کارگران و زحمتکشان

از مبارزۀ زحمتکشان دیگر کشورها

حزب کمونیست ونزوئلا: به اعمال فشار بر کارگران و مبارزان سندیکایی ونزوئلا پایان دهید!

کارزار همبستگی فدراسیون جهانی با مردم کوبا

 

تشدید سیاست جرم‌انگاری کارگران ونزوئلا

حزب کمونیست ونزوئلا محاکمه‌ای را که به‌تازگی به محکوم شدن به ۱۶ سال زندان برای شش فعال اجتماعی و سندیکایی ازجمله رئیس فدراسیون کارگران دادگاه‌ها و یکی از اعضای کنفدراسیون اتحادیه‌های خودمختار ونزوئلا منجر شد، زیر سئوال برد. ماریبل دیاز، یکی از اعضای دفتر سیاسی حزب کمونیست ونزوئلا گفت: “وکیل مدافع و خانواده‌های‌شان ابراز می‌کنند که این شهروندان به رهبری اعمال توطئه‌آمیز بدون مدرک متهم شده‌اند.” دیاز افزود: “روالی که دنبال می‌شود، تصمیم را ضعیف می‌کند. حزب کمونیست ونزوئلا، بدون در نظر گرفتن جهت‌گیری سیاسی این شش فعال، تخلف‌های روند دادرسی در این پرونده را رد می‌کند.”  حزب کمونیست ونزوئلا نسبت به تشدید سیاست جرم‌انگاری کارگران و تداوم نقض قانون اساسی از سوی مقام‌های دولتی نگرانی‌اش را ابراز کرد. دیاز یادآور شد: “و این است که نقض قانون اساسی در همۀ سطوح است. به‌عنوان مثال، امروز، کارکنان بخش آموزش، زمانی که به‌لطف یادداشت مصیبت‌بار ۲۷۹۲ و دستورالعمل اوناپره که با خشونت بر کارگران تحمیل می‌شود و از آن رنج می‌برند، پاداش مرخصی کاهش‌یافته دریافت می‌کنند.”

دیاز همچنین به اظهارنظرهای اخیر فرماندار ایالت تروخیو، خراردو مارکز، اشاره کرد که از اعضای حزب دولتی خواسته بود هر کسی را که با سیاست دولت مخالف است با خشونت اخراج کنند. او گفت: “دادستان کل می‌بایست تحقیقات را آغاز کند، زیرا این با رفتار دموکراتیک که باید یک فرماندار و همچنین هر مقام دولتی را متمایز کند، در تضاد است.” از سوی دیگر، حزب کمونیست ونزوئلا گزارش داد که در دوم ماه اوت/ ۱۰ مردادماه، تشکل‌های عضو اجلاس ملی در دفاع از حقوق مردم در مقابل [نهاد] بازرسی کل جمهوری تجمع کردند و پاسخ بموقع به اختلاس‌های صنعت نفت و مشارکت مقام‌های ارشد دولتی ازجمله مانوئل کوودو، اسدروبال چاوز، و طارک ال‌ایسامی را خواستار شدند.

 

هشتادوششمین سالگرد کنفرانس ملی حزب کمونیست ونزوئلا

دفتر سیاسی از نمونه‌های متعدد همبستگی ملی و بین‌المللی که همچنان در رد مانور قضایی دولت نیکلاس مادورو برای حمله به حزب کمونیست ونزوئلا ادامه دارند، سپاسگزاری کرد.

دیاز توضیح داد: “ما در برابر افکار عمومی ملی و به‌ویژه در برابر دادگاه عالی اصرار داریم که اقدام حفاظت از قانون اساسی که از سوی مزدوران در خدمت دولت حزب سوسیالیست متحد ونزوئلا صورت می‌گیرد، یک عمل حادثه‌جویانه است، زیرا فاقد اساس، دلیل، و انگیزه است و همچنین از سوی شهروندانی تشویق می‌شود که عضو حزب کمونیست ونزوئلا نیستند و بنابراین بدون هیچ‌گونه مشروعیتی در زندگی داخلی ونزوئلا مداخله می‌کنند.”

سرانجام دیاز گزارش داد که شنبۀ آینده، ۱۲ اوت/ ۲۲ مردادماه، به‌مناسبت هشتادوششمین سالگرد نخستین کنفرانس ملی حزب کمونیست ونزوئلا و صدمین سالگرد تولد رهبر برجسته و جان‌باختۀ کمونیست “آلبرتو لوورا” مراسمی در تئاتر کانتاکلارو در کاراکاس برگزار خواهد شد.

او نتیجه‌گیری کرد: “با وجود طرح حمله به حزب کمونیست ونزوئلا، غصب موقعیت قانونی آن، و سپردن آن به گروهی از مزدوران فلاکت‌زده و قاچاقچیان سیاسی، ما کمونیست‌ها به توسعۀ برنامۀ مبارزۀ خود ادامه می‌دهیم. امروز مانند ۸۶ سال پیش، ما همچنان چهرۀ خود را نشان خواهیم داد.” [منبع نقل و برگردان به‌فارسی: سایت حزب کمونیست ونزوئلا- ۱۶ مردادماه ۱۴۰۲].

 

کارزار همبستگی فدراسیون جهانی با مردم کوبا

فدراسیون جهانی سندیکاهای کارگری به‌مناسبت ۲۶ ژوئیه- سالگرد حمله به پادگان مونکادا در سانتیاگوی کوبا-  کارزار پخش وسیع پیام همبستگی بین‌المللی با مردم کوبا با پیام کوبا تنها نیست را سازمان‌دهی کرده است.

۲۶ ژوئیه آغاز تلاشی انقلابی برای سرنگونی دیکتاتوری باتیستا بود. این امر کارگران را در سراسر جهان امیدوار کرده و نشان داد که مردم می توانند استثمارگران را شکست دهند و می توانند جامعه‌ای عاری از استثمار ایجاد کنند.

در این روز ما یاد و خاطره انقلابیونی که برای بیرون راندن دشمنان خلق‌ها جنگیدند را گرامی می‌داریم و برای دهه‌ها شواهدی انکارناپذیر ارایه کردند که جامعه‌ای غیر از جامعه سرمایه‌داری هم امکان‌پذیر است. باید به فداکاری‌های آنان همیشه ارج گذاشته شود زیرا برای مبارزات امروز طبقه کارگر در سراسر جهان علیه بربریت سرمایه‌داری روشنایی‌بخش است.

مردم کوبا به‌رغم گذشت دهه‌ها از پیروزی انقلاب هنوز علیه امپریالیسم و ​​مداخله‌ها، محاصره، و تحریم‌های اعمال شده از سوی آن مبارزه می‌کنند. سرمایه‌داران از کوبای انقلابی خشمگین هستند زیرا انقلاب کوبا ثابت می‌کند کارگران می‌توانند بجنگند و بر آنان پیروز شوند، ثابت می‌کند که طبقه کارگر می‌تواند رسالت تاریخی‌اش را به‌انجام رساند و می‌تواند جامعه‌ای انسان‌محور و عاری از استثمار انسان از انسان را بسازد، جامعه‌ای که با وجود همهٔ تحریم‌ها ومحاصرهٔ اقتصادی، برای ملت‌های دیگر به‌جای گسیل نیروی نظامی و ارسال بمب، کمک‌هایی انسانی، ابراز همبستگی، و پزشک و دارو می‌فرستد. جامعه‌ای که رشد و توسعه آن در خدمت نیازهای مردم خود است و نه در خدمت منافع شرکت‌های چند ملیتی. مردم قهرمان کوبا در طول این سال‌ها بر همهٔ ناملایمات، مشکلات، و حمله‌ها غلبه کرده و به مقاومتش ادامه خواهد داد.

فدراسیون جهانی سندیکاهای کارگری حمله جدید غیرقابل‌قبول پارلمان اروپا علیه کوبا را محکوم می‌کند. قطعنامه جدید پارلمان اروپا، تلاش‌های اتحادیهٔ اروپا، حمله و تضعیف دستاوردهای مردم کوبا را تشدید می‌کند، مردمی که بیش از شش دهه است که از محاصرهٔ جنایتکارانه امپریالیسم آمریکا و متحدانش رنج می‌برند. درحالی که سندیکا‌های کارگری به‌وضوح و قاطعانه محاصره جنایتکارانه را محکوم کرده، در کنار مردم کوبا ایستاده، و حمایت و همبستگی بدون ‌قیدوشرط‌شان را اعلام می‌کنند، کنفدراسیون بین المللی اتحادیه‌های کارگری و کنفدراسیون اتحادیه‌های اروپایی، اگرچه ریاکارانه از حقوق و آزادی‌های بشر سخن به‌میان می‌آورند، اما با اقدام‌ها وسکوت‌شان درعمل با مداخله‌های امپریالیستی آمریکا و اتحادیه اروپا علیه مردم سرافراز کوبا هم‌سو می‌شوند.

فدراسیون جهانی سندیکاهای کارگری و میلیون‌ها کارگر عضو آن با مردم کوبا هم‌صدا شده و پایان فوری و بدون قیدوشرط تحریم‌ها و بازگشت گوانتانامو به خاک کوبا را خواستارند. جنبش جهانی سندیکایی به‌صراحت تحریم خفقان‌آور و مانورهای مداخله‌جویانهٔ ایالات متحده آمریکا را از همان آغاز انقلاب سوسیالیستی کوبا محکوم کرده و همچنان محکوم می‌کند. ما از مردم کوبا در مبارزه علیه این اقدام‌های غیرقابل‌قبول با تمام توان‌مان و با هر وسیله‌ای که در اختیار داریم حمایت می‌کنیم. ما لغو فوری و بدون قیدوشرط محاصره جنایتکارانه کوبا را خواستاریم، محاصره‌ای که در طول شش دهه مشکل‌هایی جدی برای اقتصاد و زندگی مردم کوبا به‌وجود آورده ‌است. ما از حق مردم کوبا برای تصمیم‌گیری آزادانه و دموکراتیک درباره حال و آینده کشورشان و بدون دخالت امپریالیست‌ها حمایت می‌کنیم.

تحریم‌ها را لغو کنید!

دبیرخانه فدراسیون جهانی سندیکاهای کارگری [به‌نقل و برگردان به‌فارسی: سایت فدراسیون – ۲۷ تیرماه ۱۴۰۲].

ترجمه:   https://www.wftucentral.org/wftu-solidarity-campaign-with-the-people-of-cuba/

به نقل از ضمیمهٔ کارگری «نامۀ مردم»، شمارۀ ۷۵، ۲۳ مرداد  ۱۴۰۲

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا