اعلامیه هامسایل سیاسی روز

اطلاعیۀ حزب تودۀ ایران – جنبش مردمی با صدور و اجرای حکم اعدام و تشدید سرکوب و اختناق متوقف نمی‌شود!

بر اساس گزارش مرکز رسانهٔ قوهٔ قضاییهٔ جمهوری اسلامی، حکم اعدام صالح میرهاشمی، مجید کاظمی، و سعید یعقوبی، سه تن از متهمان پروندهٔ معروف به خانهٔ اصفهان “بامداد امروز ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۲ به‌اجرا درآمد.” این جنایت تازۀ رژیم ولایت فقیه به‌رغم اعتراض‌های گستردۀ جهانی و نیروهای مختلف سیاسی-اجتماعی کشورمان بار دیگر از اصلاح‌ناپذیری و ماهیت جنایتکارنه حکومتی حکایت می‌کند که بدون پایان دادن به حیات آن به آیندهٔ جامعه‌ای آزاد و عادلانه برای ده‌ها میلیون ایرانی که در وضعیت دشوار فقر و محرومیت زیست می‌کنند نمی‌توان امیدوار بود.

افزون بر این، آخرین جنایت رژیم اعدام بیست تن از هم‌وطنان بلوچ در دو هفتهٔ گذشته بوده است. در ۴ ماه گذشته دستکم ۱۲۴ نفر از هم‌وطنان بلوچ که در میان آنان حداقل ۴۴ نفر اعدامی، ۶۱ نفر سوختبر، و ۱۹ شهروند بوده‌اند کشته شده‌اند. به این جان‌باختگان دستگیری‌های متعدد جوانان بلوچ را نیز باید اضافه کرد. دلیل عمده اوج گیری این سرکوبگری ها از سوی رژیم متوقف ساختن جمعه‌های اعتراضی مردم محروم در زاهدان و بلوچستان است. با همهٔ این‌ها، جمعه‌های اعتراضی نه‌تنها متوقف نشده‌اند، بلکه شعارهایی که در این اعتراض‌ها سر داده می‌شوند از عزم مردم بلوچ به ادامه دادن به مبارزه تا گذار از رژیم فقها نشان دارد.

پس از فروکش کردن کِمی جنبش زن-زندگی-آزادی، خامنه‌ای با طرح و بیان اینکه بی‌حجابی هم حرام شرعی است و هم حرام سیاسی درواقع رهنمود و فرمان سرکوب گسترده را به‌هدف بازگرداندن اوضاع ملتهب جامعه به وضعیت قبل از شروع جنبش مردمی صادر کرد.

در این مدت رژیم با شیوه‌هایی گوناگون به گردان‌های مختلف جنبش مردمی یورش برد و مردم هم در مقابل، با روش‌هایی ابتکاری و مناسب همچنان از تمامی روزنه‌ها برای گسترش جنبش استفاده می‌کنند. گزارش‌های زیر نحوهٔ مقاومت و پایداری مردم را در عرصه‌های مختلف توضیح می‌دهند.

مأموران حراست در دانشگاه‌های مختلف به‌علت پوشش دختران دانشجو کارت و گوشی آنان را مصادره می‌کنند و در برخی موارد در مقابل اعتراض دانشجویان به آنان حمله فیزیکی کرده یا در حراست به‌صورت بازداشت نگه‌ می‌دارند. دانشجویان دختر و پسر در برابر این اقدام‌های گستاخانه در برابر حراست جمع می‌شوند و با دادن شعار مأموران حراست به‌ناچار دستگیرشدگان را رها می‌کنند. ما در حرکتی دیگر جمع شدن دانشجویان دانشگاه هنر اصفهان مجاور دیوار دانشکده‌ معماری و شهرسازی در اعتراض به ایجاد مزاحمت‌ها و حمله‌های هر روزهٔ مأموران لباس شخصی به دانشجویان شاهد بودیم. نمونه این حرکت‌ها در دانشگاه‌ها و خوابگاه‌های مختلف بارها روی داده است.

در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران در اعتراض به احضار بیش از ۱۰ تن از دانشجویان این دانشکده به کمیته انضباطی به‌بهانه حجاب و کلاً در اعتراض به رویهٔ سرکوبگرانه دانشگاه تحصنی با شرکت تعداد زیادی از دانشجویان این دانشکده در روز ۱۹ اردیبشت‌ماه انجام شد و به‌رغم حضور پرشمار نیروهای حراست دانشگاه تحصن به مدت یک ساعت ادامه یافت.

با تقلید از الگوی برخورد رژیم شاه با دانشجویان فعال در سال های قبل از انقلاب سیاست گزاران رژیم ولایی دانشجویان فعال در شورای صنفی دانشجویان را سعی می‌کنند با حکم‌های تعلیق از محیط دانشگاه دور سازند. پدیدۀ قابل تحسین در حال رشد در هفته های اخیر حرکت‌های جمعی از فعالان دانشجوئی در همبستگی با اعتصاب کارگران است. از جمله می توان به تحصن دانشجویان در همبستگی با کارگران اعتصابی در دانشگاه‌های مازندران و خواجه نصیر و انتشار بیانیه‌های جمعی از سوی دانشجویان دانشگاه‌های مختلف را شاهدیم.

دستگیری معلمان همچنان ادامه دارد. دستگیری مجدد محمد حبیبی و نیز دستگیری ۵ معلم دیگر در هفته معلم از دامنۀ حرکت‌های اعتراضی معلمان به‌هیچ‌وجه نکاسته است. مبارزهٔ معلمان در جهت خواست‌های اساسی‌شان از‌جمله آزادی معلمان زندانی و مطالبات به‌حق‌شان از هیچ کوششی فروگذار نکرده و نمی‌کنند.

در هفته‌های گذشته شهرهای مختلف مُهروموم کردن مغازه‌ها، مراکز فرهنگی، و کتابفروشی‌هائی را شاهد بودند که از حضور افراد “بی حجاب” مانع نشده بودند. این نیز از دیگر شیوه‌های ایجاد هراس و وحشت به‌منظور مقابله با “بی حجابی” بود. در مقابله با این مُهروموم کردن‌ها، در شبکه‌های اجتماعی از خرید کتاب‌های این کتابفروشی‌ها برای ابراز همبستگی با صاحبان کتابخانه‌ها صحبت شده بود که اتفاقاً با استقبال بسیاری در این شبکه‌ها روبرو شد.

در مورد زنان در هفته‌های اخیر دستگاه‌های امنیتی رژیم و قوهٔ قضائیه شماری از چماقداران را در لباس “آمران به معروف و ناهیان از منکر” به‌هدف اذیت و آزار زنان بدون حجاب به خیابان‌ها و مراکز عمومی اعزام کرده‌اند و به‌موازات آن مجلس شورای اسلامی  رژیم نیز به‌منظور تدوین قانونی برای محروم کردن “زنان بی​حجاب” از خدمات اجتماعی به تکاپو افتاد. رژیم حتی تهدید کرد که از طریق دوربین‌های مداربسته و نیز هوش مصنوعی در شناسایی افراد بی حجاب استفاده خواهد کرد.  تمامی تهدیدها، و آزار و اذیت‌ها از مبارزهٔ زنان شجاع میهن‌مان در دفاع از آزادی پوشش به‌هیچ‌وجه مانع نشده است. رژیم از طرف دیگر با دستگیری فعالان زن در عرصه‌های مختلف پیکار اجتماعی نتوانسته است از شرکت زنان و همبستگی آنان با کارگران قهرمان اعتصابی جلوگیری کند.

ارگان‌های اطلاعاتی و سرکوب رژیم با دستگیری فعالان کارگری و تهدید و اخراج کارگران اعتصابی تلاش کرده‌اند جنبش مطالباتی و اعتراضی و اعتصاب کارگران را متوقف سازند، ولی تمامی نشانه‌ها از عزم جدی کارگران و بازنشستگان در ادامه مبارزه خبر می‌دهند.

حزب تودۀ ایران همراه با همهٔ نیروهای آزادی‌خواه ایران و جهان این موج جدید اعدام‌ها و اقدام‌های سرکوبگرانه رژیم ضد مردمی حاکم بر میهن‌مان را به‌شدت محکوم می‌کند. مقاومت لایه‌های اجتماعی مختلف در مقابل سرکوب از زنده بودن جنبش زن-زندگی-آزادی نشان دارد. مردم به اصلاح ناپذیر بودن این رژیم باور دارند و در این مورد به‌هیچ‌وجه توهم ندارند و در گذار از رژیم ضد مردمی جمهوری اسلامی و استقرار جمهوری ملی و دمکراتیک سعی دارند. مسلماً حرکت های اعتراضی، اعتصاب کارگران، و همبستگی زنان و دانشجویان با این اعتصاب‌ها به رشد و بلوغ جنبش کمک خواهند کرد.

حزب تودۀ ایران

۲۹ اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۲

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا