های دولتی] به‌راه افتاده است، اما این روز [اول ماه مه] به تاریخ و فرهنگ ما مربوط است: مردم زحمتکش جهان، مردمی که همه ثروت را تولید می‌کنند که این افراد ثروتمند بتوانند در رفاه افسانه ای زندگی کنند. “این وضعیت باید تغییر کند: این هدفی است که جنبش ما با آن رابطه ارگانیک دارد.” میک لینچ خواستار اتحاد شد تا طبقه کارگر را به “نیرویی توقف‌ناپذیر” تبدیل کند.

 

سوئد:

استکهلم – روز دوشنبه، اول ماه‌مه 2023 در شهر استکهلم، پایتخت سوئد، طبق روال  معمول هرساله، جشن روز جهانی کارگر با تنوع بسیار برگزار‌شد. حزب کمونیست سوئد نیز با احزاب برادر مراسم خاص خود را برگزار کردند. یک مراسم مشترک نیز همه ساله به دعوت واحد استکهلم سازمان چتری اتحادیه‌های کارگری سوئد LO، با نماینده‌های حزب‌های سوسیال دموکرات ، حزب چپ، حزب کمونیست به‌همراه سازمان جوانان این حزب‌ها1181-Mayday-Stockholme، سازمان سندیکالیست‌ها و چند گروه رادیکال و چپ کوچکتر، از ساعت 9 تا 10 و نیم بامداد در پای مجسمۀ پنجه «لامونا» برگذارشد. مجسمه پنجه سمبولی است که به پاس جانفشانی 500 فعال کمونیست و ترقی‌خواه سوئدی، که داوطلبانه به جبهه‌های جنگ انقلابیون اسپانیایی علیه رژیم فاشیست فرانکو، پیوستند. در این تجمع علاوه بر یادآوری و قدردانی از شجاعت انقلابی‌ این جان‌باخته‌ها، سخنرانی‌های مربوط به سیاست روز سوئد و جهان هر گروه و سازمان و حزبی، قرائت می‌شود. امسال در هوای سرد و بارانی استکهلم، اعضا و هوادران حزب علاوه بر شرکت در مراسم لامونا، در صف مشترک حزب‌های برادر، شرکت فعالی داشتند و بخش‌هایی از اعلامیه کمیتۀ مرکزی حزبمان را در ارتباط با روز جهانی کارگر به اطلاع حاضرین در مراسم رساندند. رفقای ما بعد از مراسم مشترک، میز کتابی نیز در محل باغ‌شاه استکهلم برقرار کردند. طبق سنت،‌ میزهای کتابی هم به جریان‌های چپ و کمونیست خارجی اختصاص داده می‌شود. میز کتاب ارزشمند حزب با استقبال خوبی از طرف بازدیدکننده‌ها، روبرو شد.

مالمو – اعضا و هواداران حزب توده ایران در شهر مالمو سوئد، در مراسم و راهپیمایی نیروهای کمونیست و چپ در این شهر شرکت کردند. در این مراسم، نماینده حزب کمونیست سوئد در سخنرانی خود، به فشارهای اقتصادی به زحمتکشان سوئد و نیز عواقب زیانبار نزدیکی و همکاری دولت سوئد با نیروهای جنگ طلب ناتو، اشاره کرد. رفقای حزبی به‌طور فعال در راهپیمایی نیروهای چپ که هزاران نفر ازجمله تعداد بسیار زیادی از جوانان حضور داشتند، شرکت کردند.

گوتنبرگ – اول ماه مه امسال در شرایط ویژه‌ای از نظر سیاسی، اجتماعی و اقتصادی در شهر گوتنبرگ1181-Mayday-Gotenburg سوئد، برگزار شد. امسال نیز به رسم سالهای گذشته و از همان ساعات اولیه روز، جریانهای سیاسی کمونیست، چپ و مترقی با برپایی چادر و میز کتاب در میدان یرن توریت گوتنبرگ، به استقبال اول ماه مه رفتند. بنا بروال سالهای اخیر، امسال نیز، اعضا و هواداران حزب توده ایران در گوتنبرگ، در همکاری با تشکیلات های حزب کمونیست شیلی، حزب کمونسیت عراق، حزب چپ ایران (فداییان خلق) و حزب کمونیست سوئد، در گوتنبرگ و در چارچوب «شبکه برای صلح و عدالت اجتماعی» اقدام به تدارک و برگزاری مشترک جشن اول ماه مه کردند. در بیانیه شبکه به مناسبت اول ماه مه، ضمن برشمردن مسایلی چون پیامدهای مخرب اجرای سیاست های نولیبرالیستی و بحرانهای اقتصادی برزندگی زحمتکشان، درخواست توقف جنگ اکراین و غیره، در رابطه با جنبش مبارزاتی مردم ایران چنین آمده است: «جنبش بزرگی علیه رژیم دیکتاتوری ایران با شعار «زن، زندگی، آزادی» آغاز شده است. زنان، جوانان، دانشجویان، کارگران و سایر گروه های مردمی در این جنبش عظیم حضور دارند. معترضان توسط نیروهای نظامی و شبه نظامی سرکوب می شوند. صدها نفر بشمول تعداد زیادی از زنان و کودکان جان خود را از دست داده اند. تعداد زیادی از معترضان دستگیر و تعداد زیادی زخمی شده اند. ما جنایات رژیم علیه مردم را محکوم می کنیم و خواستار آزادی بی قید و شرط زندانیان هستیم. ما قاطعانه مخالف هرگونه دخالت نیروها و دولت های خارجی در روند تحولات سیاسی درکشور هستیم. ما اعلام می کنیم که حق تعیین سرنوشت و آینده ایران فقط متعلق به مردم ایران و نیروهای ملی و مترقی کشور است.»

به نقل از «نامۀ مردم»، شماره ۱۱۸۱، دوشنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۲

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا