کارگران و زحمتکشان

اعتصاب کارکنان دولت فدرال کانادا

دولت فدرال کانادا با شعار به اصطلاح طرفداری از «فمنیسم» زنان را از کار بیکار می‌کند!

اعتصاب جاری   ۱۵۵۰۰۰ نفری از کارکنان دولت فدرال کانادا، یکی از بزرگترین اعتصابات کارگری تاریخ کانادا است. همچنین در اوضاع اقتصادی کنونی یک از مهمترین‌ها می‌باشد، چرا که اعتصاب  اتحادیه عمومی کارکنان خدمات عمومی کانادا (پی- اس- آ- سی) الگویی برای مبارزات مشابه در سراسر کشور چه بین کارکنان بخش عمومی- از جمله در سطوح دولت‌های استانی و شهری و چه در بخش خصوصی خواهد بود.

این اعتصاب به ویژه  وضعیت زنان کارگر در جامعه سرمایه داری را روشن می کند. حدود ۶۰ درصد از اعضای این اتحادیه را زنان تشکیل می‌دهد و حتی در یکی از بزرگترین گروه هایی که در حال حاضر در اعتصاب هستند- بخش کارکنان برنامه ریزی و خدمات اداری این رقم بیش از ۷۰ درصد است. . . .

پیام دولت آقای ترودو و شرکا واضح می‌باشد. کارگران بخش عمومی از کاهش دستمزد واقعی باید خوشحال باشند چرا که میلیاردها دلار از سهم درآمد این  مردم زحمتکش به شرکت‌های نظامی و بانک‌ها پرداخت شده است. و همچنین پیام دولت فدرال برای زنان کارگرواضح است. به دستمزدهای پایین عادت کنید چرا که ما ترجیح می‌دهیم که این مبلغ را برای گسترش جنگ و تامین سود بخش خصوصی استفاده کنیم.

رئيس بانک مرکزی کانادا، مکررا تاکید کرده است که استراتژی دولت برای مبارزه با تورم، نگاه داشتن دستمزدها پایین تر از شرایط زیستی می‌باشد (که درواقع کاهش دستمزدها)، و این خود موجب کاهش درآمد بازنشستگی و افزایش تعداد بیکاران می‌گردد.

این استراتژی اقتصادی کاملا در خدمت شرکت‌های بزرگ، که سودهای کلانشان سر به آسمان می‌زند است و در عین حال استانداردهای زیستی مردم زحمتکش شدیدا کاهش می‌یابد.

کارگران و زحمتکشان کانادا با یک انتخاب روبرو شده‌‌اند: یا به زندگی با دستمزدهای پایین‌تر و قیمت‌های سرسام آور سوق داده شوند و درحالی که سودهای شرکت‌های بزرگ و پرداخت یارانه‌های دولتی برای بخش خصوصی افزایش ‌یابد؛ یا  برای به دست آوردن دستمزد واقعی، حقوق بازنشستگی قوی‌تر و درآمد کافی برای زندگی شایسته و تساوی درآمدی برای زنان، کارگران بومی و نژادی مبارزه کنند.

تمامی کارگران، چه در بخش دولتی و چه در بخش خصوصی، منافع آشکاری از پیروزی کارکنان دولت فدرال در این اعتصاب که برای بدست آوردن دستمزد مناسب می‌باشد، دارند.

ترجمه از سایت صدای مردم وابسته به حزب کمونیست کانادا به تاریخ ۹ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲

Solidarity with PSAC fight for higher wages, better living standards and equity

آخرین خبر: دولت فدرال کانادا بعد از دو هفته اعتصاب و تظاهرات عقب نشینی کرد.

به نقل از ضمیمۀ کارگری «نامۀ مردم»، شمارۀ  ۷۲، ۱ خرداد ۱۴۰۲

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا