مسایل سیاسی روز

گزارش شرکت نمایندۀ کمیتۀ مرکزی در جلسه کارگروه بیست‌وسومین نشست بین‌المللی حزب‌های کمونیست و کارگری در استانبول

کارگروه تدارک همایش سالانه حزب‌های کمونیست و کارگری در تاریخ ۲۰ خرداد ۱۴۰۲ (۱۰ ژوئن ۲۰۲۳) به میزبانی حزب کمونیست ترکیه در استانبول تشکیل جلسه داد. در این جلسه، تاریخ و محل برگزاری بیست‌وسومین نشست بین‌المللی حزب‌های کمونیست و کارگری که پیش‌تر در هاوانا، کوبا، و در بحث‌های کارگروه تعیین شده بود بار دیگر تأیید شد. موضوع و برنامهٔ نشست آتی حزب‌ها نیز بررسی و دربارهٔ آن تصمیم‌گیری شد.

در جلسهٔ اخیر ۲۵ حزب شرکت داشتند که شامل ۱۳ حزب از اروپا، ۳ حزب از خاورمیانه، ۳ حزب از غرب آسیا، یک حزب از آمریکای لاتین، و حزب‌های کمونیست کشورهای سوسیالیستی چین، کوبا، کره، لائوس، و ویتنام بود. نمایندهٔ کمیتهٔ مرکزی حزب تودهٔ ایران در این نشست شرکت فعال داشت و از جمله در بحث دربارهٔ موضوع محوری نشست آتی حزب‌ها، در مورد اهمیت توجه به عرصه‌های ضرور بازتاب‌دهندهٔ مبارزه در زیر سرکوب دیکتاتوری در کشورهایی مانند ایران سخنرانی کرد.

طبق توافق کارگروه، بیست‌وسومین نشست بین‌المللی حزب‌های کمونیست و کارگری در پاییز امسال در شهر ازمیر در ترکیه برگزار خواهد شد. موضوع‌های اصلی آن نشست شامل این موارد خواهد بود:

 

¨ نبردهای سیاسی و ایدئولوژیک برای مقابله با سرمایه‌داران و امپریالیسم.

¨ وظایف کمونیست‌ها در اطلاع‌رسانی و بسیج طبقهٔ کارگر، جوانان، زنان، و روشنفکران در مبارزه با استثمار، سرکوب، دروغ‌های امپریالیستی، و تجدیدنظرطلبی (رویزیونیسم) تاریخی

¨ تلاش در راه تحقق حقوق اجتماعی و دموکراتیک کارگران و ملت‌ها

¨ پیکار با نظامیگری و جنگ

¨ تلاش در راه دستیابی به صلح و سوسیالیسم

 

پیشنهادهای مربوط به چارچوب نشست آتی حزب‌ها ارزیابی و بر سر آنها توافق شد. همهٔ شرکت‌کنندگان پیشنهادهایی را که برای بهتر شدن شکل جلسات ارائه شده بود به‌دقت بررسی کردند. مقرر شد که این بحث با آمادگی بیشتر و بدون شتاب در جلسه‌های آینده ادامه یابد. همهٔ پیشنهادها به حزب میزبان نشست بیست‌وسوم ارسال می‌شود تا با همکاری کارگروه بررسی شود.

به پیشنهاد نمایندهٔ کمیتهٔ مرکزی حزب تودهٔ ایران، کارگروه تدارکاتی پیام همبستگی زیر را در ارتباط با تحولات سودان تصویب کرد.

 

همبستگی با مردم سودان؛ برای صلح، آزادی و دموکراسی

 

«کارگروه تدارک بیست‌وسومین نشست بین‌المللی حزب‌های کمونیست و کارگری (IMCWP) در جلسهٔ خود در تاریخ ۲۰ خرداد ۱۴۰۲ (۱۰ ژوئن ۲۰۲۳)، در استانبول، خواستار پایان یافتن فوری جنگ خونین ادامه‌دار در سودان شد که تا کنون به کشته شدن صدها غیرنظامی و زخمی شدن هزاران نفر منجر شده و بیش از یک میلیون آوارهٔ داخلی یا فراری از کشور به‌جا گذاشته است.

این جنگ بیهوده جنگ قدرت میان نظامیان حاکم است که هدفش در هم کوبیدن و آمال و آرزوهای برحق مردم است. امپریالیسم و متحدان مرتجعش، که تلاش دارند نقشه‌های سیاسی در خدمت به منافع استراتژیک خودشان را تحمیل کنند و به کنترل و غارت منابع طبیعی و ثروت سودان ادامه دهند، به این جنگ دامن می‌زنند.

ما نقض آشکار حقوق بشر در سودان را قاطعانه محکوم می‌کنیم. مسئولان این جنگ فاجعه‌بار و عاملان جنایت علیه مردم باید محاکمه شوند.

ما بر همبستگی قاطع خود با مردم سودان و حمایت خود از آنها، نیروهای دموکراتیک آنها، و حزب برادر، حزب کمونیست سودان، برای برقراری آزادی و عدالت اجتماعی و حکومت غیر نظامی دموکراتیک تأکید می‌کنیم.»

در این جلسه، همچنین پیام همبستگی با مردم فلسطین نیز تصویب شد:

«حزب‌های کمونیست و کارگری بر همبستگی خود با مبارزات قهرمانانه مردم فلسطین علیه اشغالگری و تجاوز اسرائیل تأکید می‌کنند. ما خواستار پایان دادن به اشغالگری اسرائیل در سرزمین فلسطین و پایان دادن به ستم اسرائیل بر مردم فلسطین هستیم. ملت فلسطین حق دارد سرنوشت خود را تعیین کند.»

شرکت‌کنندگان در این جلسهٔ کارگروه، دربارهٔ نکاتی که شبکهٔ همبستگی بین‌المللی کمونیستی “سالیدنت” (Solidnet) مطرح کرده بود و نیز درباره گزارشی که حزب کمونیست یونان تهیه کرده بود بحث و گفت‌وگو کردند. بار دیگر بر استقلال حزب‌های شرکت‌کننده و عضو در شبکهٔ سالیدنت و اهمیت همبستگی با حزب‌های کمونیستی که مورد سرکوب قرار دارند، و نیز بر رعایت اصول برابری و پرهیز از مداخله و احترام متقابل تأکید شد.

کارگروه پس از تصویب قرارهای لازم در مورد تاریخ دقیق نشست بین‌المللی آتی حزب‌های کمونیست و کارگری و جلسه بعدی کارگروه به کار خود پایان داد.

به نقل از «نامۀ مردم»، شمارۀ ۱۱۸۴، ۳۰ خرداد ۱۴۰۲

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا