مسایل سیاسی روز

گزارش هایی از پیکار و زندگی مردم

  • با ناکارآمدی رژیم در حل بحران‌های چندوجهی، موج دوم جنبش “زن، زندگی ، آزادی” نزدیک‌تر می‌شود!
  • تجمع‌های بازنشستگان به‌رغم حملهٔ پلیس به تظاهرکنندگان رشت
  • کارزار یک‌صدهزار امضا برای آزادی معلمان زندانی
  • اعمال فشار به دانشجویان و استادان ادامه دارد
  • مشکلات زیست‌محیطی و اعتراض‌های رو به‌گسترش مردم
  • دریاچه ارومیه در آستانهٔ خشکی کامل

 

با ناکارآمدی رژیم در حل بحران‌های چندوجهی، موج دوم جنبش “زن، زندگی ، آزادی” نزدیک‌تر می‌شود!

زنان، زحمتکشان، و جوانان که گردان‌های جنبش “زن، زندگی، آزادی” هستند تخفیفی حتی اندک و موقت در مشکل‌های روزمرهٔ اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، و خصوصاً زیست‌محیطی که همگی آن‌ها هم زائیدهٔ سیاست‌های کلان اقتصادی و سیاسی رژیم ولایت فقیه‌اند هیچ نشانی در افق زندگی اکنون و آینده‌شان نمی‌بینند. ازاین‌روی، روند مقاومت مدنی در مقابل سرکوب رژیم برای متوقف کردن حرکت‌های مطالباتی و نیز آزادی‌خواهانه‌شان روزبروز گسترش می‌یابد. نمونه‌های گسترش‌یابندهٔ این مقاومت را در زیر مرور می‌کنیم:

 

تجمع‌های بازنشستگان به‌رغم حملهٔ پلیس به تظاهرکنندگان رشت

تظاهرات بازنشستگان صنایع مختلف در روزهای مختلف هفته به‌رغم شیوه‌های مختلف پلیسی و امنیتی برای به‌هم زدن آن‌ها به‌صورت منظم و هم‌زمان در شهرستان‌های مختلف برگزار می‌گردند. در یکشنبه دو هفته پیش پلیس با حمله به تظاهر کنندگان در رشت فکر می‌کرد می‌تواند مانع ادامه این تجمع در هفته‌های بعد گردد. زهی خیال باطل که نه‌تنها در هفته بعد از آن تظاهر کنندگان در شهرهای مختلف این حرکت پلیس را محکوم و در همبستگی با بازنشستگان رشت شعار دادند، بلکه در رشت این تجمع با بیش از ۲۰۰ نفر برگزار شد. همچنین شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران حمایت قاطعش را از اعتراض‌های صنفی تمامی بازنشستگان اعلام کرده ‌است.

 

کارزار یک‌صدهزار امضا برای آزادی معلمان زندانی

باوجود فیلترینگ وسیع در ممانعت از جمع‌آوری امضا برای کارزار آزادی معلمان از سوی نیروهای امنیتی سایبری، این کارزار تا کنون بیش از ۲۲ هزار امضا کننده داشته است. برخی از امضا کنندگان تشکل‌های صنفی معلمان و دیگر تشکل‌های صنفی هستند.

 

اعمال فشار به دانشجویان و استادان ادامه دارد

رژیم ولایت فقیه تلاش می‌کند پروژه “سرکوب سفید” دانشگاه‌ها را با حذف دانشجویان و استادان فعال انجام دهد. طبق گزارش کانال “شوراهای صنفی دانشجویان”، در دانشگاه شهید باهنر کرمان، بهارک اختردانش و محمدمهدی علومی، از اساتید گروه دامپزشکی این دانشگاه، به‌دلیل حمایت از دانشجویان در فضای مجازی، حکم انفصال و اخراج گرفته‌اند. در دانشگاه بهشتی نیز دایره عقیدتی سیاسی رهام افغانی خراسکانی، عضو هیئت علمی دانشکده‌ معماری و شهرسازی را احضار کرده و گزارش‌ها از احتمال اخراج او خبر می‌دهند. پیش‌تر نیز فرهاد شریعت‌راد از دیگر اساتید دانشگاه بهشتی در شُرُف قطع همکاری قرار گرفته بود.

در دانشگاه تهران نیز ناصر مقدم کوهی، استاد گروه ارتباط تصویری، از احتمال قطع همکاری دانشگاه با او به‌دلیل حمایت از دانشجویان معترض خبر داد.

کمیته پیگیری وضعیت بازداشت‌شدگان نیز اسامی ۱۴۷ دانشجو از ۴۳ دانشگاه را منتشر کرد که به‌دلیل احکام انضباطی صادر شده در جریان خیزش انقلابی مردم از حق تحصیل محروم شده‌اند. در دانشگاه کردستان تعداد زیادی از دانشجویان دختر به اخذ خوابگاه برای ترم جدید موفق نشده‌اند و از اسکان در خوابگاه و استفاده از امکانات رفاهی دانشگاه، بدون اطلاع قبلی، محروم شده‌اند.

 

مشکلات زیست‌محیطی و اعتراض‌های رو به‌گسترش مردم

نابودی محیط زیست یکی دیگر از معضلاتی است که رژیم ولایت فقیه در طول حیاتش برای میهن ما به‌وجود آورده است.  مسئله محیط زیست مسئله‌ای است که میلیون‌ها تن از مردم زحمتکش میهن‌مان هر روز با آن درگیر هستند. به‌عنوان مثال، مشکل بی‌آبی در شهرهای مختلف در روزها و هفته‌های اخیر شرایطی بسیار سخت را برای مردم ایجاد کرد که موجب اعتراض‌هایی وسیع و نیز درگیری با نیروی انتظامی و پلیس را موجب شد.  سیستان و بلوچستان، تهران و کرج به‌خصوص در هفته‌های اخیر بر اثر بی‌آبی دچار مشکل بودند که با گرمای شدید هوا و قطع شدن متناوب برق این معضل چندین برابر شد. در خبرها آمده بود که به‌خاطر گرمای شدید دولت دو روز را در سراسر کشور تعطیل اعلام کرد، ولی کارگران پیمانی پارس جنوبی در عسلویه در آن گرما و رطوبت شدید بدون آنکه تغییری در شرایط کارشان ایجاد شود مشغول کار بودند. خبرها حاکی از گرمازدگی و وخامت حال تعدادی از کارگران در سر کار است. مسلماً با ادامه وخامت اوضاع محیط زیست هم‌زمان با خشکسالی شدید گسترش اعتراض‌های مردمی را شاهد خواهیم بود. رژیم با دستگیری فعالان محیط زیست درصدد مقابله با مردم است. نمونه اخیر آن بازداشت پنج فعال زیست‌محیطی در مریوان بود. آزاد روحی، لایق احمدی، سرکَوت عبادی، آلان اردشیری، و دلیر محمدی، پنج فعال زیست‌محیطی اهل مریوان طی روزهای گذشته از سوی نیروهای امنیتی این شهر بازداشت شدند و از وضعیت‌شان تا کنون اطلاعی در دست نیست.

این پنج فعال زیست‌محیطی درحالی بازداشت شدند که طی روزهای گذشته آتش‌سوزی‌ای گسترده مناطق جنگلی مریوان را فراگرفته و سازمان‌های زیست‌محیطی و فعالان زیست‌محیطی در این شهر با وجود همهٔ مانع‌تراشی‌های نهادهای حکومتی با دستانی خالی  و بدون تجهیزات اطفای حریق درحال مهار و کنترل آتش‌سوزی هستند و چندین نفر از آنان نیز در حین کنترل آتش‌سوزی زخمی و به مراکز درمانی منتقل شده‌اند.

 

دریاچه ارومیه در آستانهٔ خشکی کامل

بنابر گزارش‌های دقیق تا آخر مردادماه ۹۸ درصد دریاچه ارومیه خشک خواهد شد. خشکی دریاچه باعث تهدید زیستگاه‌های گیاهی و جانوری در دریاچه ارومیه در بین دو استان آذربایجان غربی و شرقی می‌گردد و علاوه بر پیامدهای اکولوژیکی، برای مردم کناره‌های این دریاچه که معیشت‌شان با آب دریاچه ارومیه درآمیخته پیامدهایی اجتماعی-اقتصادی به‌دنبال دارد. همین مسئله مهاجرت میلیون‌ها نفر از شمال‌غرب ایران را باعث خواهد شد. فقط مردم ایران نیستند که نگران خشکیدن کامل دریاچه ارومیه و توفان‌های ریزگردی هستند که می‌توانند تا صدها کیلومتر امتداد پیدا کنند و حتی به حوالی تهران برسند. بر اساس تحقیقات متخصصان محیط زیست عامل زیست‌محیطی در خشک شدن درياچه۲۰ درصد نقش داشته و ۸۰ درصد عامل انسانی سهم اصلی در خشک شدن این دریاچه است که در اساس همان سیاست‌های خانمان‌برانداز رژیم بوده است. احداث سدهای غیراستاندارد، چاه‌های عمیق برای استفاده کشاورزی آبی (فاریاب) عملاً تمامی سرچشمه‌های آبریز به دریاچه در خلال سال‌های متمادی بسته شده‌اند. علاوه بر این عامل‌ها، احضار و دستگیری فعالان محیط زیستی در سال‌های اخیر که آخرین آن در همین هفته گذشته بوده است که با احضار ۱۱ فعال به اداره نظارت و پیگیری وزارت اطلاعات در تبریز و اردبیل صورت گرفته است اعتراض به این سیاست‌ها در طول سالیان مختلف با فشارهای امنیتی بسیار محدود و عملاً غیرممکن بوده است. پیامدهای این فاجعه در سال‌های آینده مسلماً بخش زیادی از مردم منطقه و دیگر نقاط کشور را تحت تأثیر قرار خواهد داد. همان‌طور که در کنگره هفتم حزب تودهٔ ایران بر آن تأکید شده است، حفظ و بهبود محیط زیست باید یکی از اولویت‌های طرح کارپایهٔ رژیم گذار به جمهوری ملی و دموکراتیک باشد.

روند رو به‌گسترش بحران‌های چندوجهی که زندگی اکثریت مردم میهن‌مان را به‌شدت تحت تاثیر قرار داده است و بی‌کفایتی رژیم برای رفع یا حداقل کاستن از این بحران‌ها و نداشتن تصمیمی جدی از طرف آن، زمینه‌هایی بحق برای آغاز موج دوم جنبش “زن، زندگی ، آزادی” از سوی مردم به‌وجود آورده است.

به نقل از «نامۀ مردم»، شمارۀ ۱۱۸۸، ۲۳ مرداد  ۱۴۰۲

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا